۰ نفر
۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۴
مواد غذایی> با نزدیک شدن به شب یلدا، در کنار میوه‌هایی چون هندوانه و انار تقاضا برای انواع آجیل و تنقلات نیز افزایش می‌یابد که خوشبختانه قیمت آجیل به دلیل عرضه کافی در چند ماه گذشته افزایش چندانی نداشته و اکنون هم از قیمت‌های قبلی تبعیت می‌کند.

البته به گفته برخی فروشندگان، قیمت‌ها همچنان بالاست و میزان فروش این محصولات نسبت به سال‌های قبل با کاهش محسوس روبرو شده است.

 انواع آجیل و خشکبار به طور سنتی در اواخر آذر ماه و در آستانه شب یلدا با افزایش تقاضا روبرو می‌شود و معمولا در برخی اقلام پر مصرف این محصولات در این ایام افزایش قیمت مقطعی ایجاد می‌شود. اما برخی فروشندگان معتقدند که قیمت آجیل به اندازه کافی بالاست و در صورت صعود قیمت‌ها در شب یلدا تقاضا تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

به گفته فروشندگان، زمان عرضه و توزیع اقلام مختلف آجیل در آبان ماه است و امسال در این ماه عرضه به حد کافی انجام شده است و برای همین دلیلی برای افزایش قیمت‌ها در شب یلدا وجود ندارد.

در خصوص احتمال افزایش قیمت آجیل در آستانه شب یلدا به دلیل افزایش تقاضا مصطفی احمدی - رییس اتحادیه خشکبار و آجیل فروشان - گفت که در شب یلدا با توجه به افزایش میزان تقاضا، نظارت بازرسان اتحادیه نیز افزایش می یابد و نظارت بیشتری بر روند فروش آجیل در واحدهای دارای پروانه کسب انجام خواهد شد.

به گفته وی، در زمانی که تقاضا کم می‌شود برخی از فروشندگان مجبور می شوند با قیمت بسیار پایین تری اجناس خود را بفروشند و در این ایام که فروش آن ها بالا می رود ما نیز نظارت های خود را افزایش می‌دهیم و گران‌فروشی در این زمینه نداریم.

آجیل شب یلدا کیلویی 35 تا 48 هزار تومان


در میان انواع آجیل شب یلدا، فندق درجه یک که هر کیلوگرم آن 68 هزار تومان فروخته می‌شود، گران‌ترین و نخودچی و کشمش با کیلویی 13 هزار تومان ارزان‌ترین‌ اقلام در بین انواع آجیل محسوب می‌شود.

در میان سایر اقلام "آجیل شب یلدا" درجه یک که از پر مصرف‌ترین محصولات برای شب یلداست، کیلویی 48 هزار تومان قیمت دارد. همچنین آجیل با کیفیت پایین‌تر و تنوع اقلام کمتر حدود 35 هزار تومان فروخته می‌شود.

در میان سایر اقلام پر مصرف، پسته درجه یک دستیچین کیلویی 65 هزار تومان، بادام هندی درجه یک کیلویی 60 هزار تومان و بادام درختی درجه یک کیلویی 63 هزار تومان عرضه می‌شود. همچنین هر کیلوگرم پسته کله قوچی 58 هزار تومان و بادام منقا (با پوست) 50 هزار تومان قیمت دارد. هر کیلوگرم آجیل چهار مغز (پسته، بادام، بادام هندی و فندق) نیز 68 هزار تومان فروخته می‌شود.

در میان انواع تخمه نیز تخمه ژاپنی درجه یک کیلویی 40 هزار تومان، تخمه کدو کیلویی 26 هزار تومان و تخمه آفتاب گردان کیلویی 14 هزار تومان عرضه می‌شود که به گفته فروشندگان، تخمه ژاپنی برای شب یلدا از بیشترین تقاضا برخوردار است.

میوه خشک گران‌ترین خوراکی‌ بازار آجیل و خشکبار

در کنار انواع آجیل، برخی تنقلات هم برای شب یلدا طرفداران خود را دارد. در میان این تنقلات، میوه خشک مخلوط که یکی از گران‌ترین خوراکی‌های شب یلداست کیلویی 80 هزار تومان فروخته می‌شود.

همچنین هر کیلوگرم انجیر درجه یک 60 هزار تومان، باسلوق 16 هزار تومان، پاستیل 20 هزار تومان و آلو قرمز 13 هزار تومان است.

منبع:ایسنا
کد خبر f9c977eac0e84677a0c8e90cb718eb37

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =