اداره اقتصاد ایران در روزهای پس از تحریم به یکی از دغدغه های بخش خصوصی کشور بدل شده است.

به گزارش خبرآنلاین، با وجود انتشار بیانیه لوزان ولی همچنان بخش خصوصی در مورد آینده فضای اقتصادی کشور به جمع بندی نرسیده است. تحلیلگران اقتصادی براین باورند که اجرای مفاد توافق نامه لوزان پس از تصویب نهایی توافق نامه در سازمان ملل امکان پذیر است. تحریم های داخلی بخش خصوصی کشور را به اندازه تحریم های بین المللی در عذاب قرار داده است.

آینده اقتصاد ایران پس از تحریم ها و یا حتی با وجود ادامه برخی از تحریم ها دغدغه بسیاری از صاحبان حرفه ای کسب و کار شده است. واحدی عضو هیات نمایندگان اتاق ایران  اعتقاد دارد:« همه می دانند که تحریم ها یا اساسا تحریم برای هر اقتصادی زیان بار است. همه هم تاکید دارند که این تحریم هایی که طی سال های گذشته براقتصاد ایران تحمیل شده، ظالمانه بوده است. بنابراین به صورت روشن و مشخص خواسته بخش خصوصی و صاحبان کسب و کار رفع تحریم هاست. اما نکته این است که در صورت رفع تحریم ها آیا وضعیت اقتصادی کشور سامان پیدا می کند؟ پاسخ من این است که وضعیت به جهت ارتباط با بازارهای بین المللی بهتر می شود ولی واقعا در اینکه بگویم کسب و کار در ایران رونق می گیرد، شک دارم.»

 واحدی توضیح می دهد:« آنچه موجب شده ما در اقتصاد کارمان سخت شود هم تحریم های خارجی و هم مشکلات داخلی است. به طور نمونه قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار در اوج دوران تحریم ها با تلاش اتاق ایران در مجلس به تصویب رسید. هدف بخش خصوصی این بود که حداقل در شرایط تنگنای تحریم های خارجی محیط مناسبی برای کسب و کار در کشور ایجاد شود ولی متاسفانه دولت گذشته به طور کامل قانون را کنار گذاشت و دولت یازدهم هم چندین بار اعلام کرده که در جهت اجرای این قانون حرکت می کند. حرف من این است که ایجاد محیط مناسب برای کسب و کار ربط مستقیمی به تحریم ها ندارد. دولت ها باید در مسیری حرکت کنند که فعال بخش خصوصی و سرمایه گذار با خیالی آسوده اقدام به راه اندازی کسب و کار کند. اما متاسفانه همه ما می دانیم که محیط کسب و کار در اقتصاد ایران مطلوب نیست.»

او به مصداق ها نیز چنین اشاره می کند:« یکی از نگرانی های دائمی بخش خصوصی ایران این است که سرو کارش با اداره های دولتی بیفتد. وقتی تحریم ها در اوج است و مذاکرات فشرده برای رفع آنها صورت می گیرد و عملا چشم تمام کشور به مذاکرات دوخته شده، چرا کسی پیدا نمی شود که بگوید رفتار برخی ادارات دولتی با صاحبان کسب و کار در ایران بدتر از تحریم کنندگان در خارج از کشوراست؟. امروز وقتی بخش خصوصی ایران از خود تحریمی حرف می زند، منظورش همین محیط نامساعد کسب و کار است. خوشبختانه دولت یازدهم تلاش کرده و می کند که این وضعیت را بهبود بخشد. ما هم نشانه های امیدوار کننده ای دیده ایم اما تقاضای کلیدی ما این است که بهبود محیط کسب و کار با شتاب بیشتری دنبال شود. شما تصور کنید که همین فردا تمامی تحریم ها علیه ایران لغو شود. در این شرایط انتظار داریم که سرمایه گذاری داخلی و خارجی در اقتصاد کشور افزایش یابد ولی عملا چنین اتفاقی رخ نمی دهد یا اینکه به سختی رخ می دهد. آنچه در کنار تحریم موجب شد تا فرآیند توسعه کشور با وقفه مواجه شود، فضای حاکم برنظام اداری کشور بود. فضایی که صاحب سرمایه را تشویق می کرد تا به جای راه اندازی کارخانه و ایجاد اشتغال دارایی اش را به بازارهای دیگر ببرد تا کمتر سرو کارش با ادارات دولتی بیفتد.»

او می گوید:« امروز خوشحالیم که نظام دیپلماتیک کشور به دنبال رفع تحریم ها رفته و با جدیت هم این موضوع را پیگیری می کند. امیدوارم هم هستیم که با رفع تحریم ها امکان نفس کشیدن برای بخش خصوصی مهیا شود ولی خواسته دیگر بخش خصوصی این است که دولت همزمان با تلاش برای رفع تحریم ها در مسیر بهبود محیط کسب و کار قدم بردارد. به طور نمونه اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی می تواند یک راه مناسب برای رسیدن به مقصود باشد.»

واحدی براین باوراست که اقتصاد ایران در این شرایط می تواند به رشد بیشتر امیدوار باشد.
کد خبر 8ec54bad2f084a8db5ddb07f61ceea0a

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =