رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران گفت: اظهارات اخیر مسئولان وزارت صنعت درباره ضعف بخش کشاورزی در تنظیم بازار شب عید، به دلیل به خطر افتادن منافع مالی برخی از افراد است یا اینکه اطلاعات درستی در اختیار ندارند.

علیرضا بزرگی در گفت و گو با  تسنیم در واکنش به انتقادات تندی که روز گذشته خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار شب عید داشته است، گفت: برای تصویب قانون انتزاع و بازگشت وظایف بخش کشاورزی به وزارتخانه جهاد کشاورزی کار کارشناسی طولانی مدت انجام شده و برخلاف ادعاهای موجود، قانونی یک شبه و بدون انجام کار کارشناسی نبوده است.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران با بیان اینک مشکلات فعلی بازار بهانه‌ای برای باز پس گیری وظایف بخش کشاورزی شده است، افزود: درسال‌های گذشته که وزارت صنعت، معدن و تجارت، مسئولیت تنظیم بازار و مایحتاج شب عید را برعهده داشت نیز، شاهد مشکلاتی دراین خصوص بودیم و حقوق مصرف کننده ضایع می‌شد.
وی خاطر نشان کرد: در گذشته و قبل از اجرای  قانون انتزاع که مسئولیت تنظیم بازار محصولات کشاورزی بر عهده دو وزاتخانه بود، با پاسکاری مسائل بین یکدیگر، مشکلات عمیق تری وجود داشت.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران، ادامه داد: زمانی که وزارت بازرگانی سابق منحل شد، این قابلیت وجود داشت که بخش بازرگانی به جای صنعت در بخش کشاورزی ادغام شود، حال که این اتفاق نیفتاده دیگر دلیلی ندارد که وظایف بخش کشاورزی نیز در وزارت صنعت اداره شود.
وی با بیان اینکه اختیارات بخش کشاورزی هنوز به طور کامل به وزارت جهاد کشاورزی بازنگشته است، تصریح کرد: نتیجه گیری درباره توانایی وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار محصولات کشاورزی زود بوده و نیاز به صرف زمان بیشتری دارد، هر چند که با توجه به امکانات، بودجه، اختیارت وزارت جهاد کشاورزی و شرایط خاص حاکم بر اقتصاد کشور، عملکرد بهتری در مقایسه با وزارت صنعت داشته است.
بزرگی با تشکر از مجلس و دولت برای اجرای قانون انتزاع  ، اظهار داشت:  اظهارات بی تابانه اخیر مسئولان وزارت صنعت به دلیل به خطر افتادن منافع مالی برخی از افراد است یا اینکه اطلاعات درستی در اختیار ندارند. ما برای روشن شدن این موضوع حاضر به برگزاری نشست مشترک با منتقدان هستیم.
این مقام مسئول تاکید کرد:  در صورتی که از تولید کننده بخش کشاورزی که 23 میلیون از جمعیت کشور را تشکیل می دهند حمایت منطقی انجام نشود لطمات جبران ناپذیری می بیند، اما بر خلاف ادعاهای مطرح شده، جانبداری یک طرفه وزارت جهاد کشاورزی از تولید کننده حقیقت ندارد.
وی در پایان گفت: در هر حال، سال گذشته مشکلاتی در نحوه تنظیم بازار محصولات کشاورزی وجود  داشت، اما با در نظر گرفتن امکانات وشرایط موجود، وزارت جهاد کشاورزی نمره قبولی می گیرد و در مقایسه با صنعتی مانند خودرو، بخش کشاورزی وضعیت بسیار مطلوب تری دارد.
کد خبر e68145c517944082b817d3d35ba0060a

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =