کشاورزی> کمتر از یک ماه تا پایان فصل برداشت و خرید تضمینی گندم به عنوان استراتژیک‌ترین محصول کشاورزی باقی مانده که بیش از ۵۰ درصد مطالبات کشاورزان بابت فروش گندم به دولت باقی مانده است اما معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که از شنبه مطالبات کشاورزان در مراحل مختلف پرداخت می‌شود. همچنین وزیر کشاورزی برای صادرات گندم و آرد مجوز داده است.

علی قنبری - مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی - اظهار کرد: از ابتدای فصل برداشت و خرید تضمینی گندم حدود ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تن از این محصول به ارزش ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده که تاکنون ۷۳۰۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده و گندم‌کاران حدود ۷۲۰۰ میلیارد تومان از دولت طلبکار هستند.

وی افزود: براساس هماهنگی‌های صورت گرفته و تأمین اعتبارات برای پرداخت بهای گندم خریداری شده کشاورزان از شنبه ۱۲۰۰ میلیارد تومان از مطالبات گندم‌کاران پرداخت می‌شود و یکشنبهاز طریق فروش اوراق سلف موازی گندم ۱۴۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز از مطالبات کشاورزان پرداخت خواهد شد.

قنبری تأکید کرد: براساس هماهنگی‌های صورت گرفته و با توجه به اصلاح تبصره ۳۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۵ تا اواسط مهرماه یعنی پیش از اتمام فصل برداشت گندم مطالبات کشاورزان پرداخت می‌شود.

ایتالیا و ترکیه مشتریان گندم ایرانی

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی همچنین در خصوص برنامه‌های این وزارتخانه برای صادرات گندم مازاد تولید شده اظهار کرد: با توجه به تولید مازاد انواع گندم دروم و معمولی برنامه‌ریزی‌های مناسبی برای صادرات آن صورت گرفت چرا که هم اکنون بیش از ۸۰۰ هزار تن گندم دروم از کشاورزان خریداری شد که قابل رقابت با بهترین نمونه‌های مشابه خود در دنیاست.

قنبری اضافه کرد: بر این اساس وزیر جهاد کشاورزی مجوز داد تا بتوانیم گندم دروم و آرد تولید شده از گندم معمولی را به کشورهای مختلف صادر کنیم که در این میان کشورهایی مانند ایتالیا و ترکیه برای تولید ماکارونی به گندم ایران نیاز دارند و این محصول می‌تواند به چنین کشورهایی صادر شود.

وی ادامه داد: از آنجاکه صادرات گندم نرم (معمولی) به مصوبه دولتی نیاز دارد، وزیر جهاد کشاورزی مجوز داد تا بتوانیم آرد تولید شده از گندم معمولی را به کشورهای دیگر صادر کنیم که در این راستا ضمن فعال کردن ظرفیت‌های خالی کارخانه‌های تولیدکننده آرد می‌توانیم با ایجاد ارزش افزوده و ارزآوری بیشتر این محصول ثانویه را به کشورهای مختلف صادر کنیم و از صادرات گندم به عنوان یک محصول خام جلوگیری کنیم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی گفت: یکی از برنامه‌های جدی دولت و وزارت جهاد کشاورزی حمایت از کشاورزان در مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت است که در این راستا از گندم‌کاران به شدت حمایت می‌کنیم و خرید تضمینی این محصول را که بسیار بالاتر از نرخ‌های جهانی است ادامه می‌دهیم تا کشاورزان بتوانند مجددا در سال‌های آینده خودکفایی گندم را به عنوان استراتژیک‌ترین محصول کشاورزی و قوت غالب مردم ادامه دهند.

منبع:ایسنا
کد خبر aaa2d2edaab140df9578c5f6866b89b0

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =