مواد غذایی> معاون وزیر صمت گفت: کالا به اندازه کافی در کشور وجود دارد، بنابراین ضرورتی برای سهمیه بندی نیست اما اگر با چنین ضرورتی مواجه شویم این آمادگی هست که طی یکماه این کار انجام شود.

عباس قبادی در نشستی خبری که در حال برگزاری است، درباره افزایش قیمت شکر در بازار اظهارداشت: خوشبختانه وضعیت بازار شکر در حال عادی شدن است، نزدیک یک میلیون تن شکر، یا در انبارها داریم یا در بنادر در حال تخلیه است.

وی در عین حال گفت: ما از ماه‌ها قبل در این زمینه هشدار داده بودیم.

وی با بیان اینکه بالغ بر ٢٠ سال است شکر سفید وارد کشور نمی‌شود و شکر خام وارد و در داخل تبدیل به شکر سفید می‌شود، گفت: همکاران ما در حوزه تولید قول داده بودند شکر به موقع به بازار تزریق می‌شود و جای نگرانی نیست؛ در واقع آنان نیز روی تولید جنوب حساب کرده بودند که با سیل مواجه شدیم.

وی اظهار داشت: شرایط شکر در حال عادی شدن است، نزدیک یک میلیون تن شکر، یا در انبارها داریم یا در بنادر در حال تخلیه است.

دبیرستاد تنظیم بازار افزود: حتی شکرهای خامی که وارد و در کارخانه‌های جنوب دپو شده بود به دلیل وقوع سیل مسئولان ناچار شدند انبارها را ایزوگام کنند تا کالاها آسیب نبینند بنابراین شکرها آنجا ماند و مشکلاتی در بازار ایجاد شد.

قبادی با بیان اینکه در حال حاضر شکر در بسیاری از مغازه‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای با نرخ مصوب عرضه می‌شود، افزود: قبول دارم که بهتر از این می‌توانستیم بازار را مدیریت کنیم.

وی تصریح کرد: بنده این اطمینان خاطر را به مردم می‌دهم که بازار شکر رو به تعادل است حدود یک میلیون تن شکر در انبارها و بنادر در حال حمل و تخلیه داریم ضمن اینکه چغندر پاییزه نیز در حال برداشت است و شکر حاصل از آن بزودی وارد بازار می‌شود.

برنامه‌ای برای توزیع کوپنی یا الکترونیکی کالاهای اساسی نداریم

معاون وزیر صنعت در بخش دیگری از سخنان خود درباره برنامه دولت برای توزیع کالاهای اساسی گفت: فعلاً برنامه‌ای برای توزیع کوپنی یا الکترونیکی کالاهای اساسی وجود ندارد.

قبادی گفت: با این وجود ما خودمان را مکلف می‌دانیم هر آنچه برای تنظیم بازار لازم است، روی میز آماده داشته باشیم.

وی تاکید کرد: کالا به اندازه کافی در کشور وجود دارد و در بسیاری از کالاها خودکفا هستیم بنابراین ضرورتی برای سهمیه بندی نیست اما اگر با چنین ضرورتی مواجه شویم این آمادگی هست که طی یکماه این کار را انجام دهیم.

۳۰۰ هزار تن خرما در سال گذشته از کشور صادر شد
معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت درباره برخی انتقادات درباره قیمت خرما، با بیان اینکه قیمت خرما در بازار به کیلویی ۸۰ هزار تومان نرسیده بود، گفت: نرخ این محصول تقریباً بین ۱۷ تا ۳۵ هزار تومان بود که البته این قیمت ها نیز مورد تأیید ما نیست، چرا که ایران دومین تولیدکننده خرمای جهان است و نباید قیمت این محصول در کشور ما به این شکل باشد.

قبادی با اشاره به اینکه در سال گذشته حدود ۳۰۰ هزار تن خرما از کشور صادر شد، گفت: آن زمان ما اعلام کردیم که صادرات برای کنترل قیمت های داخلی ممنوع شود اما جوی درست شد که چرا به محض نوسانات قیمت ها، صادرات را ممنوع می کنیم، سپس بحث این را مطرح کردیم که صادرات را به مدت یک ماه متوقف کنیم که این مسئله نیز عملیاتی نشد و همکاران ما با اعمال تعرفه موافقت کردند و این بحث نیز مقداری طولانی شد.

دبیر ستاد تنظیم بازار اضافه کرد: چون تمام خرمای موردنیاز از محل تولید داخل تأمین می شود و وزارت جهاد کشاورزی قول داده بود که خرمای بیشتری را به بازار تزریق کند، قیمت ها مقداری افزایش پیدا کرد، ضمن اینکه وقتی ۳۰۰ هزار تن خرما صادر می شود، این صادرات بر قیمت کالا در داخل کشور تأثیر می گذارد. به عبارتی صادرکننده ای که خرما را در خارج از کشور حدوداً کیلویی ۵۰ هزار تومان می فروشد حاضر نمی شود آن را در داخل با نرخ های کمتر عرضه کند.

گرانی گوشت را قبول دارم اما قیمت تمام شده تولید بالاست

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قیمت گوشت منجمد در حال حاضر از ۵۰ هزار تومان تا ۶۰ هزار تومان است، گفت: قیمت گوشت گرم نیز از ۷۰ هزار تومان تا ۹۵ هزار تومان و قیمت گوشت گوسفندی از ۸۰ هزار تومان تا ۱۲۰ هزار تومان است.

قبادی با بیان اینکه بنده گرانی را قبول دارم، گفت: اما می دانم که هزینه تولید دام چقدر است و برای دامداران در شرایط فعلی به صرفه نیست که دام را ارزان تر عرضه کنند.

دبیر ستاد تنظیم بازار کشور اضافه کرد: شما در حال حاضر نمی توانید دام زنده را کیلویی زیر ۴۰ هزار تومان بخرید، چون برای دامدار توجیه اقتصادی ندارد. الان که مردم به سمت روستاها می روند و به این مسئله رغبت پیدا کرده اند، دلیلش این است که کار کشاورزی توجیه اقتصادی پیدا کرده است.

قبادی افزود: بررسی ها نشان می دهد جمعیت دام زنده کشور از ۴۵ میلیون رأس به ۶۰ میلیون افزایش پیدا کرده است.

بررسی قیمت مرغ در ستاد تنظیم بازار و اعلام نتیجه در دو هفته آینده

معاون وزیر صنعت با بیان اینکه تولید مرغ از مرحله جوجه ریزی تا تولید کاملاً رصد می شود، گفت: در حال حاضر شرایط خوبی در این زمینه داریم و قیمت نیز به زیر ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.

قبادی ادامه داد: قرار نیست قیمت این کالا به گونه ای باشد که تولیدکننده زیان ببیند، بنابراین وقتی که نرخ مرغ به زیر قیمت مصوب می رسد، شرکت پشتیبانی امور دام موظف است که مرغ مازاد را جمع آوری کند تا از زیان تولیدکننده جلوگیری نماید.

به گفته وی، تاکنون بالغ بر ۷ تا ۸ هزار تُن مرغ با این شیوه خریداری و در سردخانه های شرکت پشتیبانی امور دام انبار شده است.

قبادی با اشاره به اینکه مسئولان وزارت جهاد کشاورزی گزارشی را برای بنده ارسال کرده اند مبنی بر اینکه قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در شرایط فعلی تولیدکنندگان را با مشکل مواجه می کند، گفت: بنده این نامه را به سازمان حمایت فرستاده ام و آنها نیز به این مسئله ورود کرده اند و قرار است آن را بررسی کنند. طی دو هفته آینده این بحث به ستاد تنظیم بازار می آید و مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و نتیجه آن اعلام می شود.

وی تصریح کرد: هدف اصلی ما این است که قیمت ها به گونه ای باشد تا علاوه بر اینکه تولیدکننده سود می کند، خسارتی به مصرف کننده نیز وارد نشود.

دلایل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات گوشت قرمز

قبادی درباره دلایل وزارت صنعت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات گوشت قرمز گفت: ما باید قبول کنیم هم اکنون در یک شرایط سخت اقتصادی هستیم و درآمد ارزی کشور محدود شده، ضمن اینکه از وضعیت فروش نفت نیز همگی آگاه هستیم، بنابراین ناچاریم در بحث ارز ۴۲۰۰ تومانی اقداماتی را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه تغییر ارز ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی در واردات برخی کالاها تصمیمی است که در مجلس و در بخش کلان کشور اتخاذ شده است، گفت: اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات برخی کالاها از جمله گوشت مرغ، برنج، روغن و نهاده های دامی همچنان ادامه دارد.

تداوم ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گوشت، دامداران داخلی را نابود می کند

قبادی با اشاره به حذف این ارز از واردات گوشت قرمز، دلایل این مسئله را مورد اشاره قرار داد و گفت: ما ۱۰ درصد از نیاز کشور به گوشت قرمز را وارد می کنیم و این ۱۰ درصد نمی تواند ۹۰ درصد باقیمانده را تحت تأثیر قرار دهد. همچنین اگر بخواهیم با ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات گوشت را ادامه دهیم، دامداران ما که همه عوامل تولیدشان با ارز آزاد انجام می شود زیان می کنند و ما اگر در این زمینه واردات زیادی انجام دهیم و فشار بیاوریم، تولید داخل را نابود می کنیم.

دبیر ستاد تنظیم بازار کشور با بیان اینکه افزایش قیمت گوشت باعث شده تولید داخل شرایط بسیار مطلوبی به خود بگیرد، گفت: بنابراین ادامه روند واردات گوشت با ارز ۴۲۰۰ تومانی به صلاح نبود، ضمن اینکه توزیع آن نیز با مشکلات جدی مواجه شده بود و ما با صف های طولانی مواجه بودیم و این مسئله مفسده برانگیز بود.

وی با بیان اینکه قیمتی که هم اکنون گوشت در بازار عرضه می شود با قیمت نیمایی برابر است، اضافه کرد: الان واردکننده با حداقل سود کالای وارداتی خود را می فروشد و انگیزه واردات کم شده است.

قبادی همچنین مباحث مطرح شده مبنی بر واردات ۲۷۰ هزار تن گوشت در سال ۹۷ به کشور گفت: واردات این کالا در سال گذشته خیلی بیشتر از سال ۹۶ نبوده و کمتر از ۱۶۰ هزار تن گوشت قرمز در سال ۹۷ وارد کشور شد و ۲۷۰ هزار تن احتمالاً میزان نیاز کشور است که مطرح می شود.

۹۰ تن کاغذ مدارس و دانشگاهها تامین شد

قبادی همچنین درباره نحوه تامین کاغذ مصرفی مدارس و دانشگاهها گفت: کاغذ دانشگاه ها و مدارس حدود ۸۰ تا ۹۰ تن به میزان حدود ۸۰ میلیون دلار باهمان ارز ۴۲۰۰ تامین می شود.

منبع:مهر
کد خبر f1eeabe65ad54c888bb11c85f6c27a1c

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =