کشاورزی> جمهوری اسلامی ایران و فرانسه در بخش کشاورزی شش توافقنامه همکاری در بخشهای زراعت، شیلات، دامداری و باغبانی امضا کردند.


در ادامه نشست مشترک عباس کشاورز معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی و نماینده ویژه وزیر و پاتریس دولورانس نماینده ویژه وزیر کشاورزی فرانسه، دو کشور  6 توافقنامه همکاری مشترک در بخشهای باغبانی، شیلات، دامداری و حفظ نباتات و صادرات محصولات ارگانیک ایران به اتحادیه اروپا و همچنین واردات نهال‌های اصلاح شده میوه انگور، سیب و گلابی از کشور فرانسه امضا کردند.

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی در این باره گفت: در بخش شیلات در ماه آینده نخستین مزرعه آبزی‌پروری که با سرمایه گذاری و پشتیبانی‌های علمی و تحقیقاتی فرانسه و ایران ایجاد شده است در قشم افتتاح خواهد شد.

کشاورز افزود: در بخش دام نیز همکاری‌های بسیار خوبی شده که از جمله آن ورود گله‌های اصلاح شده مادری است که پرورش و تکثیر این نژادها سبب افزایش عملکرد تولید در دام سبک در کشور خواهد شد.

وی همچنین در بخش باغبانی به احداث و توسعه باغات ویژه کشت گیاهان دارویی، گیاهان زینتی، قارچ و همچنین انتقال آخرین دستاوردهای تولید گلخانه‌ای اشاره کرد.

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: برای تسهیل در بخش مبادلات کشاورزی توافق‌نامه‌ای برای اجرای قوانین مشترک حفظ نباتات و قرنطینه گیاهان نیز امروز امضا شد.

کشاورز از امضای توافق‌نامه‌ای برای ایجاد مزرعه آزمایشی تولید بزهای شیری خبر داد و گفت: دو کشور بر اساس این توافق‌نامه قرار است مواد ژنی تکثیر قوچ و نوعی از گوسفند را اجرا کنند.

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی توافق دو کشور در حوزه دامپزشکی را از دیگر موارد دانست و گفت: بر اساس این توافق‌نامه دو کشور در زمینه کنترل برخی از بیماری‌های دام و همچنین توسعه صفت دوقلوزایی در دام سبک همکاری می‌کنند.

وی افزود : توافق‌نامه‌ای نیز برای توسعه مرکز تحقیقات پرورش ماهی قزل‌آلا که در کلاردشت مستقر است، امضاء شد و قرار است این مرکز به مهمترین پایگاه تحقیقاتی و پژوهشی ماهی قزل‌آلا تبدیل شود.

معاون امور زراعت وزیر جهادکشاورزی تأکید کرد: این توافقات بین تعدادی از شرکت‌ها و مؤسسات خصوصی فرانسه و تعدادی از شرکت‌های بخش خصوصی در جمهوری اسلامی ایران با نظارت و مدیریت دولت هر دو کشور امضا و اجرا می‌شود.

کشاورز تبادل اطلاعات فنی درباره چگونگی واگذاری تصدی دولت در بخش کشاورزی به تعاونی‌های روستایی را از دیگر موارد همکاری ایران و فرانسه دانست و افزود: بر اساس این توافق‌نامه‌ها دو کشور در زمینه معرفی ارقام جدید گیاهان زراعی و باغی و اجرای الگوی کشت همکاری می‌کنند.

منبع:تسنیم
کد خبر 9b131f0aa41348d0afe496c90962580a

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =