مشاور انجمن صنایع لبنی با اشاره به اینکه افزایش قیمت حامل‌های انرژی باعث افزایش قیمت تمام شده محصولات لبنی خواهد شد، گفت: در حال کار روی سناریوهای پیشنهادی به دولت در زمینه قیمت محصولات لبنی پس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها هستیم.

حسین چمنی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ درباره گزارشهای منتشر شده مبنی بر احتمال افزایش قیمت لبنیات اظهار کرد: هزینه حمل و نقل سهم بالایی در قیمت تمام شده محصولات لبنی دارد؛ به طوری که حتی بعضا سهم حمل و نقل در هزینه تمام شده این صنعت با توجه به ارزش پایین محصولات آن به 15 تا 20 درصد هم می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه افزایش قیمت حامل‌های انرژی روی مصرف انرژی در خطوط تولید کارخانه‌های لبنی نیز تاثیرگذار خواهد بود، گفت: براورد ما این است که اگر دولت بعد از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها هیچ دخالتی در صنعت شیر نکرده و هیچ یارانه‌ای نیز به این صنعت پرداخت نکند قیمت محصولات لبنی دست کم 26 درصد افزایش خواهد یافت.

مشاور انجمن صنایع لبنی گفت: البته در سناریوهای پیشنهادی به دولت مطرح شده که می‌توان افزایش قیمت محصولات لبنی را با انجام اقداماتی به حداقل رساند. از جمله این اقدامات می‌توان به حذف مالیات بر ارزش افزوده کلیه محصولات لبنی و پرداخت یارانه مستقیم 1200 تا 1500 میلیارد تومانی به نهاده‌های دامی اشاره کرد. در حال حاضر حدود 60 درصد از محصولات لبنی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند و تنها شیر و پنیر سفید از پرداخت این مالیات معافند.

چمنی با بیان اینکه حمایت یارانه‌ای از صنعت شیر به منظور افزایش مصرف آن در جامعه با هدف کاهش بیماری‌ها بهتر از اختصاص بخشی از درآمد هدفمندی یارانه‌ها به نظام سلامت است، گفت: البته جامعه تحمل افزایش 26 درصدی قیمت لبنیات را نیز ندارد و قدرت خرید مردم بیش از پیش کاهش خواهد یافت. به همین دلیل انتظار ما این است که دولت در جریان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها توجه ویژه‌ای به صنعت لبنیات داشته باشد.

به گفته وی براساس آخرین گزارش بانک مرکزی مصرف فراورده‌های شیری در کشور در سالهای اجرای فاز اول هدفمندی‌ یارانه‌ها بالغ بر 42 درصد کاهش یافت که این برای جامعه فاجعه‌بار است. هرچقدر کاهش مصرف محصولات غذایی مانند روغن و قند و شکر به دلیل اضافه مصرف مثبت ارزیابی می‌شود، کاهش مصرف لبنیات به همان اندازه منفی است.

به گزارش ایسنا، دیروز نیز دبیر انجمن صنایع لبنی با اشاره به اینکه پیش‌بینی قیمت جدید محصولات لبنی در قالب گزارشی به دولت ارائه شده از احتمال افزایش 15 درصدی قیمت محصولات لبنی بدون احتساب تغییر در قیمت شیرخام خبر داد.

کد خبر 28661

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =