مواد غذایی> مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور گفت: طبق برنامه وزارت جهادکشاورزی امسال تولید بیش از یک میلیون تن تخم‌مرغ با رشد چهار درصدی نسبت به سال گذشته در دستور کار قرار گرفت.

«رضا ترکاشوند» افزود: سال گذشته برنامه تولید وزارت جهادکشاورزی حدود ۹۸۰ هزار تن بود اما با افزایش مدت زمان نگهداری مرغ مادر تخمگذار تولید در ماه‌های پایانی سال، تولید به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسید.

به گفته وی، اکنون به منظور تنظیم بازار، دوره نگهداری مرغ تخمگذار از ۹۰ هفته به ۱۱۰ هفته افزایش یافته تا ضرر کمتری متوجه تولیدکنندگان شود.

وی از افزایش هزینه‌های تولید تخم مرغ در سالجاری خبر داد و تصریح کرد: قیمت تخم مرغ متناسب با شرایط بازار تعیین می شود که با توجه به افزایش نرخ نهاده‌های تولید، رشد نرخ این محصول امری اجتناب ناپذیر است.

 مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور گفت: قیمت مصوب هر کیلوگرم تخم مرغ در سال ۹۸  هفت هزار و ۷۴۰ تومان بود که البته این نرخ با توجه به عرضه نهاده‌های طیور با ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی تعیین شده بود اما اکنون تولیدکنندگان بخشی قابل توجهی از نهاده‌های مورد نیاز طیور را با نرخ آزاد خریداری می‌کنند.

وی افزود: اکنون بهای هر کیلوگرم ذرت بیش از دو هزار و ۵۰۰ تومان و کنجاله سویا بیش از چهار هزار و ۵۰۰ تومان در بازار است که بابت خرید فاکتوری به تولیدکنندگان ارایه نمی‌شود در حالی‌که قیمت مصوب هر کیلوگرم ذرت یک هزار و ۵۰۰ تومان و کنجاله سویا دو هزار و ۴۵۰ تومان تعیین شده است.

ترکاشوند اظهار داشت: اکنون با وجود افزایش هزینه‌های تولید هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری‌ها به طور میانگین هشت هزار تومان به فروش می‌رسد که کفاف هزینه‌های تولید را نمی‌دهد.

مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور اضافه کرد: هر ساله متناسب با نرخ تورم یکسری فاکتورها تغییر می‌کند بنابراین آنالیز قیمت‌ها تهیه و به دولت ارایه شده که توسط ستاد تنظیم بازار بررسی می‌شود.

وی افزود: برای حمایت از مصرف کنندگان نیز تلاش کرده ایم تا با عرضه مستقیم تخم مرغ در میادین میوه و تره بار و فروشگاه های زنجیره ای در سطح تهران و همه استان ها ثبات قیمت را داشته باشیم.

ترکاشوند اعلام کرد: سال گذشته بیش از ۴۱ هزار تن تخم مرغ به کشورهای هدف صادر شد که این امر در متعادل شدن قیمت این محصول و جلوگیری از ضرر تولیدکنندگان نقش موثری داشت.

منبع:ایرنا
کد خبر eab09a98d9f74ebc890be33b088d5fc5

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =