کشاورزی> ستاد تنظیم بازار برای ذخیره سازی سیب و پرتقال تصمیمات مهمی اتخاذ کرد.

در جلسه ستاد تنظیم بازار با توجه به دریافت اخباری مبنی بر ورود تجار کشورهای همسایه به کف بازار استان‌ها برای خرید محصولات کشاورزی سیب و پرتقال به قیمت سر درخت و صادرات این محصولات به نام خود، اتاق‌های بازرگانی و تعاون مکلف شدند تا با برگزاری جلسات تخصصی راهکار قانونی برای تأمین حداکثر سود صادرات برای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی را به کارگروه تنظیم بازار ارایه دهند.

همچنین برای اینکه مقادیر افزایش صادرات در قالب نرخ ارز تأثیرگذار در بازار منجر به بالا رفتن قیمت این محصولات برای مصرف کننده نشود، کارگروهی مکلف به رصد و پایش موضوع شد.

در این راستا اعلام شد که برای حمایت از تولیدکننده، مصرف کننده و فعال اقتصادی به وضع عوارض صادراتی نیز در صورت لزوم توجه خواهد شد.

گفتنی است که طرح ذخیره سازی سیب و پرتقال هر ساله با دو هدف اصلی انجام میشود که حمایت از تولید کننده در فصل برداشت یکی از این اهداف است و وقتی دولت بعنوان یک عامل کمی به بازار ورود می‌کند و خرید انجام می‌دهد، قاعدتا افزایش تقاضا محسوب می شود و با افزایش قیمت سر درخت برای باغدار سودمند خواهد شد.

همچنین طبق گزارشی که وزارت جهاد کشاورزی در جلسه ستاد تنظیم بازار ارایه کرد، اعلام شد که در تولید پرتقال در سالجاری حدود 15 درصد افزایش تولید خواهیم داشت.

بر اساس این آمار، امسال در زمینه انواع پرتقال ناول، والنسیا، خونی و سایر اقلام حدود سه میلیون و 471 هزار تن تولید می‌شود که نسبت به سه میلیون تن پارسال تقریبا 15 درصد رشد خواهد داشت. همچنین اعلام شد که در تولید سیب نیز حدود یک درصد نسبت به سال گذشته رشد خواهیم داشت که با این رشد تولید، بازار نیز متعادل خواهد شد.

منبع:شاتا
کد خبر e02de3f2a822421a855a988fcc8e87d4

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =