مواد غذایی> استادتمام دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله(عج) گفت: شرکت نستله در تولید غذای بچه خود نیز از محصولات تراریخته استفاده می‌کند و این موضوع روی محصولات آن درج شده است، در این شرایط چرا ما باید این محصولات را به کودکان خود بدهیم؟

علی کرمی در نهمین جشنواره ارگانیک اظهار کرد: چرا تولید محصولات ارگانیک در بخش کشاورزی کشور کمتر از یک درصد است درحالی که این رقم در برخی کشورها به بیش از 20 درصد افزایش یافته است.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه باید در الگوی کشت محصولات کشاورزی تغییرات انجام داد و به‌سمت اعطای یارانه به تولید محصولات ارگانیک و کاهش یارانه به سم و کود حرکت کنیم.

کرمی همچنین با انتقاد از تبلیغات تلویزیونی صنایع روغن نباتی در کشور اظهار کرد: در تبلیغات این‌چنینی گفته می‌شود این روغن‌های گیاهی است و عروق شما با مصرف آن گرفته نمی‌شود، پس چرا تا به این اندازه تعداد عمل آنژیو در کشور افزایش یافته است؟

وی با بیان "من از دولت (درباره تأمین سلامت افراد) قطع امید کرده‌ام" تصریح کرد: چرا وقتی چای، میوه و غذای ایران سالم است افراد به‌سمت مصرف محصولات خارجی و چای دارای رنگ و اسانس رفته می‌روند؟

این متخصص بیوتکنولوژی پزشکی ادامه داد: شرکت نستله حتی در تولید غذای بچه خود از محصولات تراریخته استفاده می‌کند و این موضوع روی محصولات آن درج شده است، در این شرایط چرا ما باید این محصولات را به کودکان خود بدهیم؟

وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر تعداد کلینیک‌های عقیمی در کشور روند صعودی داشته است و مشکلات بارداری به‌شدت بالا رفته که نحوه تغذیه افراد دراین‌باره تأثیرگذار است.

تعداد محدودی از برندهای روغن برچسب "GMO یا تراریخته" بر محصول خود می‌زنند

کرمی با این تذکر "از کشاورزی قدیمی خود نباید فاصله بگیریم" گفت: محصولات و روغن‌های تراریخته ذرت، سویا و  کلزا و آفتابگردان به کشور وارد شده است اما تنها تعداد محدودی از شرکت‌ها بر روی محصولاتی خود عنوان تراریخته یا برچسب GMO را نصب می‌کنند.

وی اظهار داشت: در مجلس مصوب شده است که همه تولید کنندگان محصولات تراریخته باید بر روی محصولات خود عنوان تراریخته را بزنند اما عده‌ای به‌دنبال کارشکنی دراین‌باره هستند.

کرمی گفت:  ظریف وزیر فعلی امور خارجه کشور 16 سال قبل نامه به رئیس جمهور وقت نوشت و درباره خطرات تراریخته هشدار داد. چرا خبرنگاری که این نامه غیرمحرمانه را با تأخیر منتشر کرده است اکنون در دادگاه‌ها به سر می‌برد؟

وی با بیان اینکه برخی افراد به‌دنبال کشت دومیلیون هکتار محصولات تراریخته در جنوب کشور هستند، گفت: این شخص دنبال تولید برنج طارم مولای به‌صورت تراریخته است و برای تولید این برنج در کشور از بنیاد راکفلر، به‌خاطر دریافت بودجه تشکر کرده است.

کرمی گفت: این فرد همچنین به مجامع بین‌المللی آمار غلط می‌دهد که در ایران یک میلیون تراریخته تولید شده است تا ایران را در ردیف کشورهای تولیدکننده تراریخته قرار دهد.

منبع:تسنیم
کد خبر c56a77fdaff04ccf809b01ef0888e00a

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =