مواد غذایی> کمبود برخی روغن های مصرفی در صنوف و صنایع باعث افزایش شدید قیمت و ایجاد التهاب در بازار روغن نباتی شده است.

به گزارش خبرنگار بازرگانی خبرگزاری تسنیم، برخی صنایع غذایی و صنوف مصرف کننده روغن نباتی در تماس با تسنیم ضمن ابراز نگرانی از نابسامانی قیمت روغن نباتی در سال جاری از کمبود و گرانی برخی اقلام گلایه کردند.

بنابراین گزارش برخی اوزان و انواع روغن نباتی به دلیل کاهش تولید توسط کارخانجات با کمبود مواجه است و برخی اقلام نیز توسط واسطه ها و دلالان بالاتر از قیمت مصوب به فروش می رسد به طوری که قیمت روغن حلب 16 کیلوگرمی به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا با افزایشی چشمگیر از 70 هزار تومان به حدود 90 هزار تومان رسیده است.

این در حالی است که موجودی بازار کفاف نیاز مصرف کنندگان به ویژه صنوف را در آستانه ماه مبارک رمضان نمی دهد و مصرف کنندگان روغن نباتی باید روغن مورد نیاز را از بازار سیاه و توسط دلالان و با قیمت های نجومی تهیه کنند.

بنابراین گزارش،علی فاضلی، بازرس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص دلایل بروز التهاب در بازار روغن نباتی گفت: طبق پیش بینی های انجام شده و مکاتبات متعدد با مسوولان ذی ربط در رابطه با وضعیت تولید و توزیع روغن نباتی، متاسفانه به دلیل عدم تصمیم گیری به موقع برای تعیین قیمت روغن نباتی، تولید برخی اقلام روغن نباتی توجیه اقتصادی ندارد.

وی افزود: صنعت روغن نباتی به دلیل همراهی با سیاست های دولت، در سال گذشته هیچگونه افزایش قیمتی نداشته است در صورتی که عوامل موثر بر قیمت تمام شده روغن نباتی افزایش داشته است اما متاسفانه ادامه این روند در سال جاری مقدور نیست.

فاضلی با بیان اینکه مشکلات صنعت روغن نباتی بارها به صورت مکتوب به مقامات مسوول اعلام شده خاطرنشان کرد: از شهریور ماه سال گذشته خواسته ها و دیدگاه های صنعت روغن نباتی توسط انجمن صنفی صنایع روغن نباتی اعلام شده اما متاسفانه ستاد تنظیم بازار  هیچ گونه همراهی با صنعت روغن نباتی نداشته است.

بازرس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ضمن قدردانی از همراهی وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و شخص وزیر صنعت، معدن وتجارت برای حل مشکلات صنعت روغن نباتی تصریح کرد: دبیر ستاد تنظیم بازار  به دلایل شخصی و نامعلومی موضوع روغن نباتی را از دستور جلسات ستاد تنظیم بازار خارج کرده است.

وی افزود: عدم همراهی شخص دبیر ستاد تنظیم بازار به رغم دستور صریح وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر طرح و بررسی وضعیت صنعت روغن نباتی باعث ایجاد اخلال در تولید و بروز التهاب و تنش در بازار روغن نباتی شده است.

فاضلی گفت: پس از هشت ماه پیگیری های مداوم، موضوع قیمت روغن نباتی در جلسه هفته گذشته و بدون حضور نمایندگان انجمن صنفی صنایع روغن نباتی و تولیدکنندگان روغن نباتی مطرح شد و دبیر خانه ستاد تنظیم بازار با دعوت از دو نفر از افراد غیر تولیدی فعال در زمینه واردات و توزیع روغن نباتی عملا  صنعت روغن نباتی را به چالش کشیده است.

وی خاطر نشان کرد: انجمن صنفی صنایع روغن نباتی متشکل از تولیدکنندگان روغن نباتی تنها نماینده قانونی و مقبول تولیدکنندگان روغن نباتی است و معلوم نیست دبیر ستاد تنظیم بازار که سابقه حضور در صنعت روغن نباتی را نیز دارد با چه توجیهی از دعوت نمایندگان واقعی صنعت سر باز می زند؟!

بازرس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی افزود: طی ماه های اخیر برخی کارخانجات روغن نباتی تعطیل شده و برخی دیگر نیز نیروهای انسانی را کاهش داده اند.

فاضلی با اشاره به شعار امسال در خصوص حمایت از کالای ایرانی گفت: علی رغم حمایتهای مقام معظم رهبری و رییس جمهور از تولید و صنایع داخلی، برخی افراد با بی تدبیری و غرض ورزی صنعت مهم و استراتژیک روغن نباتی را با بحران مواجه کرده اند.
کد خبر 06e468c6dff84207a5c03615ae2a6b5b

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =