صنایع غذایی> مدیرکل بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به افت قیمت جهانی لبنیات و مشکلات جذب شیر خام دامداران، وزیر جهاد‌کشاورزی در هیئت وزیران پیشنهاد اعطای یارانه صادراتی لبنیات را ارائه داد.

محمدرضا ملاصالحی اظهارکرد: با توجه به افت شدید قیمت جهانی لبنیات، بازار صادراتی این محصول ایران مورد هجوم سایر کشورهای رقیب قرار گرفته است.

وی افزود: با در نظر گرفتن این امر و مشکلات جذب شیر خام دامداران، وزیر جهادکشاورزی در هیات وزیران پیشنهاد اعطای یارانه صادراتی لبنیات را ارائه داد.

مدیرکل مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی با بیان اینکه تحقق خواسته حجتی از دولت، در وضعیت جذب شیر خام دامداران تاثیر می‌گذارد ادامه داد:  صنایع با توجه اینکه با انباشتگی در انبارهای خود مواجه هستند،  قیمت و میزان جذب شیرخام دامداران را کاهش داده‌اند. در صورت اجرای این طرح میزان و قیمت خرید شیرخام دامداران نیز افزایش می‌یابد و دیگر بهانه‌ای برای صنایع لبنی باقی نمی‌ماند.

ملاصالحی گفت: باپرداخت یارانه صادراتی به فرآورده‌های لبنی فاصله قیمت محصولات ایران با سایر کشورها، جبران می‌شود و صادر کنندگان ما می‌توانند، دوباره مقدار بیشتری از محصولات خود را صادر کنند.

وی با بیان اینکه صادرکنندگان لبنیات ایران اقدامات ارزشمندی برای صادرات فرآورده‌های لبنی در سال‌های اخیر انجام داده اند گفت: صنایع لبنی بازار خوبی در اختیار داشته ‌اند و اجرای این طرح باعث می‌شود که آنها بتوانند بازار‌های خود را حفظ کنند.

ملاصالحی گفت: بازار عمده صادراتی فرآورده‌های لبنی ایران عراق است و کشور های آسیایی میانه، پاکستان و افغانستان و حاشیه خلیج فارس نیز از ایران در بخش لبنیات واردات دارند و روسیه از بازار‌های هدف‌ ما است.

وی درباره "برآورد یارانه صارداتی مورد نیاز فرآورده‌های لبنی" تصریح کرد: از آنجا که این امر هنوز قطعی نشده است، نمی‌توان رقمی در این باره اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم، قیمت شیر خام دامداران در روزهای اخیر کاهش یافته است و فعالان این بخش نمی‌توانند شیرخام تولیدی خود را به موقع و با قیمت مناسب  به صنایع لبنی تحویل دهند.

 نرخ مصوب هرکیلوگرم شیر خام دامدان 1440 تومان است اما اکنون این محصول هزار تا هزار و 200 تومان و در برخی مناطق کمتر از هزار تومان از دامداران خریداری می‌شود.

منبع:تسنیم
کد خبر a73d838f32574a58b05f2ccdbe3f01c4

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =