رییس مجمع عالی واردات با رد اینکه مشکلات پرداخت‌های مالی و تداوم تحریم‌ بانکی عامل توقف کشتی‌های حامل غلات در بنادر ایران است گفت: کشتی‌ها در نوبت هستند تا پس از گذراندن مراحل از سوی سازمان استاندارد و وزارت جهاد کشاورزی ترخیص شوند.

 محمدحسین برخوردار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در واکنش به گزارش رویترز مبنی بر اینکه "تداوم مشکلات پرداخت‌ های مالی ایران ناشی از سختگیری‌ها و تداوم تحریم‌های بانکی غربی منجر به توقف صدها هزار تن غلات و شکر وارداتی در مسیرهای ترانزیتی به ایران شده است" گفت: در حال حاضر پول‌های بلوکه شده ایران که  آزاد شده و در بانک‌های کشورهای مورد نظر از جمله سوئیس است، ما می‌توانیم با بخشی از آن پول‌ها کالاهای اساسی را تهیه کنیم بنابر علتی که از سوی خبرگزاری رویترز برای توقف کشتی‌ها بیان شده صحت ندارد.

وی ادامه داد: دولت ایران همواره به کالاهای اساسی توجه داشته و همیشه پول کالاهای اساسی را در  اولویت پرداخت قرار داده است. اما درباره اینکه صدها هزار تن غلات و شکر در مسیرهای ترانزیتی به ایران دربنادر ایرانی بندر عباس و بندر امام خمینی متوقف شده است شاید کشتی‌ها در نوبت باشند چرا که ترخیص کالا در گرو مراحلی از سوی سازمان استاندارد و وزارت جهاد کشاورزی است.

برخوردار در واکنش به اینکه برخی می‌گویند" در بحث واردات ما همچنان نمی‌توانیم ال.سی. باز کنیم؛ بانک‌های بین‌المللی همچنان از تجارت با ما نگران هستند" تاکید کرد: قبل از اینکه تحریم‌ها علیه ایران تشدید شود، پس از اینکه 85 درصد جنس‌های خارجی به دست ما می‌رسید، پول را ارسال می کردیم ولی با تشدید تحریم‌ها این رویه به هم خورد و پرداخت‌های ما در تجارت به صورت نقدی شده است و اکنون طرف‌های تجاری ما به دریافت نقدی عادت کرده اند. اما امیدواریم با سبک شدن این تحریم‌ها جریان ال سی مجدداً نقش ارزنده خود را نشان دهد.
کد خبر توقف کشتی‌های حامل غلات و شکر در بنادر به دلیل تحریم‌ نیست

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =