۰ نفر
۱۸ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۱
خبرگزاری رویترز به نقل از معامله‌گران اروپایی از خرید حدود 200 هزار تن گندم توسط ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک معامله‌گر به رویترز اظهار کرد این غله که از منابع مختلف خریداری شده قرار است در فاصله نوامبر تا دسامبر تحویل داده شود.

بر اساس این گزارش، ایران در سال‌های اخیر پنج میلیون تن گندم وارد کرده است اما منابع آگاه نیاز کنونی کشور را حداکثر شش میلیون تن برآورد می‌کنند.

یک منبع بازرگانی خاورمیانه در این باره به رویترز گفت: ایران در چند هفته گذشته فعالیتی در بازار نداشته اما تقاضای بالایی برای واردات گندم وجود دارد زیرا برداشت محصول این کشور کمتر از حد مطلوب بوده است.

همچنین یک معامله‌گر اروپایی اظهار کرده است حداکثر 250 هزار تن گندم ممکن است خریداری شده باشد و این خرید توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران انجام گرفته است.

تحریم‌های غربی علیه برنامه هسته‌ای شامل خرید غذا و کالاهای بشردوستانه نمی‌شود اما تحریم‌های مالی اتحادیه اروپا و امریکا انجام مبادلات این کالاها را در دو سال گذشته دشوار کرده است و عمده خریدها توسط خریداران دولتی مانند شرکت بازرگانی دولتی ایران انجام گرفته است. خریداران خصوصی ایران نیز با تسهیل تحریم‌ها که به دنبال توافق مقدماتی هسته ای صورت گرفته است، برای خرید غلاتی شامل ذرت و خوراک دام وارد بازار شده اند اما خریداران دولتی و واردکنندگان دیگر همچنان با مشکل پرداخت روبرو هستند.

با اینهمه معامله‌گران اروپایی اظهار می‌کنند اگرچه مشکلات پرداخت در مورد مبادلات با ایران همچنان وجود دارد اما قراردادهای خرید همچنان انجام می‌شود.

به گفته یک معامله‌گر اروپایی، ایران به دنبال خرید گندم با حداقل 26 درصد گلوتن مرطوب است که معیار کیفیت آرد است.

یک معامله‌گر دیگر پیش بینی کرد ایران تا پایان سال جاری میلادی از منطقه دریای سیاه، آلمان، لهستان و نقاط دیگر در منطقه بالتیک گندم خریداری کند. با اینهمه یک منبع دیگر اشاره کرد ایران از قزاقستان و روسیه نیز گندم خریداری کرده است.

بر اساس این گزارش، معامله‌گران در 26 اوت (چهارم شهریور) اعلام کردند یک کشتی فله بر حامل 50 هزار تن گندم از یک بندر آلمانی به مقصد ایران در حال حرکت است. همچنین پیش از این گزارش شده بود ایران در ششم اوت (15 مرداد) حدود 50 هزار تن گندم از منطقه دریای سیاه خریداری کرده است.
کد خبر 1ff2c466329b4c40b6680a96ce5e6a04

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =