کشاورزی> نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مافیای واردات مخالف افزایش کشت برنج در کشور است، گفت: باید در مناطقی که توان و ظرفیت کافی وجود دارد و مشکلی برای منابع آبی ایجاد نمی‌شود کشت برنج را افزایش دهیم.

رمضانعلی سنگدوینی درباره مخالفت‌هایی که با لغو  ممنوعیت کشت برنج می‌شود، اظهار داشت: هیات دولت از سال 97 کشت برنج را در کشور به‌غیر از گیلان و مازندران ممنوع کرده بود که این موضوع مشکلات اقتصادی و معیشتی زیادی برای کشاورزان به‌ویژه شالیکاران به‌وجود آورد.

وی گفت: در گلستان به‌رغم ممنوعیت علاوه بر اراضی نسقی در هزاران هکتار دیگر از اراضی، برنج کشت می‌شد که آن‌طور یکی از نمایندگان استان اعلام کرده است در این مدت وزارت نیرو و آب منطقه‌ای بیش از 21 میلیارد تومان این کشاورزان را جریمه کرده است.

عضو مجمع نمایندگان گلستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از طرفی برنج‌های بسیار بی‌کیفیتی به کشور وارد شده است که یک‌سری افراد دست‌اندرکار هستند و مافیای واردات برنج مخالف افزایش کشت برنج در داخل کشور هستند.

وی با تأکید بر اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید و اشتغال داخلی گفت: چرا در حالی که می‌توانیم برنج باکیفیت را  در داخل تولید کنیم، جلوی این کار را بگیریم.

سنگدوینی ادامه داد: پیش از اینکه این موضوع را در کمیسیون تلفیق مطرح کنم، استاندار گلستان مکاتباتی با دولت انجام داده بود و اعلام کرد 15 هزار هکتار اراضی نسقی در استان وجود دارد که از آب‌های سطحی استفاده می‌کنند و سابقه کشت برنج در این اراضی به بیش از یک قرن می‌رسد.

وی بیان داشت: وقتی که کشاورزان را از کشت محصولی منع می‌کنیم باید کشت جایگزین دیگری را به آنان معرفی کنیم و در حالی که وزارت‌خانه‌های صمت و جهادکشاورزی موظف بودند چنین کاری انجام دهند اما اقدام مؤثری در این زمینه انجام ندادند.

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: با توجه به نامه استاندار به دولت، موضوع لغو ممنوعیت کشت برنج را در کمیسیون تلفیق مطرح کردم که با استقبال سایر استان‌ها به‌ویژه استان‌های غربی و جنوب غرب کشور مواجه شد، پس از تصویب در کمیسیون به صحن علنی مجلس آمد که در آنجا هم موضوع به نظر شورای آب در استان‌ها موکول شد که متناسب با وضعیت هر منطقه درباره کشت یا عدم کشت برنج تصمیم‌گیری شود.

منبع:تسنیم
کد خبر 0ec33f6c955a410fa0c5205aa30b8546

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =