کشاورزی> دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور از کسری 50 درصدی برنج خارجی در سه ماهه آخر سال خبر داد.

مسیح کشاورز با اشاره به مشکلات اخیر واردات برنج، گفت: با توجه به قیمت بالای برنج‌های درجه یک خارجی و گرانی ارز باید به فکر جایگزینی آن باشیم.

وی ادامه داد: ما از مسئولان درخواست کردیم که به آن‌ها اجازه واردات برنج‌های پر محصول و ارزان‌تر از منابع جدید بدهند.

کشاورز بیان اینکه با درخواست ما جلسه‌ای در وزارت صعت، معدن و تجارت با حضور مسئولان مربوطه برگزار شد، افزود: در این جلسه دستورات لازم برای اجرایی شدن پیشنهاد ما برای واردات برنج پرمحصول و ارزان داده شد، اما تا امروز دستگاه‌های مربوطه اقدامی انجام نداده‌اند.

وی دستگاه‌های که تامین ذخایر برنج‌های وارداتی منتظر آن‌ها هستند را وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی و سازمان استاندارد عنوان کرد.

به گفته کشاورز‍؛‌ اگر دستگاه‌های عنوان شده هر چه سریع‌تر همکاری خود را برای واردات برنج آغاز نکنند با کسری 50 درصدی ذخایر برنج وارداتی روبه رو خواهیم شد.

وی توضیح داد: در حال حاضر واردات برنج‌های درجه یک از منابع سنتی گران تمام می‌شود و قیمت آن تفاوتی با قیمت برنج درجه یک داخلی نخواهد داشت.

به اعتقاد کشاورز؛ بخش عمده‌ای از مردم برنج خارجی را به دلیل قیمت پایین‌تر نسبت به برنج داخلی مصرف می‌کنند که با افزایش قیمت آن از سبد غذایی این قشر خارج می‌شود.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور در واکنش به خبر متروکه شدن بخشی از برنج‌های واردتی مانده در گمرک گفت: این خبر مورد تائید ما نیست چراکه گزارش‌های انجمن نشان می‌دهد ترخیص انجام شده است.

 کشاورز یادآور شد: پس از ورود معاون اول رئیس جمهور به موضوع برنج‌های رسوبی در گمرک ترخیص انجام شده و در حال حاضر در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

به گزارش ایلنا؛ برخی از رسانه‌ها خبر داده‌اند که ۴۰ هزار تن از دو قلم کالای اساسی (برنج و دانه سویا) در آستانه اعمال مقررات متروکه و تحویل به سازمان اموال تملیکی قرار دارند.

منبع:ایلنا
کد خبر e1a58213c9b2454bb9ae03c3d6fd1ca0

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =