۰ نفر
۱۳ آذر ۱۳۹۳ - ۱۴:۲۷
اخیراً وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده است که کشت برنج در سراسر کشور به جز در استان‌های شمالی و حاشیه دریای خزر، ممنوع می‌شود. علت این ممنوعیت نیز تغییر در الگوی کشت با توجه به وضعیت آبی کشور اعلام شده است.

شاید برای بسیاری، تصمیم وزارت کشاورزی برای ممنوعیت کشت برنج در غیر استان‌های شمالی تعجب‌آور باشد زیرا باور عامه مردم این است که برنج ایرانی فقط در شمال کشور کشت می‌شود زیرا با توجه به آب‌بری فوق‌العاده برنج، تنها اقلیم مناسب برای کشت آن، شمال پر آب است.

اما واقعیت این است که در برخی استان‌ها، مانند اصفهان و سیستان و بلوچستان نیز با وجود محدودیت‌های شدید آبی، برنج می‌کارند!

این در حالی است که تقریباً همه استان‌های کشور - به جز نوار ساحلی خزر - از بحران کم‌آبی رنج می‌برند. در برخی استان‌ها نیز مانند اصفهان، کم‌آبی پیامدهای سیاسی، اجتماعی و حتی در برخی موارد، امنیتی به دنبال داشته است.

با این حال، هنوز زمین‌های زیادی در این مناطق به کشت برنج اختصاص می‌یابند و آب منطقه را می‌بلعند.

بد نیست بدانید که برای استحصال یک کیلوگرم برنج، حدود 4 هزار لیتر آب مصرف می‌شود (چهار بشکه 1000 لیتری آب!).

بنابراین تصمیم وزارت جهاد کشاورزی درباره ممنوعیت کشت برنج در غیر شمال کشور، نشانه‌ای از یک رویکرد علمی است که انتظار می‌رفت بسیار پیش از این در وزارت جهاد کشاورزی شکل گرفته باشد. با این حال، تأکید می‌شود که این تصمیم تنها یک نشانه است و باید منتظر بود تا هم عملیاتی شود و هم سایر ابعاد تغییر الگوی کشت مشخص، اعلام و عملی شود.

منبع:ایسنا
کد خبر c5a0e9de5e054676a1389c39b679f587

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =