رئیس کمیسیون کشاروزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به اینکه آمارها در صنعت غذا غلط است گفت: سرمایه‌گذاری در بخش آب و غذا را جدی بگیریم.

در همایش روز جهانی غذا که در سالن اجلاس سران برگزار شد، عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی گفت: هزاره سوم، هزاره آب و غذا است و همه کشورها به لحاظ شرایط زیست محیطی حاکم بر دنیا و حل مسائل جمعیتی به دنبال حل مسئله آب و غذا هستند.

وی افزود: به نظر می‌رسد جنگ‌های آینده برای کسب سرزمین نباشد بلکه این جنگ‌ها برای تامین غذا اتفاق بیافتد.

رئیس کمیسیون کشاروزی، آب و منابع طبیعی مجلس تصریح کرد:‌ وقتی از این مسائل صحبت به میان می‌آید عده‌ای اظهار می‌کنند که مطرح کردن این گونه مسائل درست نیست اما واقعیت این است که اگر توجه جدی به اینگونه مسائل نکنیم با بحران‌ مواجه می‌شویم.

وی اظهار داشت: بحران آب توسط مجلس و دولت قبلا بیان شده بود اما به آن توجهی نشد و اگر در همان زمان به آن پرداخته می‌شد امروز در چنین وضعیت بحرانی در مورد آب قرار نمی‌گرفتیم.

رئیس کمیسیون کشاروزی، آب و منابع طبیعی مجلس بیان داشت: امروز هم این هشدار را می‌دهیم که غذا و آب موضوعی بسیار اساسی است و باید برای آن کار کرد زیرا ما نمی‌توانیم به امید واردات محصولات غذایی باشیم به خصوص کشور ما که همواره دارای محدودیت‌هایی در زمینه واردات است .

رجایی تصریح کرد:‌ باید برای بخش غذا در داخل سرمایه‌گذاری کرد. انتقاداتی به نحوه تولید غذا در داخل کشور وجود دارد و من هم به آن انتقاد دارم ولی به این معنا نیست که انتقاد باعث پاک شدن صورت مسئله شود.

وی با بیان اینکه در تعریف امنیت غذایی دو نکته وجود دارد بیان داشت:‌ یکی در دسترس بودن و دیگری استاندارد تغذیه است که در این باره هنوز استانداردهای لازم تهیه نشده است.

رئیس کمیسیون کشاروزی، آب و منابع طبیعی مجلس تصریح کرد: همه وزارتخانه‌های دست‌اندرکار در این زمینه موظف هستند و باید وظیفه خود را خوب انجام دهند زیرا وقتی می‌گوییم غذا باید حلال و طیب باشد بخش حلال را به خوبی انجام می‌دهیم ولی در مورد طیب بودن  غذا وظیفه خودمان را به خوبی انجام نمی‌دهیم.

رجایی اظهار داشت: مجلس در زمینه هماهنگی دستگاه‌های مختلف با یکدیگر وظیفه دارد و باید برای داشتن غذای سالم فعالیت را از پیش از مزرعه شروع کنیم.

رجایی بیان داشت: جنجال درست کردن بر سر تخلفات غذایی درست نیست،باید این مسائل را حل کرد و نباید اجازه دهیم این مسائل خیلی رسانه‌ای شود بلکه باید دستگاه‌های اجرایی با دستگاه متولی برخورد کنند نه اینکه صنعت  برخورد داشته باشند.

رئیس کمیسیون کشاروزی، آب و منابع طبیعی مجلس بیان داشت: امروز بیش از 4 میلیون و 500 هزار تن کود شیمیایی در کشور مصرف می‌شود و در حالی که نظارت دقیقی بر روی آن صورت نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه قرار است کارگروهی در مجلس برای سلامت غذا تشکیل شود گفت: آمارهای حوزه غذا در آمارهای ملی غلط است و در بحث جمعیت و شاغلین حوزه غذا آمارهای صحیح ارائه نمی‌شود، این مسائل دارای اهمیت است زیرا این مسائل بر روی  تامین پایداری و حفظ محیط زیست تاثیرگذار می‌باشد.

وی اظهار داشت: باید راهی بیابیم تا کشاورزی‌مان کم اتکا به آب و خاک باشد و در زمینه تولید محصولات کشاورزی محصولات سالم و ارگانیک داشته باشیم و آن را در پهنای جهان صادر کنیم.

رجایی اظهار داشت: فقط با مسائل تئوری نمی‌توان در جهان حضور داشت بلکه برای این نفوذ باید از عرصه‌های صادراتی استفاده کرد.

وی بیان داشت: کشور ما در حوزه انرژی در حالی که می‌تواند از انرژی خورشیدی که موهبت الهی است استفاده کند اما متاسفانه توان خود را در این حوزه به کار نگرفته است.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری بیان فرمودند: جمعیت کشور باید به  150 میلیون نفر برسد و ما باید برای تامین غذای این جمعیت برنامه‌ریزی کنیم و برنامه‌امان در جهت تامین غذای 200 میلیون نفر باشد.

منبع:فارس
کد خبر 1b42b64b9c42441db160663f8747f92a

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =