کشاورزی> پیگیری‌ها از بندر امام خمینی نشان می‌دهد ۴۰هزار تن از دو قلم کالای اساسی (برنج و دانه سویا) در آستانه اعمال مقررات متروکه و تحویل به سازمان اموال تملیکی قرار دارند.

شورای‌عالی امنیت ملی بعد از ارائه تسهیلات مختلف از جمله صدور کد رهگیری و... برای خروج کالاهای اساسی از گمرکات و بنادر مقرر کرد صاحبان کالا تنها یک فرصت 2ماهه برای ترخیص کالا از گمرکات کشور دارند.

پیگیری‌ها از بندر امام خمینی استان خوزستان به‌عنوان قطب اصلی واردات کالاهای اساسی  نشان می‌دهد 40 هزار تن از دو قلم کالای اساسی (برنج و دانه سویا) اظهارشده به گمرک در آستانه اعمال مقررات متروکه و تحویل به سازمان اموال تملیکی قرار دارند.

بر این اساس 23 هزار تن برنج و 18 هزار تن دانه سویا متعلق به این شرکت دولتی در بندر امام خمینی در آستانه اعمال مقررات متروکه از طرف گمرک قرار دارند.

به گزارش تسنیم، بر مبنای ماده 24 قانون امور گمرکی در شرایط عادی کشور، مدت مجاز نگهداری کالا در انبارهای گمرکی از تاریخ تحویل کالا به این اماکن سه ماه است. در صورت تقاضای کتبی صاحبان کالا یا شرکتهای حمل‌ونقل در مورد کالای عبوری و وجود علل موجه به‌تشخیص گمرک و با پرداخت هزینه انبارداری تا تاریخ موافقت گمرک این مدت حداکثر تا دو ماه دیگر قابل تمدید است. درصورتی که ظرف مهلت مقرر صاحب کالا برای انجام تشریفات گمرکی و پرداخت وجوه متعلقه اقدام ننماید کالا مشمول مقررات متروکه می‌شود. چنانچه کالا به انبارهای گمرکی متعدد منتقل و نگهداری شود مدت توقف از زمان ورود کالا به اولین انبار گمرکی محاسبه می‌شود. مهلت توقف مرسولات پستی غیرتجاری تابع مقررات پست است.

در تبصره2 این ماده آمده است، چنانچه ظرف یک ماه کالاهایی که برای آن سند ترخیص یا فروش صادر گردیده است از انبارها خارج نشود مشمول مقررات متروکه می‌شود. این مهلت با اعلام موافقت مرجع تحویل‌گیرنده و گمرک قابل تمدید است.

اما نکته طلایی قانون تبصره 4 ماده 24 است، در این تبصره آمده است "تعیین مهلت توقف کالا در مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی بر اساس ضوابط قانونی مناطق مذکور در اختیار سازمانهای مسئول این مناطق است. کالاهایی که در این مناطق پس از انقضای مهلت‌های اعطائی توسط سازمانهای مذکور مهلت منقضی، اعلام می‌شوند نیز مشمول مقررات کالای متروکه می‌گردند."

گفتنی است معمولاً با توجه به نامشخص بودن مدت زمان ماندگاری کالا در انبارهای مناطق آزاد و ویژه مختلف، گمرکات کشور از زمان اظهار کالا (که کالا در اختیار و ید گمرک قرار می‌گیرد) روی مدت زمان تصریح‌شده در ماده 24 قانون امور گمرکی (یعنی  3 ماه) مانور می‌کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد با وجود بخشنامه اخیر گمرک ایران عطف به مصوبه شورای‌عالی امنیت ملی (در خصوص حداکثر مدت زمان 2ماهه توقف کالا در اماکن گمرکی، بنادر و مناطق آزاد) ظاهراً اقدام مشخصی در این حوزه صورت نگرفته است، بر همین اساس لازم است مسئولان گمرک آمار اظهارنامه‌های جدید متروکه را به‌صورت شفاف اعلام کنند.

منبع:تسنیم
کد خبر cf1be99f54604fa0ac87b5b2fc4ec8be

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =