گرانی قیمت لبنیات سبب کاهش مصرف سرانه این محصولات و خطر افزایش شیوع بیماری پوکی استخوان در کشور شده است.

پوکی استخوان یکی از شایع‌ترین بیماری‌های موجود در کشور است، بیماری که با تغذیه مناسب به راحتی می‌توان از آن پیشگیری کرد و حذف بسیاری از مواد غذایی از جمله لبنیات می‌تواند خطر ابتلا به آن را افزایش دهد.

براساس این گزارش با وجود آنکه لبنیات نقش بسیار مهمی در سلامت جامعه ایفا می‌کنند، کمتر مورد توجه مصرف کنندگان قرار دارند و کمتر از سایر مواد غذایی در سبد غذایی خانوار جای می‌گیرند.

در همین زمینه حسین چمنی، کارشناس صنعت شیر اظهار داشت: مستند کاهش مصرف شیر ما گزارش مستند بانک مرکزی است که براین اساس مصرف شیر در کشور طی اجرای مرحله اول هدفمندی یارانه ها 42 درصد کاهش یافته است.

چمنی ادامه داد: همچنین براساس اعلام مرکز تحقیقات استئوپروز کشور بین سال‌های 80 تا 91 تراکم استخوان ایرانیان بین 8 تا 14 درصد کاهش یافته است."

 محمد فربد، نایب رئیس هیات مدیره انجمن صنایع لبنی کشور ، میزان مصرف سرانه لبنیات در کشور را حدود 85 کیلوگرم عنوان کرد و افزود: این میزان باید به 160 تا 170 کیلوگرم افزایش پیدا کند.

فربد گفت: میزان مصرف سرانه لبنیات در سال گذشته نسبت به سال ماقبل آن، 5 درصد کاهش یافته و از 90 به 85 کیلوگرم رسیده است.

محمدرضا اسماعیلی، مدیرعامل اتحادیه سراسری فراورده های لبنی نیز در گفتگو با مهر، این عدد را خوشبینانه خواند و افزود: مصرف سرانه لبنیات در خوشبینانه‌ترین حالت،  85 کیلوگرم و به اعتقاد ما، بسیار پایین‌تر از این میزان است.

وی با بیان اینکه باید فکری جدی برای این مساله کرد و تصمیمی برای آن گرفت، اضافه کرد: کارخانجات لبنی معتقدند دریافت شیر آنها نسبت به سال گذشته با کاهش همراه بوده است.

در این میان مسئولانی هم هستند که با بحث کاهش مصرف سرانه مخالفند. در این راستا سید احمد مقدسی، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور به مهر گفت: بنده این موضوع را قبول ندارم؛ اگرچه مطرح شدن موضوع روغن پالم بر کاهش مصرف لبنیات پرچرب تاثیرگذار بود اما در عوض مصرف انواع کم پرب این محصولات بالا رفت.

وی افزود: اگر مصرف سرانه کاهش می‌یافت، کارخانجات شیرخام را از دامدار خریداری نمی‌کردند در حالی که آنان این کار را انجام می‌دهند.

با وجود این، خود مقدسی نیز با اصل مساله مخالف نیست و میزان سرانه مصرف فراورده‌های لبنی را بسیار کم می‌داند.

مقدسی در این رابطه تصریح کرد: البته سرانه مصرف در کشور ما نسبت به میانگین جهانی که 160 کیلوگرم و میزان استاندارد آن که 300 کیلوگرم است، بسیار کم است و وزارت بهداشت، تولیدکنندگان و سایر دستگاه‌های مسئول موظفند در زمینه ارتقای مصرف سرانه لبنیات در کشور تلاش کنند و ما باید این فرهنگ را ترویج کنیم.

اسماعیلی، مدیرعامل اتحادیه فراورده‌های لبنی نیز با مقدسی هم‌عقیده است. وی به مهر اظهار داشت: مسئولان مربوطه مانند وزارت بهداشت باید در مورد این محصولات تبلیغات گسترده‌ای انجام دهند؛ باید مصرف محصولی که همه می‌دانند سلامت جامعه را تضمین می‌کند به مردم آموزش داده شود.

اسماعیلی ادامه داد: در برخی از کشورهای پیشرفته در متروها شیر و لبنیات رایگان بین مردم توزیع می‌شود.

وی افزود: زمانی که یک نفر پوکی استخوان بگیرد و در منزل بستری شود، حداقل دو نفر دیگر باید از او مراقبت کنند، ضمن اینکه سن مردم ایران رو به افزایش و پیری است و ما باید از بروز  این بیماری در میان آنان پیشگیری کنیم.

علاوه بر این، اسماعیلی گرانی فراورده‌های لبنی را نیز یکی از مهم‌ترین علت کاهش مصرف آنان در میان مردم عنوان کرد و گفت: قیمت ظروف، حمل و نقل و در نتیجه بهای تمام شده تولید افزایش یافته است که همین امر سبب کاهش تقاضای مردم می‌شود، مردم به جیب‌شان نگاه می‌کنند و اگر کسی پولی برای خرید نداشته باشد، این محصولات را نمی‌خرد یا کمتر می‌خرد.

مدیرعامل اتحادیه فراورده‌های لبنی با بیان اینکه ارزانی محصولی مانند نوشابه باعث می‌شود که مردم آن را جایگزین لبنیات کنند، گفت: ما معتقدیم دولت باید با همکاری ما فکری جدی برای کاهش قیمت این محصولات کند.

منبع:مهر
کد خبر f3c1a6ce0d2f468fad7206f2220578e0

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =