کشاورزی> رئیس مجلس شورای اسلامی از تشکیل دو کمیسیون تلفیق به صورت موازی خبر داد و گفت: یکی از این کمیسیون‌ها برای بررسی لایحه بودجه سال 95 و دیگری برای بررسی برنامه ششم توسعه تشکیل می‌شوند.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر سه‌شنبه  با محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی و معاونان وی دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات مثبت وزارت جهاد کشاورزی در دولت یازدهم گفت: وزارت جهاد کشاورزی خوشبختانه یک حرکت مثبت و رو به پیشرفت را آغاز کرده و انتظار از وزیر و معاونان این وزارتخانه ورزیدگی در عمل بود که خوشبختانه محقق شده است. البته وزارت جهاد کشاورزی در دولت یازدهم در دوران سختی کار خود را آغاز کرد، زیرا دولت در این دوران با کمبود اعتبار و مشکلات بسیاری روبرو بود.

لاریجانی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی یک وزارتخانه دارای مسئولیت بسیار زیاد است، تصریح کرد: این وزارتخانه از مباحث و جنبه‌های مختلف دارای اهمیت بسیاری است، به ویژه آنکه وزارت جهاد کشاورزی ارتباط بسیاری با بدنه مردم داشته و بخشی از امنیت کشور مرتبط با وضعیت و نوع فعالیت وزارت جهاد است، بنابراین نوع فعالیت این وزارتخانه دارای اهمیت و حساسیت خاصی است که باید به آن توجه ویژه‌ای کرد.

تاکید رییس مجلس بر نقش استراتژیک وزارت جهاد کشاورزی در اقتصاد کشور


وی با اعلام اینکه در شرایط کنونی وزارت جهاد کشاورزی نقش استراتژیکی در اقتصاد کشور دارد، افزود: فعالیت این وزارتخانه ارتباط مستقیمی با امنیت ملی دارد، از طرف دیگر مقوله خودکفایی در حوزه غذا و کشاورزی امر مطلوب و درستی بوده، از این‌رو باید در برخی زمینه‌ها تاحدودی روی پای خود بایستیم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با اشاره به سفر اخیرش به کشور روسیه و دیدار با مقامات این کشور افزود: بعد از فروپاشی شوروی، روسیه دروازه‌های خود را به روی دیگر کشورها گشود و اقدام به واردات مایحتاج مورد نیاز خود کرد و الان شاهدیم که حدود 80 درصد نیازهای خود را وارد می‌کند و از این‌رو تحریم‌های اخیر اتحادیه اروپا و آمریکا به این دلیل به اقتصاد روسیه آسیب زد، البته ایران شرایطی مانند روسیه ندارد زیرا ما از آغاز انقلاب به فکر خودکفایی بودیم.


استقبال از برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی برای رساندن تراز واردات و صادرات کشور به صفر، ظرف مدت 5 سال آینده

لاریجانی با استقبال از برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی برای رساندن تراز واردات و صادرات کشور به صفر ظرف مدت 5 سال آینده، ادامه داد: به طور حتم این موضوع ایده بسیار خوبی است و می‌توان با اشاره به بازارهای منطقه‌ای آن را محقق کرد، اما تحقق این مسئله نیازمند رفع دو مشکل اساسی و مهم است؛ نخست اینکه ایران برای افزایش صادرات خود نیازمند ایجاد شرکت‌های بزرگ برای بازاریابی و همچنین انجام بسته‌بندی محصولات است که متاسفانه در شرایط کنونی چنین بخشی در کشور وجود ندارد. البته این برنامه از سوی برخی کشورهای اطراف صورت گرفته و ما شاهد جهش صادراتی آنها هستیم، بنابراین باید برای تحقق این مسئله کمک کرده تا مشکلات و خلأها حل شود.

اهمیت توجه وزارت جهاد کشاورزی به بازارهای کشاورزی روسیه برای عرضه محصولات

وی با اشاره به اهمیت توجه وزارت جهاد کشاورزی به بازارهای کشاورزی روسیه گفت: در شرایط کنونی کشور روسیه برای عرضه محصولات ایرانی بازار خوبی است، اما چون شرکت‌های بزرگ برای انجام این کار وجود ندارد و تعاونی‌ها نیز قدرت لازم را برای تحقق این امور ندارند، می‌بایست برنامه‌ریزی مدونی را برای این حوزه انجام داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از طرف دیگر در شرایط کنونی چرخه اقتصادی بخش کشاورزی به خوبی نمی‌چرخد و در این شرایط حتی زمانی که به آنها کمک‌های دولتی داده می‌شود، پیشرفت خاصی حاصل نمی‌شود. این مسئله نشان می‌دهد که این بخش نباید محتاج کمک‌های دولت باشد، البته بخش کشاورزی برای ایجاد اشتغال و مباحث دیگر باید حمایت شود، با وجود آنکه حتی این مسئله برای کشور هزینه داشته باشد. به طور مثال من در سفری که به یکی از کشورهای آسیایی داشتم مشاهده کردم که آنها با هزینه زیاد دریا را خشک کرده و در آن کشاورزی می‌کنند و ادله آنها برای این مسئله تامین اشتغال 16درصدی افراد جامعه بود.

لاریجانی افزود: در شرایط کنونی بخش کشاورزی و روستاها دچار آسیب زیادی هستند و این امر موجب مهاجرت جوانان از روستاها به شهرها شده و در حال حاضر چرخه اقتصادی بخش کشاورزی مطلوب نیست، از این‌رو باید بسته‌‌های حمایتی برای بخش کشاورزی تدوین شود تا عملا یک بخش مدیریت روستاها را برعهده داشته باشد. البته مدیریت روستاها باید به بخشی داده شود که اکثریت وظایف و کارها را برعهده دارد،‌ از این‌رو هم‌اکنون اکثریت کارها در روستاها مربوط به بخش کشاورزی است، اما مدیریت در دست آنها نیست.

وی با اشاره به تدوین طرحی در حوزه کشاورزی گفت: در این طرح قرار است که ضمن هماهنگی بخش‌ها با یکدیگر در حوزه روستاها و کشاورزی، بخشی مانند جهاد سازندگی ایجاد شود. همچنین یکی دیگر از اهداف این طرح این بود که با ایجاد مدیریت ساختاری صنایع تبدیلی ایجاد شود تا ارزش افزوده محقق شده و زنجیره تولید کامل شود.

لزوم در نظر گرفتن اعتبار در بودجه سنواتی برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای آبیاری تحت فشار و آبیاری نوین

رئیس قوه مقننه کشور با تاکید بر اینکه برای جذب کشاورزان به کار کشاورزی نیاز به حمایت‌های ساختاری است، تصریح کرد: در شرایط کنونی از مهمترین مشکلات بخش کشاورزی، مسئله کم‌آبی است که متاسفانه این معضل بسیار نگران‌کننده می‌باشد، از این‌رو در این حوزه مسئله بهینه‌کردن آن دارای اهمیت بسیاری است، بناراین توصیه می‌کنم که برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای آبیاری تحت فشار و آبیاری نوین، اعتباری در بودجه دیده شود، البته با توجه به وضعیت کنونی درآمدها و کاهش قیمت نفت تا حدود 30 دلار در بخش تامین بودجه برای این حوزه مشکلاتی وجود دارد.

پیشنهاد اختصاص ردیف بودجه جهت توسعه آبیاری تحت فشار و نوین از محل صندوق توسعه ملی با اذن رهبری

لاریجانی با اشاره به ردیف بودجه مورد نیاز جهت توسعه آبیاری تحت فشار و نوین در بخش کشاورزی در کشور گفت: در این رابطه می‌توان یک بسته ترمیمی برنامه‌ریزی شده که شروع و پایان مشخصی دارد و اهداف آن کاملا شفاف و تعیین‌شده است، تدوین شود تا با اذن و حمایت رهبر معظم انقلاب، بتوان اعتبار مناسبی را از صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌ مذکور در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه اختصاص بودجه‌های مناسب برای اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار و آبخیزداری دارای توجیه اقتصادی است، بیان کرد: مجلس تلاش می‌کند در بودجه سال آینده جنبه‌های حمایتی را برای این بخش در نظر بگیرد.

اهمیت حمایت دولت از تولید محصول شیر در کشور/اختصاص یارانه به بخش تولید شیر دارای توجیه اقتصادی است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت حمایت دولت از تولید محصول شیر در کشور افزود: این محصول مستقیماً با سلامت مردم در ارتباط است،‌ از این‌رو حمایت و اختصاص اعتبار به این حوزه دارای توجیه است، زیرا در شرایط کنونی میزان مصرف شیر بین مردم کاهش یافته است که این موضوع خسارت بسیار بزرگی برای کشور است. در کشورهای دیگر دولت برای ترغیب مردم به استفاده از شیر، حمایت‌های بسیاری انجام داده و حتی آن را تبلیغ می‌کند.

لاریجانی با اشاره به پیشنهادات مطرح شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش عوارض محصول نوشابه و اختصاص اعتبارات حاصله به حوزه دامداری و تولید شیر تصریح کرد: به نظر من این پیشنهاد و این موازنه‌ها مشکلی ندارد و حتی اختصاص یارانه به بخش تولید شیر دارای توجیه اقتصادی است. از طرف دیگر به طور حتم در این رابطه نمی‌توان به صورت لحظه‌ای تصمیم گرفت و باید برنامه دائمی تدوین شود.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی دامداران کشور یا از تولید شیر هیچ سودی عایدشان نمی‌شود و یا حتی با ضرر به تولید این محصول ادامه می‌دهند، از طرف دیگر این موضوع واضح است که سودآوری بخش کشاورزی از بخش صنعت و تجارت بسیار پایین‌تر است که این مسئله نشان‌دهنده ضرورت حمایت از این بخش است.

نگاه مجلس شورای اسلامی به اقدامات و برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی مثبت است


رئیس قوه مقننه با بیان اینکه نگاه مجلس شورای اسلامی به اقدامات و برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی مثبت است، گفت: به نظر من این وزارتخانه باید گزارشی را از پیشرفت سه سال اخیر خود و جهت‌گیری‌های صورت گرفته به مجلس ارائه کند تا نمایندگان نیز از آن مطلع شوند. از طرف دیگر با توجه به اینکه در آستانه بررسی برنامه ششم توسعه قرار داریم، این وزارتخانه می‌تواند پیشنهادات خود را به مجلس ارائه کند.

لاریجانی از تشکیل دو کمیسیون تلفیق به صورت موازی خبر داد و گفت: یکی از این کمیسیون‌ها برای بررسی لایحه بودجه سال 95 و دیگری برای بررسی برنامه ششم توسعه تشکیل می‌شوند.

براساس این گزارش در ابتدای این دیدار محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ضمن ارائه گزارشی درخصوص میزان واردات گندم و آرد به کشور گفت: در شرایط کنونی 30 درصد از ظرفیت کارخانه تولید آرد فعال است و حدود 70 درصد غیرفعال،‌ همچنین در مورد محصول شکر براساس آمارها حدود 210 هزار تن بیشتر از سال قبل تولید داشته‌ایم. همچنین 4 میلیون و 700 هزار تن چغندر از کشاورزان داخلی خریداری شده است که این موضوع نشان‌دهنده افزایش 13 درصدی نسبت به سال گذشته است.

وی ادامه داد: براساس آمارها ما نزدیک به 2 میلیون تن شکر برای بازار داخلی نیاز داریم، حال با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، می‌توانیم با تغییر کشت به فصل پاییز، میزان تولید چغندر را افزایش دهیم تا نیاز ما در این حوزه تامین شود.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: متاسفانه ما بیشترین عدم تراز را در بخش واردات محصولات کشاورزی داشتیم که رقمی بالغ بر 8 میلیارد دلار تزار منفی در سال 92 در حوزه غذایی کشور بود،‌ بنابراین هدف وزارت جهاد کشاورزی کاهش این میزان به صفر است،‌به طوری که در سال گذشته تراز منفی 8 میلیارد دلار بود و امسال به منفی 5/5 میلیارد دلار رسیده است و امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در آینده این تراز به صفر برسد.

این عضو کابینه دولت یازدهم با اشاره به مزیت‌های فوق‌العاده کشور در تولید برخی محصولات مانند محصولات باغی، گیاهان دارویی و طیور تصریح کرد: براساس آمارها در 2 سال گذشته صادرات مرغ و تخم‌مرغ افزایش 100درصدی داشته است.

حجتی با اشاره به تولید تنها 10 درصد از نیاز کشور به محصول روغن گفت: وزارت جهاد کشاورزی طرحی را تدوین کرده که براساس آن با استفاده از مزارع کشت کلزا، حدود 70 درصد از نیاز کشور به محصول روغن را برطرف می‌کند.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای اجرای سیستم‌های کشت گلخانه‌ای افزود:‌خوشبختانه در این رابطه حمایت‌های بانکی صورت گرفته است،‌ همچنین برای تحقق این امر 10 درصد از صندوق توسعه ملی و اعتباراتی از بخش هدفمندی اختصاص یافته است. از طرف دیگر برنامه‌ریزی شده که حدود 4 هزار میلیارد تومان در بانک کشاورزی در سال جاری سرمایه‌گذاری شود تا حدود 70 درصد از این اعتبارات برای اجرای سیستم‌های کشت گلخانه‌ای اختصاص یابد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اهمیت مقوله بهره‌وری در حوزه آب خطاب به دکتر لاریجانی گفت: مجلس با تلاش‌های حضرتعالی در زمستان سال 92 یک اقدام بسیار مثبت و فوق‌العاده انجام داد که آن اختصاص حدود یک‌هزار میلیارد تومان به مقوله بهره‌وری در حوزه آب بود. البته دولت در لایحه بودجه سال آینده کل کشور این موضوع را ذکر نکرده و قول داده که آن را در اسفندماه ابلاغ کند، چون این مسئله جزو اختیارات دولت است.

حجتی با بیان اینکه در سال جاری حدود 15 هزار هکتار از اراضی کشت گندم تحت آبیاری نوین (نواری) قرار گرفته است، بیان کرد: در شرایط کنونی برنامه وزارت جهاد کشاورزی این است که ضمن تامین اعتبار 260 میلیاردی و یک‌هزار میلیاردی از بودجه با هماهنگی دولت و مجلس، اعتباری حدود 3 هزار میلیارد تومان برای طرح‌های آبیاری تحت فشار اختصاص داده شود که رئیس جمهور و معاون اول در این‌خصوص قول‌هایی داده‌اند.

این عضو هیات دولت یازدهم افزود: در شرایط کنونی حدود 5/5 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی پتانسیل اجرای آبیاری تحت فشار را دارند که از این میزان حدود یک‌ونیم میلیون هکتار زیر پوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفته است و حدود 4 میلیون هکتار باقی مانده است، حال براساس برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی اگر سالانه حدود 400 هزار هکتار از این اراضی زیر پوشش طرح مذکور قرار بگیرد، ظرف مدت 10 سال تمام اراضی کشاورزی مربوطه زیر پوشش آبیاری تحت فشار قرار می‌گیرد. البته برای اجرای این طرح سالانه به حدود 3 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی با اشاره به مشکلات مطروحه در حوزه دامداری و تولید شیر گفت: هم‌اکنون این بخش دچار مشکلاتی در حوزه بازرگانی و تقاضا است. در شرایط کنونی قیمت‌ها در بازارهای جهانی افت کرده و حتی ما برای حمایت از دامداری‌ها جلوی واردات شیر خشک را گرفته‌ایم، اما متاسفانه تقاضا و سرانه مصرف در کشور کم است. همچنین حمایت‌های لازم به ویژه اختصاص یارانه به محصول شیر صورت نمی‌گیرد.

حجتی با اعلام اینکه در سال گذشته حدود 675 میلیون دلار صادرات فرآورده‌های لبنی صورت گرفته است، تصریح کرد: شرکت‌ها و محصولات لبنی با عدم اختصاص یارانه صادرات هم‌اکنون در حال رقابت با کالاهای خارجی هستند.


کد خبر b331b602f56b40a28bd321501b9dd605

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =