بعد از ورود جنجال برانگیز روغن پالم به صنایع لبنی و مصوباتی که از ابتدای مهرماه، تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی را مجبور به عدم استفاده از روغن پالم در تولیداتشان کرد، اکنون گمرک در زمان ترخیص روغن پالم، از واردکنندگان تصویر تعهدنامه‌ای را طلب می‌کند که بر مبنای آن، به کارگیری این روغن در غیر از صنایع روغن نباتی، غیرمجاز است.

بعد از ورود جنجالی روغن پالم به صنایع لبنی و اظهارنظرهای وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر استفاده از روغن پالم در فرآورده‌های لبنی، دولت تصمیم گرفت که کارخانجات لبنی را مکلف کند که از ابتدای مهرماه سال جاری، هرگونه فرآورده‌های تولیدی خود را بدون استفاده از روغن پالم روانه بازار کنند.

در عین حال، انجمن صنایع روغن نباتی نیز که کار واردات روغن خام را با مصوبه دولت از اردیبهشت ماه سال جاری به عهده گرفته است، اعلام می کند که میزان واردات پالم در 6 ماهه ابتدایی سال جاری با 20 درصد کاهش به کمتر از 30 درصد میزان واردات روغن خام رسیده و به همین نسبت، سهم روغن آفتابگردان در سبد واردات روغن خام کشور، افزایش یافته است.

این در حالی است که اکنون برای جلوگیری از مصرف روغن پالم در صنایع لبنی کشور، تصمیم بر این شده تا واردکنندگان روغن پالم، تعهدنامه محضری دهند که روغن پالم را تنها به تولیدکنندگان روغن نباتی تحویل دهند و از تحویل آن به سایر صنایع خودداری کنند.

محمد قبله، دبیر انجمن صنایع روغن نباتی در گفتگو با مهر با تائید این خبر گفت: با توجه به اینکه انجمن صنایع روغن نباتی مسئول واردات و تنظیم بازار روغن است، از تمامی واردکنندگان روغن خام که در سبد واردات آنها، روغن پالم وجود دارد، تعهدنامه کتبی و محضری دریافت می کند که روغن پالم وارد شده را تنها به صنایع روغن نباتی تحویل دهند و از تحویل آن به هر صنعت دیگر از جمله صنایع لبنی جلوگیری کند.

وی می افزاید: گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز در زمان ترخیص روغن پالم از گمرکات، این تصویر این تعهدنامه را از واردکنندگان طلب می کند.

قبله گفت: بر اساس تعهدنامه، واردکنندگان روغن خام از جمله روغن پالم، مکلف هستند که این روغن را فقط تحویل واحدهای تولیدکننده روغن نباتی بدهند و در غیر این صورت، تخلف انجام داده‌اند.

بر اساس بند 5 این تعهدنامه، تمامی واردکنندگان روغن پالم متعهد می شوند که روغن وارداتی خود را تنها به کارخانجات تصفیه روغن نباتی تحویل دهند. به همین دلیل براساس هماهنگی های به عمل آمده، در گمرکات نیز از واردکنندگان روغن پالم تصویر این تعهدنامه اخذ می‌شود که آنها روغن پالم وارداتی را تنها به کارخانجات تصفیه روغن نباتی تحویل دهند.منبع:مهر
کد خبر c16c1db47039449e9e0c023ae699835d

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • اپل ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۶
    2 0
    قابل توجه است که تعهدنامه محضری که جناب آقای قبله می فرمایند به هیچ عنوان مربوط به جلوگیری از مصرف روغن پالم در صنایع لبنی نمی باشد. اخذ تعهدنامه محضری جهت واردات انواع روغن خام صرفا طبق بند 1 دستور مستقیم معاونت اجرایی و کارگروه تنظیم بازار ستاد هدفمندی یارانه ها طی نامه شماره 16440 مورخ 20/02/93 به منظور "رعایت زمانبندی واردات-حفظ ترکیب استاندارد واردات و برنامه ریزی توزیع کالا با اولویت کارخانجات روغن نباتی" به شرح ذیل می باشد: "1- انجمن صنفی روغن نباتی مکلف می باشد ضمن اخذ تعهد محضری تحویل کالا از کلیه متقاضیان واردات روغن خام، نسبت به رعایت زمانبندی واردات-حفظ ترکیب استاندارد واردات و برنامه ریزی توزیع کالا با اولویت کارخانجات روغن نباتی در قالب فوق الذکر اقدام نماید." در بند 2 نامه فوق بانک مرکزی و گمرک نیز مکلف شده اند تا ترخیص کلیه محموله های روغن را منوط به تعهد بند 1 نمایند. با توجه به متن صریح کلیه بند های دستورالعمل مذکور اظهار چنین نظراتی تنها ناشی از بی اطلاعی و تفسیر و استفاده شخصی به هر دلیل می باشد . لطفا دیگران را بی اطلاع از جریانات و اخبار فرض نفرمائید.