کشاورزی> دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام وطیور ایران گفت: قیمت کالاهای اساسی برای واردکنندگان در بازه زمانی 97/05/16 تا 98/05/05 بر مبنای فرم ویرایش شده ثبت سفارش ها محاسبه می شود و همین نرخ ها مبنای محاسبه رفع تعهد ارزی واردکنندگان قرار می گیرد.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام وطیور ایران (اوندا)، عباس حاجی زاده با اعلام این مطلب اظهار کرد: وظیفه تامین نهاده های دامی که تا سال 98 به عهده وزارت جهاد کشاورزی بود از ابتدای سال گذشته و با مصوبه سران قوا به وزارت صمت منتقل شد.
وی افزود: تا پیش از انتقال وظیفه تامین نهاده های دامی از وزارت جهادکشاورزی به وزارت صمت و در بازه زمانی 1397/05/16 تا1398/05/05 مبنای قیمت واردات نهاده های دامی مشخص نبود. به منظور تعیین روندی مشخص برای ارزش اظهاری کالاهای وارداتی در جلسه هفتاد و نهم کارگروه تنظیم بازار به تاریخ 28 /1398/11 که مصوبه آن در تاریخ 1398/12/05 ابلاغ شد، مقرر گردید میانگین ساده حسابی قیمت های ثبت سفارش در هر ماه پس از حذف قیمت های غیرمتعارف تعیین و ابلاغ شود که این مصوبه ضمن مختومه نمودن بسیاری از پرونده های وارداتی، برای تعداد قابل توجهی از واردکنندگان نیز ایجاد مشکل نمود.

حاجی زاده ادامه داد: با توجه به اینکه نرخ واردات کالا باید توسط گمرک ارزیابی شده و پس از آن اقدامات اداری جهت ترخیص کالا صورت بگیرد تا پیش از تاریخ 1398/05/05 که مسئولیت تعیین تصویب قیمت وارداتی نهاده های دامی به کارگروه نظارت و تخصیص ارز محول شود، در برخی موارد واردکنندگان به دلیل «بیش بود» مشمول پرداخت جرایمی می شدند زیرا براساس ارزشیابی گمرک ارزش اظهاری کالا توسط واردکنندگان بالاتر از نرخ های مدنظر گمرک و قیمت های مندرج در فرم های ثبت سفارش بود.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران درباره تفاوت نرخ ها در فرم ثبت سفارش و قیمت های اظهارشده ادامه داد: قیمت نهاده های دامی در بازارهای جهانی ثابت نبوده و فاصله زمانی میان ثبت سفارش تا واردات این تفاوت در نرخ ثبت و اظهار شده را ایجاد کرده و موجب شده تا واردکنندگان کالاهای اساسی از سوی گمرک بخاطر «بیش بود» جریمه شوند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بیش بود یکی از مشکلات اصلی واردکنندگان بود کارگروه حقوقی اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران نسبت به پیگیری و جمع‌آوری اطلاعات و مقایسه آنها و استخراج آمار مربوطه، جلساتی با معاونت گمرک و مدیرکل وزارت جهادکشاورزی و وزارت صمت برگزار نمود و مشخص گردید برخی از شرکت ها روی ثبت سفارشات خود ویرایش هایی داشتند و لذا درخواست گردید تا تاریخ تعیین ارزش بر اساس زمان ویرایش محاسبه شود اما دبیر کارگروه تنظیم بازار در تاریخ 99/06/29 به دلیل عدم حضور نماینده اتحادیه و دفاع ناقص از موضوع، نظر بر مخالفت داده اند که طی نامه شماره 157227/60 مورخ 99/06/29 ابلاغ گردید.

حاجی زاده ادامه داد: پیگیری های اتحادیه و ارائه اسناد و مدارک دال بر عدم بیش اظهاری از سوی واردکنندگان موجب شد تا در جلسه صدوچهاردهم کارگروه تنظیم بازار مقرر شود که بررسی ارزش اظهاری کالاهای وارداتی بر اساس ارزش مندرج در تاریخ آخرین ویرایش ثبت سفارش قبل از اظهار گمرک، ملاک عمل گمرک جمهوری اسلامی ایران صورت بگیرد.همچنین گمرک مجاز باشد تا در بررسی و رسیدگی به پرونده های واردات کالاهای اساسی، مطابق ساز و کار پیش بینی شده تا سقف ۵ درصد بیش از نرخ متوسط تعیین شده در مصوبات قبلی کارگروه اقدام نماید.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران خاطرنشان کرد: این مصوبه ستاد تنظیم بازار از تاریخ 1399/11/05 برای اجرا به دستگاههای ذی صلاح ابلاغ شده است.
کد خبر c093ac81917d48588e6844135f87216d

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =