هیات وزیران در جلسه 11/3/1393 به پیشنهاد وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی و به استناد اصل 138 قانون اساسی و در اجرای بند 9 ماده 3 آیین نامه اجرایی تبصره 21 قانون بودجه سال 1393 کل کشور دستورالعمل اجرایی حمایت غذایی را تصویب کرده بود.
به گزارش فارس، بر اساس این دستورالعمل، بسته حمایت غذایی در سال 1393 به مستمری بگیران و پشت نوبتی‌های سازمان‌های حمایتی (کمیته امداد امام خمینی وسازمان بهزیستی) تعلق می‌گیرد که با ضوابط تعیین شده از طرف وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ( مانند نوع خدمات دریافتی از سازمان های حمایتی ،رتبه بندی استحقاق افراد و خانوارها بر اساس شاخص های موجود در سازمان ها) حائز شرایط برای دریافت بسته حمایت غذایی تشخیص داده می شوند.
بر اساس این مصوبه افراد تحت پوشش در مرحله اول طرح حمایت غذایی به شرح زیر تعیین شده‌اند:

 

زمان بندی شناسایی افراد مشمول

همچنین وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی موظف شد ظرف یک ماه برنامه شناسایی افراد مشمول در مراحل بعدی توزیع بسته حمایت غذایی را به ستاد هدفمندی یارانه ها ارایه کند.
سازمان هدفمندی یارانه ها ، مرکز آمار ایران وسازمان فناوری اطلاعات ایران هم موظف شدند با هماهنگی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ،ظرف یک ماه برای شناسایی اقتصادی خانوارها با استفاده از بانک اطلاعاتی موجود( از جمله اطلاعات درآمدی خانوارها در بازه های کمتراز شش میلیون ریال وبین شش تا ده میلیون ریال) اقدام کنند.
در این دستورالعمل اقلام بسته حمایت غذایی برای مرحله اول اجرای طرح گوشت قرمز، گوشت مرغ،تخم مرغ، برنج، ماکارونی، حبوبات، لبنیات، روغن مایع، رب و خرما اعلام شده است ولی دریافت کنندگان بسته حمایت غذایی می توانند به جای دریافت کالا با کسر بیست درصد از ارزش ریالی بسته حمایت غذایی ، پول نقد دریافت کنند.

شیوه توزیع سبد غذایی

ساز و کار تامین و چگونگی توزیع بسته حمایت غذایی هم با مسئولیت و نظارت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و همکاری وزارتخانه های مربوط از طریق عاملین توزیع منتخب، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اتحادیه‌های تعاونی با گستره توزیع سراسری مناسب صورت می‌گیرد.

وظیفه بانک مرکزی

برای دریافت اقلام بسته حمایت غذایی هم از کارت های متصل به حساب های بانکی که نزد سازمان هدفمندی یارانه ها موجود است استفاده خواهد شد.
اعتبار کارتهای بانکی نیز باید به گونه ای تعریف شود که محدودیتی برای مشمولان در انتخاب فروشگاه توزیع کننده مجاز وجود نداشته باشد.
بانک مرکزی هم با همکاری شبکه بانکی ونظارت سازمان فناوری اطلاعات ایران موظف شد نسبت به کد گذاری کالا طبق فهرست اعلام شده از سوی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی روی کارتهای بانکی اقدام کند.

اعتبار ریالی بسته‌های غذایی

در این دستورالعمل اعتبار ریالی برای خانوار تک نفره در هر مرحله از توزیع بسته حمایت غذایی، سیصدهزار ریال، خانوار دو نفره ششصد هزار ریال و خانوارهای بیش از دو نفر به ازای هر نفر اضافی یکصد هزار ریال و در هر خانوار حداکثر یک میلیون و دویست هزار ریال تعیین شده است.
بر اساس این دستورالعمل معاونت برنامه ریزی ونظارت راهبردی رئیس جمهوری مطابق اعلام وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی و بر اساس مصوبات ستاد هدفمندی یارانه ها اعتبار مورد نیاز بسته حمایت غذایی را اختصاص خواهد داد.

محدوده زمانی دریافت بسته غذایی

همچنین محدوده زمانی دریافت بسته غذایی ، حداکثر چهار ماه پس از اعلام هر مرحله است .
در این دستورالعمل وظیفه هر گونه اطلاع رسانی در خصوص بسته حمایت غذایی صرفا به عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گذاشته شده است.
دستگاه‌های اجرایی نیز موظفند اطلاعات مورد نیاز برای شناسایی و اقدام هدفمند بسته حمایت غذایی را در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دهند.

توزیع شیر رایگان در مدارس

همچنین در راستای اجرای سیاست دولت در توزیع شیر رایگان در مدارس، در طول سال تحصیلی 1394-1393
برای دانش آموزان مقطع ابتدایی و دوره اول متوسطه، حداقل هفتاد نوبت شیر با تخصیص حداقل مبلغ سه هزار میلیارد ریال از محل منابع حمایت غذایی تامین شود.
همچنین دستورالعمل اجرایی این ماده به پیشنهاد مشترک معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری و وزارت آموزش وپرورش به تصویب ستاد هدفمندی یارانه‌ها خواهد رسید.
مصوبه دستورالعمل اجرایی حمایت غذایی از سوی معاون اول رئیس جمهور در تاریخ 24/3/1393 ابلاغ شده است.
کد خبر دستورالعمل اجرایی سبد حمایت غذایی ابلاغ شد نوبت شیر مدرسه توزیع

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =