کشاورزی> مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی کشور گفت: سامانه بازارگاه نهاده دامی را به موقع به مرغداران نمی‌رساند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما،  محمدعلی کمالی سروستانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: سامانه بازارگاه در حال حاضر نهاده دامی را به موقع به مرغداران نمی‌رساند؛ این سامانه در واقع برای تسهیل امور؛ راه اندازی شده است.
او با بیان این که حدود ۲۵ هزار مرغدار در حوزه پرورش مرغ گوشتی در سراسر کشور فعال هستند ادامه داد: رصد این میزان بنگاه اقتصادی در حوزه مرغداری؛ سلسله اعصابی قوی می‌طلبد.

 کمالی سروستانی گفت: سامانه بازارگاه با پیمانکاری بانک کشاورزی و کارآفرینی جهاد کشاورزی جهت تسهیل امور مدیریت و تأمین نهاده‌های دامی این تعداد مرغدار راه اندازی شده است، حال آن که بعضاً تأخیر در تأمین و رساندن نهاده‌های طیور به مرغداران ۳۰ تا ۴۰ روز به طول می‌انجامد. این در حالی است که جوجه‌ها در مدت زمان ۴۰ تا ۵۰ روز به مرغ تبدیل می‌شوند؛ این جاست که مرغداران به سراغ بازار آزاد می‌روند و برای تأمین نهاده خود یا پول نقد می‌دهند و یا تهاتر می‌کنند.


عباس معروفان مدیرکل خدمات بازرگانی خارجی وزارت جهاد کشاورزی در سوی دیگر استودیو گفت: سامانه بازارگاه اغلب در تحویل نهاده به مرغداران تأخیر دارد؛ علت آن است که مرغدار برای ثبت درخواست خرید؛ ۱۰ روز فرصت دارد، بازارگاه هم بایدکالای مورد درخواست مرغدار را از بندر ماهشهر حمل کند و به مصرف کننده برساند، حال آن که گرمای هوا، قطعی برق و کرونا سبب کندی تحویل کالا توسط واحد حمل و نقل می‌شود.

 کمالی سروستانی در سوی دیگر استودیو گفت: از زمانی که مرغدار برای تأمین نهاده مورد نیازش به بازار آزاد رجوع می‌کند؛ کنتور هزینه مازاد بر قیمت گذاری به شماره می‌افتد. مرغدار در بازار آزاد مجبور است کمیت را فدای کیفیت کرده و هر چه گیرش آمد بخرد تا مرغ هایش تلف نشود.
او ادامه داد: حمل و نقل یکی از عوامل تأخیر است، بحث ارز هم در تأخیر تأمین کالا بی تأثیر نیست، بعضاً وارد کننده؛ کالای خود را تأمین کرده و به گمرک وارد می‌کند، ترخیص می‌کند و به دست مصرف کننده می‌رساند و توزیع انجام می‌شود، اما هنوز ارز کالای خود را دریافت نکرده است، این جاست که باید منتظر واریز ارز از سوی بانک مرکزی شود.

 علیرضا حبیبی درکه معاون اداره نظارت ارز بانک مرکزی در ارتباط زنده تلفنی با این برنامه گفت: در حوزه تأمین و تخصیص ارز؛ تا امروز پنج میلیارد دلار برای نهاده‌های دامی و طیور؛ تأمین ارز انجام داده ایم، این رقم نسبت به سال گذشته و سال‌های قبل آن حتی رشد داشته حال آن که این تخصیص‌ها به متولیان مربوطه یعنی وزارت جهاد و وزارت صمت صورت گرفته است.
او ادامه داد: بانک مرکزی تأخیر معناداری در تأمین ارز نداشته است.

 معروفان مدیرکل خدمات بازرگانی خارجی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به گفته‌های حبیبی از بانک مرکزی گفت: حبیبی نباید هر وقت که ارز به دستش رسید به تأمین نهاده‌های دامی تخصیص دهد و بگوید تأخیری در تأمین ارز صورت نگرفته، ایشان باید حداقل ماهانه یک میلیارد دلار ارز تأمین و تخصیص می‌داد، در ماه‌های قبل بعضاً ماهانه به جای یک میلیارد دلار، فقط ۲۴۰ میلیون دلار تأمین و تخصیص داده اند و ماه بعد، یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار تأمین کرده اند. بانک مرکزی نتوانسته سرانه ماهانه تأمین ارز را فراهم نماید.

 کمالی سروستانی مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی کشور گفت: هر تأخیری در تأمین و توزیع نهاده دام و طیور؛ برای چرخه تولید و حتی بازار کالا؛ یک سونامی محسوب می‌شود.
رئیس شورای تأمین کنندگان دام کشور گفت: سامانه بازارگاه؛ اوضاع مرغداران را بدتر کرده است.
 منصور پویان افزود: بازارگاه به جای آن که مشکل دامداران و مرغداران را حل کند، اوضاع را بدتر کرده و ضربه جبران ناپذیری به تولید زده است.
او ادامه داد: با شرایط و عملکرد فعلی سامانه بازارگاه؛ دولت به جای نظارت؛ تصدی گری تأمین و تخصیص نهاده دامی را عهده دار شده است. در حال حاضر تمام نهاده های دامی مورد نیاز از بازار آزاد تأمین می شود. در این بین حواله فروشی هم اتفاق می افتد.

 محمدعلی کمالی سروستانی؛ مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی کشور گفت: پلتفرم یک سامانه باید با بازار مصرف همخوانی داشته باشد. سامانه بازارگاه باید به نحوی طراحی شود که در آن تصدی گری دولت به حداقل برسد.
 معروفان مدیرکل خدمات بازرگانی خارجی وزارت جهاد کشاورزی در سوی دیگر استودیو گفت: وقتی مرغ زنده درب کشتارگاه قیمت 17 هزار و صد تومان قیمت می خورد، مرغدار می گوید این مرغ برایش 19 هزار تومان تمام شده، دام خود را کمتر و ارزانتر از هزینه تمام شده بفروشد، این جاست که در می یابیم نرخ گذاری فعلی نیازمند اصلاح و بازنگری دارد یعنی قیمت مرغ از 24 هزار و نهصد تومان باید بیشتر شود.
او افزود: از سوی دیگر مردم انتظار دارند دولت جدید پس از تثبیت، بتواند بازار را به ثبات برساند. با در نظر گرفتن تمام هزینه های اعمال شده به مرغ، این کالا در تهران به طور میانگین حدود 30 تا 33 هزار تومان به دست مردم می رسد.
 مانی جمشیدی کارشناس کشاورزی نیز در ارتباط زنده اینترنتی با این برنامه گفت: زمانی سامانه بازارگاه کارآمد است که با  سامانه های دیگر نظیر سامانه جامع تجارت، سامانه گمرک و سماصط متصل باشد. به طور مثال سال قبل و در بازار شب عید زمانی که بحث کمبود مرغ و گرانی کالا راه افتاد، برخی مسئولان اعلام کردند حدود 130 تا 140 میلیون جوجه ریزی در بهمن ماه انجام شده اما آماری که توسط مرکز آمار منتشر شد نشان داد که فقط حدود 80 میلیون جوجه ریزی در بهمن ماه  سال گذشته صورت گرفته، این جا باید پرسید که نهاده های لازم برای 130 میلیون جوجه گرفته شده پس چرا تعداد جوجه ها به 80 میلیون رسیده؟ نهاده دامی مازاد این رقم کجا رفته است؟

 معروفان نسبت به گفته های جمشیدی کارشناس کشاورزی گفت: وجود اختلاف 40 میلیونی میان آمار بیان شده از سوی مسئولین و آمار مرکز آمار، ادعای بزرگیست که جای پیگیری و مطالبه قانونی و حقوقی دارد.
جمشیدی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوال مجری برنامه در خصوص مکانیزم قیمت گذاری ارز نهاده های وارداتی و سرانجام تخفیف های تجار خارجی به ایرانی ها گفت: مکانیزم قیمت گذاری به گونه ای که چند نفر از مدیران دولتی در گذشته در وزرات صمت و در حال حاضر در وزارت جهاد کشاورزی با نمایندگان تشکل ها و برخی تجار می نشینند و قیمتی را برای نهاده به صورت یورویی مشخص می کنند و این مکانیزم ایراد دارد و به هیچ وجه باعث رقابت بین واردکنندگان نمی شود بلکه دولت باید از طریق رقابتی کردن قیمت ها به صورت مناقصه ای  و درپرداخت ارز به پایین ترین قیمت در ثبت سفارش ها ارز را پرداخت کنند تا قیمت ها رقابتی شده و کاهش یابد.
کد خبر 0539567560f247cea500b49e2b294cfa

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =