کشاورزی> وزیر جهاد کشاورزی توسعه شرکت‌های کشت و صنعت و تولید زنجیره‌ای در بخش کشاورزی را اولویت این وزارتخانه در سال جاری عنوان و اعلام کرد کرد: به طور ویژه برنامه‌هایی برای صنایع غذایی، فرآوری، بسته‌بندی و بازاریابی داریم.

محمود حجتی با اشاره به اینکه این استان دارای میانگین بارش بیش از ۴۰۰ میلی‌متر است‌، بیان کرد: لرستان ظرفیت و پتانسیل‌های طبیعی بسیار خوبی دارد. این استان دارای میانگین بارش بیش از ۴۰۰ میلی‌متر است و امسال میزان بارش‌ها نیز بیشتر بود.

وی با بیان اینکه در این استان احداث باغات در اراضی شیب‌دار را در دستور داریم، اضافه کرد: یکی از طرح‌هایی که در بحث اقتصاد مقاومتی مطرح می‌شود، موضوع آبخیزداری است که می‌تواند کاربرد زیادی داشته باشد.

حجتی ادامه داد: اجرای عملیات آبخیزداری برای حفظ خاک حاصلخیز استان لازم است و می‌توان با آن از این نعمت الهی که به وفور در اختیار ماست حفاظت کرد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه می‌خواهیم عملیات آبخیزداری را در استان توسعه دهیم، اظهار کرد: با این کار پتانسیل‌هایی که در استان لرستان است می‌تواند پایدار بماند و بخصوص در فصل کم‌آب، آب داشته باشیم.

وی بیان کرد: از جمله طرح‌هایی که در چارچوب اقتصاد مقاومتی مورد نظر بوده بحث کشت، توسعه و فرآوری گیاهان دارویی است که این استان می‌تواند نمونه این برنامه باشد.

حجتی ادامه داد: گیاهان دارویی در اشتغال‌زایی و ارزش افزوده موثر هستند و اکنون دنیا نیز به دنبال توسعه این مهم رفته است. همچنین روز به روز بر توسعه تجارت آن افزوده می‌شود.

این عضو کابینه دولت دهم به شرکت‌های کشت و صنعت اشاره کرد و افزود: این شرکت‌ها ظرفیت مطلوبی دارند که قابلیت توسعه است و باید به دنبال تولید به صورت زنجیره باشیم و بتوانیم با کارهایی چون اصلاح نژاد و بازاریابی محصولات کشاورزی، بیشترین ارزش افزوده را برای محصولات تولیدی داشته باشیم.

وی لرستان را استانی دارای تنوع اقلیمی دانست و گفت: پتانسیل‌های خوبی برای توسعه گلخانه در استان وجود دارد که می‌توان با انرژی کمتر، خارج از فصل تولید محصول داشته باشیم.

حجتی تصریح کرد: برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در استان نیز برنامه‌هایی در دست اقدام داریم و در بحث زراعت، مسائلی درباره افزایش بهره‌وری، تولید بذر مرغوب و سازگار با محیط را پیگیری می‌کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: نگاهی که به کشاورزی داریم، نگاهی با زنجیره تولید، خدمات قبل از تولید، داخل مزرعه و بعد از تولید است. به طور ویژه برنامه‌هایی برای صنایع غذایی، فرآوری، بسته‌بندی و بازاریابی داریم که امید می‌رود محقق شود.

منبع:ایسنا
کد خبر bead7c99dcdd4056bea26d7c5157a7cd

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =