۰ نفر
۲۶ آذر ۱۳۹۳ - ۱۴:۰۴
رییس اتحادیه میوه و سبزی فروشان گفت: واکس میوه به منظور ماندگاری بیشتر فقط برای نارنگی و پرتقال استفاده می‌شود و سیب نیازی به واکس زدن ندارد.

حسین مهاجران اظهار کرد: در حال حاضر از واکس برای پوست نارنگی و پرتقال استفاده می شود که منجر به بسته شدن روزنه‌های پوستی آن‌ها می‌شود و همین موضوع ماندگاری آن‌ها را افزایش می‌دهد.

ماندگاری سیب تا 6 سال!

وی در پاسخ به اینکه مدتی است بحث واکس روی سیب‌ مطرح شده و با توجه به اینکه عده ای سیب را با پوست استفاده می‌کنند شاید مشکل ساز باشد؟ گفت: واکس زدن به سیب ضرورتی ندارد چون این میوه 9 ماه بدون واکس می‌ماند. ولی در جایی مثل آمریکا معمولا سیب را زمانی که هنوز شیرین نشده از درخت می چینند و با گاز اتیلن رنگ آمیزی می‌کنند که با این کار ماندگاری آن‌ها را تا شش سال نیز تضمین می کنند.

مهاجران اظهار کرد: در ایران که سیب تا حدود سه ماه بعد از عید نوروز نیز ماندگاری دارد لذا نیازی به این کار نیست.

رییس اتحادیه میوه و سبزی فروشان تصریح کرد: واکس زدن سیب تاکنون به ما گزارش نشده و تصور می‌کنم اخباری که در این مورد منتشر می‌شود با مقاصد خاصی دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه این واکس‌ها معمولا از کشور اسپانیا وارد می‌شوند، در پاسخ به اینکه با توجه به لطیف بودن پوست سیب سفید اگر از واکس در آن ها استفاده شود امکان بروز این واکس به داخل سیب وجود دارد؟ گفت: این موضوع باید بررسی شود چون تا به حال چنین موضوعی سابقه نداشته و با توجه به اینکه عده ای سیب را با پوست می خورند باید این موضوع توسط کارشناسان بهداشتی مورد بررسی قرار گیرد.

مهاجران گفت: در گذشته برای ماندگاری مرکبات آن‌ها را با کاغذ‌های آمریکایی وارداتی کاغذپیچ می‌کردند و در حال حاضر کاغذ دیگر کاغذ پیچ کردن به دلیل گرانی به صرفه نیست.

منبع:ایسنا
کد خبر f2a463db6f7c468f827313647094e4e9

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =