صنایع غذایی> سخنرانی رییس جمهور در افتتاحیه‌ رسمی رویداد بین المللی تبریز ۲۰۱۸ یک «حاشیه خوش‌مزه» داشت، حاشیه‌ای که اگرچه فیلمش در شبکه‌های اجتماعی با کنایه‌ای طنازانه به ترامپ دست به دست می‌شد اما در دل خود واقعیتی شیرین را به همراه داشت.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد غذا «فود پرس»، شوخی ظریف دکتر روحانی برای وابستگی ترامپ به ایران، با نقل قولی از داماد او سر میز صبحانه: «پنیری که میخوری ایرانی است» پیشنیه دقیق و معتبری دارد؛ چنانچه فودپرس در تاریخ ۹ اسفند ۹۵ در گزارشی از صادرات پنیر کاله به آمریکا خبر داد بود. در آن خبر آمده بود که با مهر تایید سازمان‌هایFDA ، USDA و گمرک آمریکا و همراهی‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر جهادکشاورزی، برای نخستین بار در تاریخ صنایع غذایی؛ پنیر ایرانی رسما به آمریکا صادر شد.

این خبر به نقل از غلامعلی سلیمانی، رییس هیات مدیره گروه صنعتی «سولیکو» در رسانه‌ها منتشر و در آن تصریح شد: نخستین محموله‌ لبنیات ایرانی شامل هشت نوع پنیر شرکت کاله به آمریکا صادر شده و علاوه و بر لس آنجلس در فروشگاه‌های ایالت های واشنگتن، شیکاگو، نیویورک، بوستون و هیوستن با استقبال آمریکایی ها مواجه شده است.

نکته‌ جالب توجه درباره‌ این صادرات منحصر به فرد، استقبال آمریکایی‌ها از پنیر ایرانی بود به طوری که به فاصله‌ی کمی از ارسال اولین محموله، محموله‌ دوم صادراتی پنج برابر محموله‌ اول راهی آمریکا شد؛ کشوری که بزرگ ترین تولیدکننده‌ لبنیات دنیا به شمار می‌رود. به اعتقاد کارشناسان، مهر تایید سازمان‌های FDA ، USDA و گمرک آمریکا بر پنیرهای صادراتی کاله نشانه‌ تکنولوژی تولید مناسب و کیفیت بالای این محصولات است.

صادرات پنیر به آمریکا در حالی رخ می‌دهد که ایران روزگاری وارد کننده‌ بزرگ پنیر بود و با این موفقیت می‌توان گفت با تولید محصول کیفی و همچنین رفع موانع دست و پاگیر اداری و تجاری می‌توان ایران را به صادر کننده‌ فرآورده‌های لبنی مانند پنیر که مصرف سرانه‌ بالایی در کشورهای غربی دارد، تبدیل کرد.

کد خبر 255e0057873c4f73b276df5199aca33a

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =