مهدی انصاری جوینی 

مدیر ارتباطات و اطلاع رسانی نمایندگی فائو در جمهوری اسلامی ایران

امروز روز جهانی تلویزیون است. بیست و یکمین سالروز نامگذاری روز ۲۱ دسامبر (۳۰ آبان) در سال ۱۹۹۶ توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد که روز جهانی تلویزیون (World Television Day) نام گرفت. در سالی که نخستین مجمع جهانی تلویزیون در مقر اصلی سازمان ملل متحد واقع در نیویورک با هدف تشویق کشورهای عضو به تبادل نظر در خصوص تولید برنامه هایی با تمرکز بر صلح، امنیت، توسعه اقتصادی و اجتماعی و تبادلات فرهنگی بنیان نهاده شد. 
این روز در واقع به عنوان فرصتی برای تجدید عهد دولت ها، سازمان ها و افراد برای تولید برنامه های تلویزیونی درباره مهم ترین مسائلی است که جامعه بشری را گریبان گیر خود ساخته است. در این میان یکی از مسائلی که حیات بشر و سلامت نسل های کنونی و آینده را با معضل جدی مواجه خواهد کرد، تحقق کامل امنیت غذایی و توسعه روستایی در کشورهایی است که به دلایل مختلف امکان آن فراهم نشده است. در همان سال ۱۹۹۶ در نشست مجمع جهانی غذا به میزبانی سازمان خواربار و کشاروزی ملل متحد (فائو) کشورهای عضو در تعریف امنیت غذایی به اجماع رسیدند. 
بر این اساس امنیت غذایی چنین تعریف شد: " امنیت غذایی زمانی محقق می شود که همگان برای همیشه از دسترسی فیزیکی و اقتصادی به غذای کافی، سالم و مغذی برخودار باشند، به گونه‌ای که نیازها و ترجیحات غذایی‌شان برای یک زندگی فعال و سالم برآورده شود" . تعریفی که می تواند برای بسیاری از تولید کنندگان متعهد برنامه های تلویزیونی موضوع مناسبی به شمار رود. چرا که برای تحقق امنیت غذایی و اطمینان یافتن از این که نسل های آتی همچنان برای تامین نیازهای غذایی شان نگرانی نداشته باشند، عواملی همچون فراهم بودن، دسترسی داشتن، مصرف درست و پایداری غذا کاملا مهم و حیاتی به نظر می رسد. فراهم بودن غذا زمانی محقق می شود که چرخه اکوسیستمی تولید غذا از خاک سالم و نهاده های کشاورزی مفید برای تولید پایدار مواد غذایی در عین حفاظت از تنوع زیستی گونه های گیاهی و جانوری برخودار باشد. تخریب گسترده جنگل ها و منابع طبیعی، دفع نامناسب زباله ها و پسماند های صنعتی و خانگی که منجر به آلودگی و تخریب منابع آب و خاک کشورها می شود، از جمله مواردی به شمار می آیند که با برنامه سازی مسئولانه تلویزیونی می توان زمینه ها را برای آشنایی بیشتر مدیران با راهکاری های حفاظتی منابع آب وخاک فراهم کرد. فائو نیز به عنوان کارگزاری تخصصی سازمان ملل متحد که تحقق امنیت غذایی و توسعه روستایی را در کشورهای عضو دنبال می کند، آمادگی این را دارد تا آمار و اطلاعات قابل استناد را در کنار راهکارها قابل اجرا در تمامی کشور ها در اختیار برنامه سازان تلویزیونی قرار دهد تا از این طریق فرصتی برای بالابردن سطح آگاهی ها در مورد خطراتی که زندگی و سلامت شهروندان کشورها را در آینده تهدید می کند، فراهم شود.
کد خبر cf3fa97411cc45a3a59d1da12e706a1f

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =