معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران از برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی معرفی و راه‌اندازی قرارداد آتی کنجاله سویا با فعالان صنعت طیور کشور در این بورس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) و به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس کالای ایران، علی پناهی، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران با اعلام این خبر گفت: با توجه به پذیرش قرارداد آتی کنجاله سویا در هیات پذیرش بورس کالا و در راستای راه‌اندازی این قراردادها و فرهنگ سازی در زمینه این ابزارهای پوشش ریسک، جلسه معرفی قرارداد آتی کنجاله سویا به فعالان صنعت طیور کشور شامل تشکل‌ها و اتحادیه های مصرف‌کننده این نهاده دامی استراتژیک،در بورس کالای ایران برگزار شد.

رئیس هیات مدیره انجمن صنایع طیور ایران در این جلسه با اشاره به ضرورت نهادینه‌سازی بازارهای اعتباری در بورس کالای ایران اظهار داشت: با راه‌اندازی چنین قراردادهایی، استقبال معامله گران محصولات کشاورزی از بورس کالا بیشتر می‌شود.

غلامعلی فارغی در راستای رونق گرفتن معاملات در بورس کالای ایران پیشنهاد داد که اتحادیه تعاونی روستایی کشور ملزم به عرضه محصولات کشاورزی از طریق بورس کالا شود.

وی اظهار امیدواری کرد که با توجه به معافیت مالیاتی معاملات قراردادهای آتی کنجاله سویا در بورس کالای ایران مصرف‌کنندگان برای ورود به بازار ترغیب خواهند شد.

عضو هیات‌مدیره شرکت تکلم نیز در این نشست گفت: بخش عمده‌ای از بازار کنجاله سویا توسط تعدادی از واسطه‌ها اداره می‌شود که اغلب به تعهدات خود عمل نمی‌کنند و اعتماد مصرف‌کنندگان را سلب کرده اند.

علی‌اکبر دلگرم افزود: با راه‌اندازی معاملات قراردادهای آتی کنجاله سویا در بورس کالا، مصرف‌کنندگان می‌توانند کالای مورد نیاز خود را از یک بازار قانونمند تأمین کنند.

نماینده اتحادیه مرغداران میهن نیز که از دیگر شرکت کنندگان این هم‌اندیشی بود، اظهار داشت: برخی واردکنندگان که برای واردات کنجاله سویا به کشور ارز مبادلاتی دریافت می‌کنند، باید کالای وارداتی خود را در بورس کالا عرضه کنند تا مصرف‌کنندگان بتوانند محصول مورد نیاز خود را با قیمتی شفاف خریداری کنند.

همچنین مدیرعامل اتحادیه مرغداران تخمگذار استان تهران نیز با تأیید این موضوع عنوان کرد: چنانچه کلیه واردکننده‌های کنجاله سویا وارد بورس کالا نشوندو کلیه نهاده‌ها در بورس عرضه نشود، معاملات این قراردادها رونق نمی‌گیرد.

محمد ریحانی در ادامه افزود: یکی از ویژگی‌هایی که این قراردادها باید داشته باشد هماهنگی ساعات معاملات قراردادهای آتی کنجاله سویا با بازار نقدی این دارایی است.

سعید اصغری فرد، نماینده انجمن ملی طیور ایران نیز با اشاره به سخنان معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در این نشست گفت: با توجه به تجربه های کسب شده بورس کالا از معاملات قراردادهای آتی، نوسانات بازار این محصول با این قراردادها قابل مدیریت خواهد بود.
کد خبر f7a74af18044453a9c20cff21d27bc9f

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =