مواد غذایی> مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ‌تخم گذار میهن گفت: به دلیل افت قیمت تخم‌مرغ و حضور رقبا در بازارهای منطقه‌ صادرات تخم‌مرغ تقریبا متوقف شد که با اختصاص یارانه، صادرات به شرایط مساعد برگشت.

رضا ترکاشوند به وضعیت صادرات تخم‌مرغ در سال جاری اشاره کرد و گفت: شرایط صادرات تخم‌مرغ در بازارهای منطقه کاملا رقابتی است و به همین دلیل اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ تخم‌گذار میهن از دو هفته گذشته اختصاص یارانه صادراتی به صادرکنندگان این محصول را به صورت ویژه در کار خود قرار داد و اجرایی کرد.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ‌تخم گذار میهن در پاسخ به این سؤال که در هفته‌های اخیر اعلام شد که صادرات تخم‌مرغ متوقف شده است،آیا این موضوع را تایید می‌کنید، گفت: به دلیل حضور سایر رقبا قیمت تخم‌مرغ صادراتی در منطقه به شدت افت کرد  و صادرات این محصول تقریبا متوقف شد.

وی گفت: با تصمیم اتحادیه مبنی بر پرداخت مشوق صادراتی بلافاصله جلوی توقف صادرات تخم‌مرغ گرفته شد و صادرات این محصول به شرایط مساعد برگشت.

ترکاشوند تصریح کرد: این مشوق صادراتی از منابع اتحادیه و منابعی که در اختیار صندوق حمایت از صنعت طیور است تأمین می‌شود .

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ تخم‌گذار میهن بیان داشت: البته پرداخت یارانه بستگی به شرایط و قیمت بازار دارد و در صورت نیاز به بازار وارد می‌شویم.

وی با بیان اینکه پرداخت یارانه صادراتی باید تداوم داشته باشد، گفت: در این شرایط رقابتی و برای حفظ بازار صادراتی و تداوم تولید اتحادیه تصمیم گرفت تا با کمک صندوق حمایت از طیور به صادرکنندگان یارانه پرداخت شود که به علت پایان نیافتن مراحل اداری، اتحادیه از منابع داخلی خود اقدام به پرداخت یارانه صادراتی کرده است.

ترکاشوند میزان صادرات تخم‌مرغ از ابتدای سال تاکنون را حدود 11 هزار تن عنوان کرد و افزود: قیمت هر کیلو تخم‌مرغ صادراتی حدود 3 هزار تومان است.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ تخم‌گذار میهن تصریح کرد: قیمت تمام شده تخم‌مرغ با سود 10 درصد حدود 4 هزار تومان است.

وی با اشاره به شرایط سخت رقابتی در منطقه برای صادرات تخم‌مرغ‌ بیان داشت: برای داشتن تولید، صادرات پایدار و حفظ قدرت رقابت در منطقه مبلغ 40 میلیارد تومان یارانه از دولت برای نیمه اول سال درخواست شده که هنوز پاسخ مثبتی به این درخواست داده نشده است.

منبع:فارس
کد خبر 28602620b1894960b5ab6f1836015b15

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =