مواد غذایی> در حالی که با نزدیک شدن عید نوروز خرید شیرینی و شکلات افزایش می‌یابد، دبیر انجمن صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات می‌گوید با وجود ثابت ماندن قیمت‌ها نسبت به سال قبل، امسال استقبال مردم از خرید این محصولات کمتر شده است.

جمشید مغازه‌ای اظهار کرد: مطابق معمول، اوج خرید شکلات و شیرینی در ماه‌های آخر سال است اما امسال نسبت به سال‌های گذشته استقبال مردم از خرید این محصولات کمتر شده و در کل، مردم در خرید‌هایشان احتیاط بیشتری می‌کنند.

وی ادامه داد: شاید در حال حاضر در دورانی به سر می‌بریم که مردم صبر کرده‌اند تا ببینند چه اتفاقی در آینده می‌افتد و شاید هم قدرت خرید‌شان کمتر شده که از خرید شیرینی، شکلات و بیسکویت نسبت به سال‌های پیش کمتر استقبال می‌کنند.

مصرف بیسکویت از شکلات سبقت گرفت

دبیر انجمن صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات با بیان این‌که رکودی در جامعه حاکم است که صنعت شیرینی، بیسکویت و شکلات را هم بی‌نصیب نگذاشته است، گفت: ما در قیمت امسال هیچ‌گونه تغییری نداشتیم، چرا که در حالت عادی فروش ما نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است؛ بنابراین سعی کرده‌ایم که امسال هیچ افزایش قیمتی نداشته باشیم.

مغازه‌ای درباره‌ این‌که از کدام یک از محصولات این صنعت در این روزها استقبال بیشتری می‌شود، اظهار کرد: هر کدام از محصولات زمان مصرف خاص خود را دارند. بیسکویت مصرف عامه دارد و حتی از غذای میان وعده هم خارج شده و به یک وعده غذایی تبدیل شده است و طبیعتا مصرفش از شکلات بالاتر است. شکلات چون گران‌تر است و جنبه تزئینی هم دارد کمتر مصرف می‌شود.

وفور شکلات و آدامس‌های قاچاق حتی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای

وی درباره قاچاق شیرینی و شکلات به کشور گفت: قاچاق کماکان ادامه دارد و به وفور در بازار و حتی فروشگاه‌های زنجیره‌ای، کالاهای قاچاق می‌بینیم؛ به‌طوری که شیرینی یک گردش مالی سالانه بالایی در قاچاق داشته است. البته در زمینه‌ آدامس بحث قاچاق پررنگ‌تر و بیشتر است و گردش سالانه مالی این محصول از بقیه بیشتر است.

تشکیل کمیته جلوگیری از واردات محصولات قاچاق

دبیر انجمن صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات ادامه داد: آمارهای مختلفی در زمینه قاچاق شکلات، شیرینی و بیسکویت ارائه می‌شود و جایگاهی نیست که آمار دقیق و رسمی‌ از قاچاق این کالاها دریافت کنیم، اما در کل می‌دانیم که مقدار قاچاق این کالاها بالاست. ستاد مبارزه با قاچاق کالا قول همکاری داده و ما هم یک کمیته جلوگیری از قاچاق قرار است در انجمن تشکیل دهیم تا اگر اطلاعاتی در این زمینه کسب کردیم در اختیار ستاد مبارزه با قاچاق کالا قرار دهیم.

مغازه‌ای با اشاره به ورود شکلات، شیرینی و بیسکویت‌های وارداتی به کشور گفت: از ورود قانونی بیسکویت، شیرینی و شکلات به کشور استقبال می‌کنیم، چون هر کالای مشابه به صورت قانونی و رسمی وارد شود قدرت رقابت ما را بالاتر می‌برد اما در این میان وقتی موضوع قاچاق پیش می‌آید موضوع از حالت طبیعی خارج شده و به صنعت ضربه می‌زند. در این مورد نیاز به همکاری‌ داریم.

وی در مورد صادرات شیرینی، شکلات و بیسکویت به دیگر کشورها تصریح کرد: صنعت شیرینی و شکلات، صنعت بزرگی است و ما در این زمینه صادرات خوبی داریم و البته در 10 سال گذشته کیفیت، کمیت و ماندگاری کالاها متحول شده است؛ علاوه بر این با توجه به توافقات ایران با سایر کشورها و اجرایی شدن برجام تعاملات ما با کشورهای اروپایی در زمینه شیرینی، شکلات و بیسکویت بیشتر خواهد شد و این تعاملات باعث می‌شود که دست ما بازتر باشد، هزینه‌های تولیدمان کاهش یابد و بتوانیم کالاهای با کیفیت‌تری را به بازار عرضه کنیم.

منبع:ایسنا
کد خبر a9ac847914334b30ac8cd9bec9928471

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =