مشاور انجمن صنایع لبنی در واکنش به اظهارات رئیس سازمان غذا و دارو به استفاده دوباره برخی صنایع لبنی از پالم گفت: وزارت بهداشت متخلفان را معرفی کند اگرنه با کلی‌گویی مردم و صنایع لبنی متضرر می‌شوند.

حسین چمنی مشاور انجمن صنایع لبنی در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد استفاده از روغن پالم در صنایع لبنی که به تازگی از سوی رئیس سازمان غذا و دارو مطرح شد، گفت: این نحوه اطلاع‌رسانی ناقص و دارای اشکال است زیرا با این روش تمامی صنایع لبنی زیر سؤال می‌روند.

وی افزود: در چند ماه پیش که استفاده از روغن پالم در محصولات تولیدی صنایع لبنی توسط برخی متخلفان مطرح شد ما از از مسئولان خواستیم که اسامی متخلفین اعلام شود که این کار انجام نشد.

مشاور انجمن صنایع لبنی بیان داشت: روش‌های بسیار خوبی برای تنبیه متخلفان وجود دارد و باید  شرکت‌هایی که با استفاده کردن از روغن پالم سلامت مردم را به خطر می‌اندازند مجازات شوند.

چمنی با بیان اینکه شرکت‌های متخلف باید به مردم معرفی شوند، گفت: باید یارانه متخلفان قطع و مجوز تولید آنها باطل شود و همچنین  مجوز صادراتی برای آنها صادر نشود زیرا افرادی که در داخل اقدام به تخلف می‌کنند ممکن است با صادرات همان محصولات آبروی صنایع ایران را نیز ببرند.

وی افزود: همچنین این شرکت‌ها باید از مناقصات دولتی محروم شوند و نباید به آنها اجازه داد در مناقصاتی مانند توزیع شیر در مدارس شرکت کنند.

مشاور انجمن صنایع لبنی تصریح کرد: کلی‌گویی درست نیست و بدترین شیوه اطلاع رسانی است.

چمنی گفت: هیچ کس حق تخلف ندارد و دستگاه‌های نظارتی باید وظایف خود را به درستی انجام دهند زیرا اعلام نکردن اسامی متخلفان نه تنها مشکل مردم را حل نمی‌کند بلکه موجب ابهام در بین مردم می‌شود و مردم نمی‌دانند که کدام محصول تولیدی برای سلامتی‌شان مضر است تا استفاده نکنند.

وی افزود: مسئولین اگر مواردی از تخلف را رصد می‌کنند فقط به ذکر خبر اکتفا نکنند و شرکت‌های مختلف را معرفی کنند تا شرکت‌های امین مردم زیر سوال نروند.

مشاور انجمن صنایع لبنی تصریح کرد: بعد از تجربه تلخ اطلاع رسانی قبلی در مورد استفاده از روغن پالم در صنایع لبنی که خسارت‌های زیادی را به بازار مردم و صنایع زد دوباره این موضوع در حال تکرار است.

وی افزود: اعلام آن موضوع خسارت‌های زیادی را به صنایع لبنی زد و صنایعی که مرتکب تخلف هم نشده بود دچار زیان شدند اما از آمار دقیق آن اطلاعی در دست نیست.

براساس این گزارش: مرداد ماه سال جاری وزیر بهداشت استفاده از روغن گیاهی پالم را در شیر‌های پرچرب و برخی صنایع لبنی عنوان کرد و بکارگیری این روغن را برای سلامتی مردم مضر دانست.

به دنبال اعلام وزیر بهداشت مصرف فرآورده‌های لبنی و شیر‌های پرچرب کاهش یافت و پس از آنکه اطمینان حاصل شد که با صنایع لبنی متخلف برخورد شده است روند مصرف صنایع لبنی و شیر به حالت قبل برگشت.

این گزارش می‌افزاید: اما هنوز موضوع پالم از اذهان مردم فراموش نشده که رئیس سازمان غذا و دارو باز هم عنوان کرده است که ردپای استفاده از روغن پالم در کارخانه‌های لبنیات دیده می‌شود.

براساس این گزارش رئیس سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت که نظارت‌ بازرسان وزارت بهداشت بر کارخانجات لبنیات ادامه دارد و قطع نشده اما در بررسی‌های اخیر مشاهده کردیم هنوز برخی کارخانه‌ها از روغن پالم استفاده می‌کنند.

این مسئول سازمان غذا و دارو گفته است که نمی‌توانیم بگوییم که تخلف حذف شده اما میزان تخلف همانند 4 ماه گذشته نیست چرا که در آن زمان فراگیر بود اما در بررسی‌های انجام شده مشخص شده که تخلفات کمتر شده است.

به گزارش فارس: روغن پالم یکی از روغن های خوراکی است که مصرف غیرخوراکی هم دارد اما میزان اسید چرب اشباع این روغن در کمترین حد آن تقریباً 46 درصد است و به همین دلیل بیماریهای قلبی- عروقی و گرفتگی عروق را افزایش می دهد.

وزارت بهداشت نیز مصرف این روغن در لبنیات غیرقانونی اعلام کرده و قرار بود استفاده از این روغن در تمام لبنیات از جمله ماست پرچرب و پنیرها از اول مهر ممنوع شود.
کد خبر 307dd381ac0f4bd995e86655bb02a3dc

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =