کشاورزی> رییس هیات مدیره انجمن صنفی ماکارونی ایران از کمبود گندم مخصوص ماکارونی (دروم) خبر داد و گفت: پیش‌بینی ما این است که کمبود گندم تاثیر خود را در آینده نزدیک بر تولید و بازار بگذارد و ما شاهد تنش‌های مشابه بازار روغن و مرغ باشیم.

مهرداد نوری با اشاره به آمار اعلامی از سوی سازمان‌های مختلف برای تولید گندم، اظهار کرد: آمار اعلام شده با واقعیت موجود متفاوت است، چراکه در حالی اعلام می‌شود کمبود تولید گندم نداریم که در گندم دروم کمبود به شدت احساس می‌شود و تولیدکنندگان ماکارونی در تامین آرد با مشکل روبه‌رو هستند.

وی ادامه داد: آمار ساختگی نمی‌تواند پاسخگوی نیاز تولیدکنندگانی باشد که منتظر دریافت آرد برای ادامه تولید هستند.

نوری گواه ادعای خود را تاخیر طولانی در تحویل سهیمه آرد کارخانه‌ها عنوان کرد.

وی یادآور شد: در مجموع صنایع ماکارونی به 1 میلیون تن آرد مخصوص نیاز دارد که کمتر از 10 درصد آمار تولیدی گندم وزارت جهادکشاورزی است.

نوری تصریح کرد: تولیدکنندگان ماکارونی نسبت به مشکلاتی که امروز درگیر آن شده‌ایم، پیش‌تر به مسئولان هشدار داده و از آن‌ها خواستیم راهکارهای را مد نظر قرار دهند، اما به هشدارها توجه نشد.

نوری تصریح کرد: ما یارانه‌ی که از طریق آرد دولتی به صنایع ماکارونی تعلق می‌گیرد را نمی‌خواهیم و حاضر هستیم اگر گندمی وجود دارد برای تامین به موقع و کافی، آن را با قیمت بیش از نرخ مصوب دولتی از کشاوزران خریداری کنیم.

وی نرخ گندم در نظر گرفته شده برای صنایع را 2 هزار و 500 تومان عنوان کرد که نصف نرخ خرید تضمینی گندم از کشاورزان است.

نوری یادآور شد: صنایع ماکارونی برای مواجه نشدن با این روزها پیشنهاد داده بود که حاضر است؛ هر کیلوگرم گندم را از کشاورزان تا ۵ هزار و ۴۰۰ تومان خریداری و بهای آن را مستقیم و به روز به حساب‌شان واریز کنند.

وی افزود: در حال حاضر شرکت بازرگانی دولتی گندم را به صورت قطره چکانی و با تاخیر به صنایع تحویل می‌دهد و در برخی موارد تولیدکنندگان برخی استان‌‌ها را به دلیل نبود گندم به استان‌های دیگر ارجاع می‌دهد.

نوری از دیگر مشکلات تولیدکنندگان را عدم تعیین نرخ جدید برای آرد صنایع در سال زراعی جاری عنوان کرد و گفت: سال زراعی جاری از شهریورماه آغاز شده و اکنون 9 ماه از آن گذشته و هنوز قیمت آرد برای صنایع مشخص نیست.

وی معتقد است؛ شرایط کنونی تامین و توزیع آرد، بلاتکلیفی و سردرگرمی را برای صنایع به همراه داشته است.

نوری پیش‌بینی کرد: کمبود آرد، تاثیر خود را در آینده نزدیک بر تولید و بازار خواهد گذاشت و به زودی شاهد تنش‌های مشابه با بازار روغن و مرغ خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون کارخانه‌های تولید ماکارونی با 40 درصد ظرفیت خود کار می‌کنند، اظهار کرد: ما نیاز به یارانه آرد دولت نداریم، اگر اجازه دهند خود برای تامین مواد اولیه تولید برنامه‌ریزی می‌کنیم و می‌توانیم تولید را به 100 درصد ظرفیت برسانیم.

نوری افزود: دولت با دخالت خود موجب شده هم صنایع زیان ببینند و هم کشاورزان از منافعی که می‌تواند رونق صنعت عاید آن‌ها کنند باز بمانند.

منبع:ایلنا

کد خبر d073d944e9b74ba8baf2ceb18685fb39

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =