رئیس مجمع عالی واردات گفت: برخی تصور می کنند به دلیل مساله تحریم و مشکلات ارزی در کشور باید تمامی مبادی و فیلتر های ورود کالا به کشور را بازگذاشت تا به هر قیمتی حتی ورود کالای قاچاق ، بازار عرضه از کالا خالی نماند .

به گزارش روابط عمومی پروژه شبنم  محمد حسین برخوردار گفت : افرادی که فرآیند ورود گسترده کالای قاچاق را به کشور هدایت می کنند،افراد معمولی نیستند بلکه افراد خاصی هستند که به صورت سازمان یافته هدایت قاچاق را در آن سوی مرزهای کشور در دست گرفته اند، ارز را از بازار آزاد تهیه می کنند و با ورود و فروش کالای قاچاق و تبدیل آن به ارز حجم عظیمی از ارز را که مطابق با آمار سال های گذشته بین 12 تا 15 میلیارد دلار است از کشور خارج می کنند.

برخوردار در خصوص بروز برخی مقاومت ها از سوی فعالان اقتصادی نسبت به اجرای پروژه شبنم گفت: متاسفانه هنوز برخی از فعالان اقتصادی از مزایا و ابعاد و ثمرات اجرای این پروژه آگاه نیستند و نبود اطلاع رسانی کافی در راستای آگاهی مصرف کنندگان نسبت به کد دوبعدی و کارکرد آن نیز عاملی است که مانع پیشرفت همه جانبه این طرح شده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه برخی ضعف‌های این پروژه عمدا بزرگ نمایی شده تا از پیشرفت آن جلوگیری شود گفت : در برهه ای از اجرای این پروژه که کالاهای موجود در کف بازار کد گذاری می شد ، شایعه وجود بارکد های ناهمخوان با کالای مدرج منتشر شد که از دو جهت این شایعه قابل بررسی است؛  اول اینکه اساسا بارکد شبنم یک کد منحصر به فرد برای هر کالا است که وقتی خریدار بارکد را ارزیابی می کند به سادگی می تواند با اتصال به سامانه شبنم مطابقت آن با کالا را دریابد و در صورت همخوان نبودن کالا با کد دو بعدی، وجود کالای تقلبی را اعلام کند تا بازرسان نسبت به این تخلف اقدام کنند .

برخوردار افزود : مساله دیگر اینکه با وجود انتشار وسیع این شایعه که در بازار کدهای ناهمخوان با کالا موجود است،پیگیری های ما برای کشف این کدها به جایی نرسید و ما اثری از این بارکد های تقلبی مشاهده نکردیم. در واقع شایعه این خبر مشهود تر از خود واقعه بود .

رئیس مجمع عالی واردات  گفت: یکی دیگر از دلایلی که باعث شد برخی واردکنندگان نسبت به اجرای شبنم موضع منفی بگیرند ، همزمانی الزامی شدن اجرای شبنم برای برخی کالاها در اواخر سال 90با بروز نوسانات نرخ ارز در کشور  و همچنین بحث استاندارد سازی 5 هزارو 28 قلم کالا بود .

وی گفت : این همزمانی  منجر به بروز تنش در بازار و در پی آن مقاومت وارد کنندگان نسبت به این طرح شد.

وی افزود : اطلاع رسانی فراگیر و همه جانبه درباره تمامی ابعاد اجرای این پروژه و همچنین ثمرات و برکات حاصل از اجرای آن منجر به پذیرش این طرح از سوی واردکنندگان رسمی و فعالان اقتصادی قانونی خواهد شد.

رئیس مجمع عالی واردات ادامه داد: بازار بدون فرایند نظارت و بازرسی فضا را برای عاملان قاچاق که نمی خواهند زیر بار پرداخت 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده و تعرفه های گمرکی بروند، باز خواهد کرد .

برخوردار کد دو بعدی شبنم را عامل موثری در مبارزه با کالای قاچاق و تقلبی  دانست و گفت : با اجرای این طرح علاوه بر اینکه بازار سامان یافته و امکان تشخیص کالای اصل از تقلبی فراهم می شود ، درآمد دولت مبنی بر عوارض ورود کالا به کشور نیز افزایش می یابد .

گفتنی است شبنم یک بارکد دوبعدی منحصر به فرد است که روی هر قلم کالا درج می‌شود و حاوی اطلاعات کامل درباره کالا بوده و قابلیت استعلام اصالت کالا از طریق گوشی تلفن همراه دوربین‌دار و نرم افزار مربوطه، تلفن گویای 88969296 ، ارسال پیامک به سامانه شبنم و همچنین استعلام از سامانه شبنم به آدرس  www.shabnam.ir را دارد.

کد خبر 20434

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =