۰ نفر
۲۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۶
مواد غذایی> ایرانی ها سالی هزار و 80 میلیارد تومان بابت مصرف چای شان هزینه می کنند.

ایرانی ها روزی 1.5 کیلو گرم چای مصرف می کنند که با توجه به جمعیت 77 میلیونی باید گفت مصرف سالانه چای ایرانی ها 116 هزار تن است. به گفته محمد ولی روزبهان، رئیس سازمان چای ایران هم برآوردها نشان داده که هر ایرانی به طور میانگین روزانه 40 تومان چای می‌نوشد. یعنی ایرانی ها سالی هزار و 80 میلیارد تومان تنها بابت مصرف چای شان هزینه می کنند که البته با توجه به میزان تولید و واردات این محصول باید گفت حدود 939 میلیارد و 600 میلیون تومان هزینه صرف چای خارجی می‌شود.

براساس صحبت های روزبهان نیاز کشور به چای خشک 110 هزار تن است که از میزان چای مصرفی ایرانیان فقط 13 درصد آن تولید داخل کشور است. که این میزان برابر با 140 میلیارد تومان می شود.

البته باید این را هم افزود که بنابر گفته های رییس سازمان چای، از کل چای وارداتی در به ایران، نیمی از آن قاچاق می‌شود. یعنی ایرانیان 496 میلیارد و 800 میلیون تومان از کل مصرف چای را صرف قاچاق آن می‌کنند.

از طرفی هم، تبدیل شدن باغات شمال به ویلا و خیابان باعث شده میزان تولید آن همین طور کاهش پیدا کند و در ادامه آن هم واردات آن بیشتر شود. به طوری که حتی روزبهان معتقد است «ایرانی‌ها رنگ و اسانس می‌خورند، خارجی‌ها چای ایرانی یک میلیون تومانی!» او می گوید: «چای خارجی که نیمی از آن به ارزش حدود 200 میلیون دلار به کشور قاچاق می‌شود عمدتا رنگ و اسانس است که مردم ایران آن را با رغبت می‌خرند اما چای ایرانی جزو با کیفیت‌ترین چای‌ موجود در جهان است که با قیمت‌های بالایی به کشورهای اروپایی صادر می‌شود.»با این حال، رییس سازمان چای نوید روزهای خوبی برای برداشت و تولید چای در سال جاری می دهد.

براساس اطلاعات منتشر شده از طرف رییس سازمان چای، ارزش سالانه تولید، واردات و مصرف چای در کشور حدود 600 میلیون دلار ارزیابی شده است.

همچنین قیمت پایین چای در این چند سال باعث شده که حتی آن میزان کشاورزهایی هم که بر باغات چای باقی مانده اند ضرر کنند. به طوری که تا چند سال پیش، هر کیلوگرم چای ارزشی معادل یک کیلو گرم برنج داشت و چایکاران با پنج کیلوگرم چای می‌توانستند دستمزد کارگران خود را در فصل برداشت بدهند اما در حال حاضر هر کیلوگرم برنج حدود 7500 تومان قیمت دارد در حالی که ارزش یک کیلوگرم برگ سبز چای 1300 تومان است و از سوی دیگر یک کارگر 50 هزار تومان در روز دستمزد می گیرد اما پنج کیلوگرم برگ سبز چای حدود 7000 تومان می شود؛ بنابراین چایکار باید حدود 35 کیلوگرم برگ سبز را به جای حقوق یک روز یک کارگر بدهد.

هم اکنون 20 هزار هکتار از باغات چای فعال هستند و بیشترین میزان تولید و برداشت این محصول به رودسر، لاهیجان و لنگرود اختصاص دارد. همچنین بیشترین باغ چای کشور در رودسر است. حدود 50 هزار خانوار چایکار در کشور فعالیت می کنند و حدود 156 کارخانه فعال فرآوری چای در کشور وجود دارد که تا کنون حدود 80 کارخانه برای خرید تضمینی چای قرارداد امضاء کرده اند.

روزبهان درباره میزان تولید چای در کشور ادامه می دهد: «در سال های 1377 تا 1381 بیشترین میزان تولید چای را در کشور تجربه کردیم، چراکه حدود 320 هزار تن تولید برگ سبز چای داشتیم و 76 هزار تن چای خشک در کشور تولید می‌شد اما اکنون به تولید 65 هزار تن برگ سبز و 14 هزار و 500 تن چای خشک رسیدیم که البته اگر این آمارها دقیق باشد!»


منبع:صدای اقتصاد
کد خبر d87b101c12044027b71d4d7ee6676ffa

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =