کشاورزی> مشاور معاون اول ریاست جمهوری در امور آب، کشاورزی و محیط زیست و دبيركل خانه كشاورز پيشنهاد داد: با اصلاح ساختار مالي بانك كشاورزي، سرمايه گذاري در بخش كشاورزي رشد خواهد كرد.

به گزارش روابط عمومي بانك كشاورزي، عيسي كلانتري دبیرکل خانه کشاورز و مشاور معاون اول ریاست جمهوری در امور آب، کشاورزی و محیط زیست؛ در نامه اي به اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور، با اعلام اين پيشنهاد افزود: بخش كشاورزي به لحاظ اينكه حدود 11.5 درصد توليد ناخالص داخلي و 22 درصد اشتغال نيروي كار كشور را به خود اختصاص داده و در توليد بسياري از محصولات باغي رتبه جهاني دارد، نقش مهمي را در اقتصاد ملي ايفاد مي كند.

وي با بيان اينكه توسعه ظرفيت هاي توليدي و افزايش بهره وري عوامل توليد از عوامل موثر در رشد اقتصادي به ويژه بخش كشاورزي به شمار مي آيند گفت: دسترسي به ظرفيت هاي بيشتر نيازمند سرمايه گذاري و استفاده از سرمايه ها و ظرفيت هاي موجود مستلزم وجود منابع مالي كافي است.
دبير كل خانه كشاورز با اشاره به پايين بودن بهره وري آب در بخش كشاورزي خاطر نشان كرد: افزايش بهره وري و راندمان آبياري نه تنها تداوم توليد را در بخش كشاورزي تضمين مي كند، بلكه معضل كمبود آب را نيز تعديل خواهد كرد.
كلانتري اضافه كرد: افزايش بهره وري آب نيازمند سرمايه گذاري در سيستم هاي آبياري آب اندوز و اجراي روش هاي نوين آبياري است.
وي يكي ديگر از چالش هاي پيش روي بخش كشاورزي را بالا بودن ضايعات در مراحل مختلف توليد و پس از توليد معرفي كرد و گفت: كاهش ضايعات كه تا 30 درصد نيز تخمين زده مي شود نياز به سرمايه گذاري در وسايل كاشت، داشت، برداشت و توسعه صنايع فرآوري، نگهداري و حمل و نقل دارد.
وی با بیان اینکه بازار سرمایه در ایران رشد نیافته است، افزود: در چنین شرایطی و به ناچار، بار اصلی تامین سرمایه برای بخش اقتصادی به عهده بانک ها است.
کلانتری یاد آور شد: بانک ها به دلیل مخاطراتی که بخش کشاورزی با آن مواجه است، رغبت چندانی به پرداخت تسهیلات به تولید کنندگان این بخش ندارند و تنها بانک کشاورزی عهده دار تامین مالي بخش کشاورزی است.
دبیر کل خانه کشاورز گفت: بانک کشاورزی با جمع آوری سپرده های مردمی نهایت تلاش خود را برای ایفای مسئولیت های خود در قبال بخش کشاورزی به کار بسته است و انصافا خدمات ارزنده ای را تاکنون ارائه کرده است.
وی تصریح کرد: در بازار رقابتی کنونی و وجود رقبای خصوصی که سپرده های مردمی را به شیوه های مختلف به سمت خود می کشانند، توقع بیشتر از بانک کشاورزی چندان منصفانه و کارساز نیست.
کلانتری افزود: در شرایطی که تامین امنیت غذایی مردم کشور یک اصل اساسی است، انتظار می رود دولت محترم به تامین منابع مالی بخش کشاورزی و تقویت بنیه مالی بانک کشاورزی کمک کند.
بر اساس این گزارش، دبیر کل خانه کشاورز در ادامه این نامه راهکارهایی را برای تحقق این امر به معاون اول رییس جمهور پیشنهاد داده است.

فريبا خرمي
کد خبر f8221000e03e46b0961ec64e0f951798

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =