کشاورزی> رییس سازمان چای کشور گفت: تبلیغ چای صد درصد خارجی ممنوع است.

محمدولی روزبهان در نشست بررسی مسائل استان بویژه چای که با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در سالن شهید انصاری استانداری گیلان برگزار شد، گفت: وضعیت چای خوب نیست.

وی با بیان اینکه ذائقه مصرف کنندگان تغییر کرده است، اضافه کرد: امسال یکی از اقدامات خوبی که از سوی دولت در حمایت از چایکاران انجام شد، پرداخت به موقع بهای برگ سبز بود و این امر توجه دولت به چایکاران را نشان می دهد.

روزبهان با اشاره به اینکه بیشتر منافع چای در بخش صادرات است، ادامه داد: واردات چای باید با تولید پیوند بخورد.

وی با تاکید بر اختلاط چای داخلی با چای خارجی تصریح کرد: خوشبختانه تبلیغ چای صد درصد خارجی از صداوسیما حذف شده و این امر قابل تقدیر است.

روزبهان گفت: 15 هزار تن چای خشکی که چایکاران ما به طور میانگین تولید می کنند، با اختلاط چای داخلی با چای خارجی به راحتی 5000 تن آن قابل فروش خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه با پیوند تولید چای و واردات چای شرایط بهتر برای چای داخلی رقم خواهد خورد، توزیع چای سنواتی را در کشور ممنوع دانست و گفت: چای سنواتی یا باید کمپوست شود و با به خارج از کشور صادر شود.

وی خواستار ممنوعیت ورود چای اسانس دار به کشور شد و با بیان اینکه چایکار با رسیدگی به یک هکتار باغ چای به طور میانگین 300 هزار تومان درآمد کسب می کند، خاطرنشان کرد: چنین درآمدی نشان می دهد که تولید چای از کم سودترین محصولات کشاورزی کشور است و برای حفظ آن باید چایکاران مورد حمایت جدی تری واقع شوند.

منبع:ایسنا
کد خبر ba1220ca431a4190bbfca07c85d49082

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =