مواد غذایی > معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد:طرح ممنوعیت توزیع و واردات محصولات تراریخته در روسیه به تصویب می‌رسد و روسیه اینگونه محصولات را هرگز استفاده نخواهد کرد.

آرکادی دورکوویچ معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد که این کشور از ارگانیسم‌های اصلاح شده ژنتیکی(GMOs) برای افزایش تولید در کشاورزی استفاده نخواهد کرد.

وی گفت:‌ «روسیه مسیر متفاوتی را انتخاب کرده است، ما هرگز چنین تکنولوژی را استفاده نخواهیم کرد».

دورکوویچ ادامه داد: در نتیجه این تصمیم درست محصولات تولیدی روسیه یکی از سالم‌ترین محصولات دنیا خواهد بود.

وی گفت:‌البته ما باید از دیگر تکنولوژی‌های مدرن در کشاورزی برای افزایش عملکرد استفاده کنیم و استفاده خواهیم کرد.

معاون نخست‌وزیر روسیه گفت: منابع غنی خاک کشور روسیه این امکان را می‌دهد که با استفاده از کود شیمیایی کمتری نسبت به کشورهای دیگر نتیجه بهتری در تولید کشاورزی بگیریم.

بر اساس این گزارش، پوتین رئیس جمهور روسیه هم سال 2014 گفت: روسیه باید شهروندان خود را از مصرف محصولاتی که به طریق ژنتیکی اصلاح می‌شوند باز دارد.

میدویدیف نخسـت‌وزیر روسیه هم با تائید این صحبت‌ها اظهار کرده است:‌ روسیه هیچ توجهی به واردات محصولات اصلاح شده ژنتیکی ندارد. با این حال هنوز مقداری محصولات غذایی اصلاح شده ژنتیکی که اساساً‌ سویا هستند به روسیه وارد می‌شوند.

نیکولای فیدرو وزیر کشاورزی روسیه معتقد است که این کشور باید کشوری بدون محصول ژنتیکی اصلاح شده باشد.

وی که در اجلاس معاونان صحبت می‌کرد، گفت:‌دولت نباید شهروندان خود را آلوده به سم کند.

در فوریه سال 2014 گروهی از سناتورهای شورای فدرال روسیه لایحه‌ای را ارائه کردند که تا توزیع و واردات محصولات اصلاح شده ژنتیکی در روسیه ممنوع شود.

خانه کشاورز ایران به تازگی اعلام کرده است 80 درصد محصول کشاورزی وارداتی تراریخته است، رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی هم ارزش محصولات تراریخته وارداتی به ایران را بیش از 5 میلیارد دلار عنوان کرده است.

تراریخته (Transgenic) به جاندارانی که از نظر ژنتیکی دستکاری شده‌اند گفته می‌شود.

بسیاری کشورها استفاده از این محصولات را ممنوع کرده‌اند که به گفته آنها علاوه بر ایجاد اختلالات و بیماری‌های زیاد سرطانزا است.


منبع:فارس
کد خبر afca0eca5158480cb1b2f06d5fc09eaa

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =