مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان زنبورعسل ضمن اعلام صریح برخی مشکلات صنعت زنبورداری ایران، خواستار تعریف جایگاه روشن این موجود زنده و مفید در بخش کشاورزی شد.

 عفت رییسی سرحدی، مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان زنبور عسل ایران زمین در "همایش بهداشت و بیماری های زنبور عسل" که به همت اداره کل دامپزشکی استان تهران در سالن کوثر صدا و سیما  و حضور پانصد زنبوردار و دست اندرکار این صنعت برگزار شد، گفت: متاسفانه جایگاه زنبورعسل در حلقه تشکیلات عریض و طویل جهاد کشاورزی مفقود است و زنبوردارایرانی برای حل و فصل مسائل قانونی خود، حتی یک دفتر مستقل هم در وزارت جهاد کشاورزی ندارد.

وارونگی نظام پرداخت یارانه به زنبورداران در ایران با سایر کشورها

وی با بیان این که باید قبل از هر اقدامی، جایگاه خطیر و حساس صنعت زنبورداری را در بخش کشاورزی تعریف و تبیین کرد، اظهار داشت: "وقتی چندی پیش حسب ماموریتی برای زنبورداران، راهی یکی از کشورهای خارجی شدم، به وضوح دیدم که امروز باغداران آن کشور بابت هر کندو، به زنبوردار بین 120 تا 150 دلار یارانه می دهند تا با گرده افشانی زنبورها، تولید محصولات زراعی و باغی بیشتر شود.

رییسی با اشاره به این که توجه شدید آن ها به زنبورداری در حالی است که سفارش های صریح قرآنی و احادیث دینی ما نیز در اذهان آن ها وجود ندارد، گفت: این در حالی است که وقتی زنبوردارایرانی می خواهد به روستایی کوچ کند،؛ دهدار و شورای روستا و... مطالبه وجه می کنند تا اجازه استقرار زنبورها در باغ ها و مزارع آن ها را بدهند!

مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان زنبورعسل ایران زمین، در عین حال اضافه شدن مقرراتی مانند استخدام اجباری دامپزشکان در واحد های بسته بندی عسل را، آن هم در حالی که تاکنون هیچ خدمات خاصی بابت افزایش توانمندی مالی آن ها داده نشده است، موجب فشار بیشتر مالی به زنبورداران برشمرد و اضافه کرد: این در حالی است که شاید با یک دامپزشک برای چند واحد نیز بتوان ازهزینه تمام شده واحدهای زنبورعسل کاست.

استفاده برندهای صاحب نام صنایع غذایی از عسل های غیر طبیعی

رییسی، با ابراز تاسف از این که برندهای صاحب نام سایر محصولات صنایع غذایی به محض مشاهده ترغیب بیشتر مردم به تضمین سلامتی خود با عسل، ازعسل های درجه سه و غیر طبیعی جهت سودجویی مالی وارد بازار شده اند، خاطر نشان ساخت: این در حالی است که دولت تدبیر و امید به درستی و هوشمندانه دغدغه سلامت مردم را در راس برنامه های دولت یازدهم گذاشته، اما آن چه امروز دست کم در مورد عسل مشاهده می شود، با این هدف ارزشمند دولت همخوانی ندارد.

رییسی، زنبوردارانی را که دنبال داروهای بی شناسنامه می روند مقصر اصلی مشکلات مقابله نادرست با بیماری های زنبورعسل ندانست و خواستار آموزش گسترده و تعیین ردیف بودجه برای این موضوع، ازردیف اعتبارات دولتی شد.

امروز تمام زنبورستان های ایران بیمار است، چشممان روشن!

وی در حالی که خلج، رییس سازمان دامپزشکی کشور و قریب به یک هزار زنبوردار و دست اندرکار این صنعت شنونده سخنان وی بودند، عمق تاسف خود را از وضعیت حاکم بر زنبورستان های کشور با ادا کردن این جمله بسیار صریح تکمیل کرد:" امروز تمام زنبورستان های ایران بیمار است، چشممان روشن!"

مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان زنبورعسل ایران زمین، با اشاره به برخی چالش های دیگر مانند تاخیرها و دوندگی های طولانی مدت زنبورداران بابت اخذ خسارتی جزئی از صندوق بیمه محصولات کشاورزی و یا افزایش تعرفه داروهای کیفی و ممتاز ارگانیک که موجب قاچاق داروهای نامرغوب چینی به زنبورستان های کشور شده است، گفـت: "من امروز یک پرسش از شما حاضران دارم و آن این که با شرایط رخ داده، آیا بازهم می توان مانند گذشته های دور و به ضرس قاطع ادعا کرد که عسل شفاست!؟"

رییسی در ادامه با انتقاد از نادیده گرفتن مشکلات زنبورستان ها و بی توجهی به حرمت کلام خدا در سوره نحل گفت: در حالی امروز قرار داشتن ایران در رده هشتم تولید کنندگان عسل در دنیا موجب فخر و مباهات اعلام می شود که از هفتاد میلیون ایرانی 73 هزار نفر زنبوردار هستند، اما به دلیل رها کردن پایش عسل های تولیدی یا اتفاق های عجیبی مانند لغو استاندارد اجباری به تشویقی، محصولات جمعی متقلب در زیر پله ها و با بسته های مجهول الهویه در کنار سودجویی تعدادی برند نامدار سایر صنایع غذایی، نظام تولید عسل سالم را مخدوش کرده است.
مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان زنبورعسل ایران زمین با اشاره به این که امروز خود زنبورداران به رغم تولید محصولی شفابخش برای مردم در گیر بیماری های گوارشی، کلیوی و دیسک کمر ناشی از طاقت فرسایی کار زنبورداری شده اند، یادآور شد: تاسف بار آن که یک نا کارشناس با نادیده گرفتن اختصاص اعتباری برای 45 هزارزنبوردار از محل هدفمندی یارانه ها، تبصره ای را به ماده قانونی مصوب اضافه کرد که مانع اجرایی شدن این خدمت تامین اجتماعی برای زنبورداران شد.
رییسی با تایید آموزش ضعیف زنبورداران، از سازمان دامپزشکی کشور خواست بر این مساله متمرکز شود تا اصل پیشگیری به کاهش گرفتاری ها و هزینه های درمان بیانجامد.

خودروسازان، پرایدها را به داعشی ها بفرستند!

وی در ادامه با بیان این که اتحادیه زنبورداران با همکاری معاونت دام و سازمان دامپزشکی، برای تامین ملکه ایستگاه‌های پرورش ملکه کشور تدابیر خوبی اندیشیده است، گفت: اگرچه تمام مشکل زنبورداری ایران ملکه نیست و ریزگردها، سم پاشی ها، استفاده بی رویه برخی زارعان و باغداران از سموم و آفت ها مانع شکوفایی صنعت زنبورداری شده است، اعلام کرد: با این وجود و پیرو موافقت وزارت جهاد کشاورزی با واردات ملکه زنبور عسل؛ در سفر اخیری که به آمریکا داشتم، ضمن اشاره به فرهنگ صلح دوستی ایرانیان درعین دفاع از هویت ملی و عزت میهنمان، مذاکرات سازنده ای برای واردات ملکه داشتم که فقط باید با همکاری سازمان دامپزشکی در هماهنگی زمان و مبادی ورود که در زمان تکثیر باشد، جانی دوباره به واحدهای پرورش دهنده ملکه و زنبورستان های ایران داده شود. وی به میزان قطعی ملکه های وارداتی اشاره نکرد.

رییسی درعین حال در بخشی از سخنانش نیز، مطائبه ای با صنعت خودروسازی کرد و گفت: "پیغام من به خودرو سازانی که خودروهای پراید خود را که در کنار آلوده سازی محیط زیست کشور و ازدحام خیابان ها از سود مناسبی هم برخوردار می شود، تولید می کنند، این است که آن ها را به عراق بفرستید تا لکه ننگ داعش را از منطقه پاک گرداند! "

علیرضا صفاخو

منبع:ایانا
کد خبر a7835800dd34404f83456e9baf05e941

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =