متأسفانه این عکس‌ها نشان می‌دهد که برخی‌ها در سایه غفلت نهادهای نظارتی اقدام به فروش علنی ماده مخدر «ناس» در بسته‌بندی با برند محصولات غذایی «م» می‌کنند.

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم، چندسال پیش بود که موضوع ورود «پان پراگ» به کشور و عرضه آن خبرساز شد؛ ماده‌ای شبیه «ناس» که با عنوان خوشبوکننده دهان در برخی نقاط کشور به‌راحتی عرضه می‌شد. این ماده اثرات مشابه «ناس» داشت و با همان شیوه و شگرد مصرف می‌شد و بسیاری از مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر نسبت به عرضه این ماده مخدر که در بسته‌بندی‌های زیبا و فریبنده عرضه می‌شد هشدارهای تند و تیزی را دادند، اما با وجود این، وقتی در شهرهای استان‌ سیستان و بلوچستان قدم بزنید، به‌روشنی عرضه علنی «ناس» و «نسوار» قابل مشاهده است.بر اساس این گزارش در برخی شهرهای جنوب شرقی کشور «ناس ایرانی» و «ناس پاکستانی» و «پان» در بسته‌بندی‌های دستی و حتی کارخانه‌ای با آرم و برندهای مختلف و حتی با برندهای ایرانی و تحت عنوان «مواد غذایی» در خیابان‌ها و در دکه‌های کنار خیابانی و حتی مغازه‌ها عرضه می‌شود و این در حالی است که به نظر می‌رسد نه‌تنها مصرف‌کنندگان، بلکه فروشندگان این ماده خطرناک نیز از عوارض و مضرات آن مطلع نیستند.

این در حالی است که پیش از این گفته شده بود با توجه به اینکه در قوانین، «ناس» به‌عنوان مواد مخدر شناخته نشده به همین دلیل نیروی انتظامی نمی‌تواند در این زمینه وارد شده و اقدام به جمع‌آوری آن کند و پلیس تنها در مواردی می‌تواند از ورود ناس جلوگیری کند که به‌عنوان کالای قاچاق محسوب شود.به گزارش تسنیم، ناس به‌عنوان یکی از کثیف‌ترین موادی که در گروه مخدرها قرار گرفته شناخته می‌شود. نحوه استفاده ناس به این‌گونه است که این ماده را به لب و دندان‌های خود می‌زنند یا با انگشت زیر لثه قرار می‌دهند و بعد از مدتی مکیدن، آن را با بزاقی غلیظ به بیرون پرتاب می‌کنند که قرمزرنگ است.

عوارض مصرف ناس در دفعات اول عبارت است از احساس سرگیجه، سردرد و تهوع و سایر عوارض استفاده مدید از ناس شامل از دست دادن تعادل رفتاری و حرکتی، ایجاد حرکات غیرطبیعی در چشم‌ها، تغییرات محسوس در فشار خون، افزایش ضربان قلب، دندان‌قروچه، لرزش، اختلال در خواب، وابستگی روحی و روانی، بیماری‌ها و سرطان لثه، سرطان حنجره و روده بزرگ و نارسایی‌های کلیوی است.
کد خبر 051a3a9900bc42f08dd1fe90a90e1d78

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =