کشاورزی> جلسه شورای اقتصاد ظهر امروز به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد و در آن ضمن تصویب چند طرح مهم وزارتخانه‌های نفت و نیرو،تصمیمات لازم درمورد قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی اتخاذ شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به درخواست وزارت نفت برای طرح تولید قوای محرکه کم مصرف در خودروهای داخلی و جایگزینی با خودروهای فرسوده، گفت: این طرح دارای مزایای ملی است و با توجه به مسئله آلودگی هوا، ضروری است اجرای اینگونه طرح ها در دستور کار قرار گیرد.

معاون اول رییس جمهور افزود: کاهش مصرف سوخت نیز از دیگر مزایای استفاده از موتورهای پربازده برای تولید خودروهای کم‌مصرف است که این موضوع نیز ضرورت اجرای اینگونه طرح ها را دوچندان می کند.

جهانگیری همچنین با اشاره به درخواست وزارت نیرو برای احداث ۸ بلوک نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس F خاطرنشان کرد: استفاده از فناوری های روز دنیا در اجرای طرح های ملی و پراهمیت کشور که موجب افزایش بهره وری می شود باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد و با اجرای این طرح، این دانش در اختیار کشور قرار خواهد گرفت.

معاون اول رییس جمهور همچنین از توجه ویژه دولت به کشاورزان و بخصوص گندم کاران خبر داد و گفت: یکی از افتخارات کشور در مقطع فعلی توفیقاتی است که در میزان تولید گندم داشته ایم که این دستاورد به همت و مدیریت صحیح مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و تلاش های کشاورزان بوده است.

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، نفت، جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رییس کل بانک مرکزی نیز حضور داشتند، سه درخواست وزارت نفت مبنی بر طرح گازرسانی به واحدهای صنعتی و تولید کننده مصرف سوخت مایع، طرح تولید قوای محرکه کم مصرف در خودروهای داخلی و جایگزین با خودروهای فرسوده و نیز اصلاح سرمایه گذاری در طرح توسعه میدان نفتی مشترک یاران شمالی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پس از ارائه گزارشی از جزئیات این طرح ها از سوی وزیر نفت، ‌با این درخواست ها موافقت شد.

اصلاح و تمدید جدول زمان بندی دریافت و پرداخت تسهیلات مالی خارجی برای پروژه خط دوم آبرسانی به تبریز از زرینه رود و طرح احداث ۸ بلوک نیروگاه سیکل ترکیبی با راندمان بالا (کلاس F) با استفاده از تسهیلات مالی خارجی در ساختگاه های همدان، سلفچگان، بویین زهرا، اندیمشک، تبریز، بندرعباس، امیدیه و خرم آباد از جمله درخواست های وزارت نیرو در این جلسه بود که پس از ارائه گزارشی از توجیهات فنی و مشخصات اقتصادی، این طرح ها به تصویب رسیدند.

طرح احداث سد و نیروگاه چمشیر با استفاده از تسهیلات مالی خارجی و طرح احداث نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان به ظرفیت ۹۱۰ مگاوات نیز از درخواست های وزارت نیرو در این جلسه بودند که پس از بحث و بررسی و ارائه دیدگاه ها و نظرات مختلف تصویب شدند.

طرح احداث و تامین تجهیزات خط ۷ مترو تهران نیز درخواست وزارت کشور در این جلسه بود که مقرر شد این طرح از زمان ابلاغ مصوبه شورای اقتصاد تا یکسال دیگر تمدید شود.

وزیر جهاد کشاورزی هم در این نشست پیشنهاد قیمت خرید تضمینی محصولات زراعی برای سال ۹۶ و محصولات باغی برای سال ۹۵ را مطرح کرد که پس از ارائه گزارش در خصوص افزایش هزینه های تولید، تصمیمات لازم در خصوص قیمت خرید تضمینی این محصولات اتخاذ شد.

منبع:مهر
کد خبر b200451bc4a74ace8067c6370a69010a

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =