صنایع غذایی> دبیر انجمن صنایع قند و شکر با بیان اینکه امسال ۵ میلیون تن چغندر‌قند در کشور تولید شده است، گفت: مصرف شکر با رکود حاکم بر صنایع، کاهش یافته و بخشی از شکر تولیدی در کارخانه‌ها انبار شده است.

بهمن دانایی دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر  گفت: تولید چغندر‌ قند امسال نسبت به 8 سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

وی با بیان اینکه برداشت چغندر‌ قند از مرز 5 میلیون تن گذشته است، اظهار داشت: این رقم احتمالا تا پایان برداشت به 5.5 میلیون تن برسد.

دانایی بیان داشت: سال 93 در مجموع 4 میلیون و 700 هزار تن چغندر قند تولید شد.

دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر تصریح کرد: میزان تولید چغندر در کشور در سال 85 رقم 6 میلیون و 600 هزار تن بود، اما از آن سال به بعد به علت افزایش واردات شکر، تولید چغندر‌ قند در سا‌ل‌های 87 و 88 به کمتر از 2 میلیون تن رسید.

وی با ابراز امیدواری از تولید یک میلیون و 400 هزار تن شکر در سال جاری اظهار داشت: این رکورد تولید در تاریخ صنعت ایران بی‌نظیر خواهد بود.

دانایی با بیان اینکه جلوگیری از واردات شکر به کشور امید را در بین کشاورزان و صنایع قند و شکر زنده کرده است، گفت: امیدواری کشاورزان و کارخانه‌ها برای فروش شکر به قیمت مصوب دولت، از عوامل مؤثر بر افزایش تولید بوده است.

رئیس انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر بیان داشت: در مجموع در سال‌های 93 و 94 بیش از میلیون تن شکر به کشور وارد شده که حدود 800 هزار تن آن سال گذشته و از ثبت سفارش‌های قبلی وارد شد و حدود 300 هزار تن هم امسال برای تأمین ذخایر استراتژیک وارد شده است.

وی با بیان اینکه شکر وارداتی در سال جاری وارد بازار نشده است، افزود: از آنجا که که این واردات برای تأمین ذخایر استراتژیک بود، شکر وارداتی تأثیری بر بازار داخلی نداشته است.

دانایی با اشاره به رکود حاکم بر بازار شکر، اظهار داشت: هیچ فرد و یا وزارتخانه‌ای نقشی در رکود بازار شکر نداشته است بلکه رکود اقتصادی حاکم بر اقتصاد مانع به فروش رفتن شکر تولیدی داخل کشور شده است.

رئیس انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر تصریح کرد: صنایع تولید شیرینی، شکلات و نوشابه که مصرف‌کننده شکر هستند، تولیدشان 40 تا 50 درصد کاهش یافته و همین امر خود به خود درخواست خرید شکر را به همان میزان کاهش داده است.

وی افزود: خوشبختانه در شرایط رکود فعلی جلوی واردات شکر گرفته شده و اگر وضعیت قبلی در مورد واردات حاکم بود، قطعا تا الان کارخانه‌های قند و شکر تعطیل شده بودند.

دانایی گفت: در سال‌های 85 تا 92 میزان واردات شکر بیش از یک میلیون تن بود و حتی در یکی از این سال‌ها 2 میلیون تن شکر به کشور وارد شد.

رئیس انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر بیان داشت: حدود 600 تا 700 هزار تن شکر به دلیل رکود حاکم بر این بازار در انبارهای صنایع قند و شکر مانده و به فروش نرفته است.

منبع:فارس
کد خبر f47e1e61d865425d9be7de952eb03ecf

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =