کشاورزی> یک مقام مسئول در وزارت جهاد با بیان اینکه میزان تولید پرتقال در سال‌جاری، ۲.۷ هزارتن برآورد می‌شود، گفت: سرمازدگی به حدود ۳۰۰ هزارتن از این محصول خسارت وارد کرد.

ابوالقاسم حسن‌پور با بیان اینکه پیش‌بینی شده بود در سال‌ جاری، حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزارتن مرکبات در کشور تولید شود، اظهار داشت: بر این اساس، برآورد شده بود که میزان تولید پرتقال کشور در سال‌جاری ۲ میلیون و ۷۰۰ هزارتن باشد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱.۶ تا ۱.۷ میلیون تن از این میزان، تولید پرتقال مربوط به استان مازندران است، افزود: سرمازدگی که اتفاق افتاد به حدود ۳۰۰ هزارتن از پرتقال‌های شمال کشور آسیب وارد کرد.

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: حدود ۱۲۰ هزارتن از این محصولات وارد صنایع فرآوری و بخشی از آن نیز در باغات امحا شد؛ ضمن اینکه بخشی نیز توانست وارد بازار و مصرف شود.

حسن‌پور با اشاره به ذخایر پرتقال در شمال کشور، ادامه داد: بخشی از محصول قبل از سرمازدگی برداشت و ذخیره شده بود، بخشی از ذخایر هم مربوط به پرتقال‌هایی است که بر اثر سرما به آنان خسارت و لطمه وارد نشده؛ بنابراین برآورد می‌شود حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزارتن پرتقال در سردخانه‌های شمال کشور ذخیره شده است.

وی با بیان اینکه میزان تولید پرتقال جنوب نیز ۱.۲ میلیون تن است، گفت: حدود ۶۰۰ هزارتن از محصول جنوب نیز، روی درختان و یا ذخیره در انبارها است.

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: برآورد ما این است که اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، تا اواخر فروردین ماه ۱۳۹۶ هیچ مشکلی در زمینه پرتقال در بازار نداریم.

حسن‌پور با تاکید بر اینکه به اندازه کافی ذخیره پرتقال برای شب عید داریم، اضافه کرد: اگر همه ۸۰ میلیون نفر جمعیت کشور برای شب عید نیاز به ۳ تا ۴ کیلوگرم پرتقال داشته باشند، ما نیازمند حدود ۳۰۰ هزارتن پرتقال خواهیم بود؛ درحالی که الان فقط حدود ۶۰۰ هزارتن میزان ذخیره پرتقال شمال کشور است و همچنان نیز این ذخیره سازی ادامه دارد.

وی درباره محصول کیوی نیز افزود: زمانی که سرمازدگی اتفاق افتاد بخش عظیمی از محصول کیوی، برداشت شده بود و این میوه مانند پرتقال خسارت ندید.

حسن‌پور با بیان اینکه حدودا بین ۱۰ تا ۲۰ هزارتن از محصول کیوی کشور دراین سرمازدگی دچار خسارت شده است، ادامه داد: هم اکنون ذخیره زیادی از این محصول در سردخانه‌های کشور موجود و  میزان تولید این محصول طی سال‌جاری حدود ۳۱۰ هزارتن است.

وی همچنین با بیان اینکه وقتی حوادثی مانند سرمازدگی در کشور رخ می‌دهد، باید همه از تولیدکنندگان حمایت کنند، گفت: در چنین شرایطی باید پذیرفت که بخشی از محصول، آسیب‌ دیده و نباید کاری کرد که تولیدکنندگان از چرخه تولید خارج شوند.  

حسن‌پور افزود: متاسفانه سرمازدگی شمال کشور،   توسط عده‌ای بسیار بزرگ نمایی و اوضاع باغات بحرانی جلوه داده شد؛ در حالی‌ که شرایط به آن شدت هم بحرانی نبود.

 منبع:مهر
کد خبر e1d03871cdee45f8a38dc62befb349af

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =