کشاورزی> رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به کاهش 25 درصدی صادرات محصولات باغی و جالیزی گفت: مناقشات سیاسی منطقه و تبلیغات منفی علیه ایران منجر به کاهش صادرات ایران شده است.

سید‌رضا نورانی با بیان اینکه صادرات محصولات باغی و جالیزی در سال 94 کاهش یافته است، گفت: مسائل اخیر سیاسی در حوزه خلیج فارس یکی از عوامل مؤثر بر کاهش صادرات این محصولات است.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی افزود: اتفاقاتی که سال گذشته در رابطه با اعتراض مقابل سفارت عربستان در تهران افتاد و همچنین مسائل بحرین، موجب شده تا تبلیغات منفی وسیعی علیه ایران صورت گیرد و در نتیجه این اقدامات حتی برخی از کشورهای حوزه خلیج‌فارس میوه‌های صادراتی ایران را از بازارهایشان جمع‌آوری کردند.

نورانی بیان داشت: به دنبال مسائل سیاسی برخی مسیرهای صادراتی بر روی محصولات ایران بسته شد و صادرکنندگان ما بسیار متضرر شدند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات کشاورزی با اشاره به ناامنی‌های منطقه و جنگ سوریه، تصریح کرد: این مسئله هم بر روی کاهش صادرات محصولات کشاورزی ایران مؤثر بوده است.

وی افزود: در حال حاضر بخش عمده‌ای از محصولات باغی و جالیزی ایران بدون محدودیت به امارات صادر می‌شود و اشباع محصولات ایرانی در بازار این کشور منجر به کاهش شدید قیمت محصولات صادراتی ایران شده است.

نورانی با بیان اینکه محصولات باغی و جالیزی ایران با یک سوم قیمت و با قیمت غیرواقعی در امارات عرضه می‌شود، گفت: صادرات بدون کنترل و بیش از ظرفیت به این کشور باعث  شده تا به مصرف‌کنندگان محصولات کشاورزی ایران در امارات یارانه نامحسوس داده شود.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات کشاورزی بیان داشت: براساس آخرین آمار گمرک، صادرات محصولات باغی و جالیزی کشورمان در سال 94 نسبت به سال 93، 25 درصد کاهش یافته است.   

وی با بیان اینکه دولت باید جایگزین مناسبی برای صادرات محصولات کشاورزی به این کشورها بیابد، گفت: در مراودات تجاری باید تعرفه ترجیحی صادرات دو طرفه باشد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه محصولات کشاورزی ما در امارات به صورت امانی به فروش می‌رود، تصریح کرد: صادرات بدون توجه به میزان تقاضا موجب ضرر به تولید‌کننده و صادرکننده می‌شود و هیچ سودی را نصیب اقتصاد کشور نمی‌کند.  

* شرکت‌های صادراتی محصولات کشاورزی شناسنامه‌دار می‌شود

وی با بیان اینکه به زودی تمام شرکت‌های صادراتی محصولات کشاورزی شناسنامه‌دار می‌شوند، گفت: پیشنهاد این کار اسفند سال گذشته مطرح شد، بنابراین پیگیری‌های اولیه آن در دفتر امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت ، معدن و تجارت انجام شد و سپس طرح به سازمان توسعه تجارت ارسال شد و  روز گذشته هم در وزارت جهاد کشاورزی معیارهای لازم برای شناسنامه‌دار کردن و رتبه‌بندی صادرکنندگان مورد بررسی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه صادرکنندگان حتما باید مجهز به سیستم سورتینگ و بسته‌بندی کالا باشند، افزود: در این راستا مقرر شده تا با حمایت ارزان ‌قیمت بانکی و فرجه تنفسی تسهیلاتی در اختیار صادرکنندگان قرار گیرد.

منبع:فارس
کد خبر ad5068b127944a8d9b22f4d4707de9d5

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =