قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که در تهران فقط ۲۰ درصد نانوائیها آزاد پز شده‌اند، گفت: افزایش قیمت نان آزادپزها هم باید در چارچوب باشد، تنظیم بازار شب عید امسال بر عهده وزارت جهاد کشاورزی بود.

مجتبی خسروتاج در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس‌ در پاسخ به اینکه به نظر می‌رسد، تعداد نانوایی‌های آزاد پز در سطح شهر تهران به ویژه با آغاز سال جدید افزایش داشته است، آیا تصمیم جدیدی برای افزایش تعداد نانوایی‌های آزاد پز گرفته‌ شده خاطر نشان کرد: تا به امروز (18 فروردین) تنها مصوبه‌ای که در رابطه با ساماندهی نظام گندم آرد و نان داده‌ایم، همان مصوبه 10 آذر ماه است که سال گذشته دولت تصویب کرد که برای هر استان با صلاحدید کارگروه‌های هر استان و در زیرمجموعه استاندار حداکثر تا سقف 30 درصد افزایش قیمت داشته باشیم.

نانوایی‌های آزاد پز هم باید در چهارچوب مشخص قیمت گذاری کنند

وی با تاکید بر این که برای ایجاد فضای رقابتی در بخش دیگر مصوبه دولت بنا شده تا اجازه داده شود 20 درصد نانوایی‌های سنتی،‌ صنعتی، حجیم و غیر حجیم به سمت آزاد پزی حرکت کنند، افزود: قرار شد تا این نانوایی‌ها سهمیه آرد یارانه‌ای دریافت نکنند و خودشان با کارخانجات آرد قرارداد ببندند. در عین حال اگر چه این نانوایی‌ها مشمول قیمت‌گذاری نمی‌شوند، ولی این بدان معنی نیست که رها شوند بلکه سازمان حمایت طبق چارچوبی که برای صنوف مختلف دارد، بر هر رسته صنفی نظارت می‌کند.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت در پاسخ به این که به نظر می‌رسد، تعداد نانوایی‌های آزاد پز نسبت به پایان سال افزایش یافته گفت: آنچه در سراسر کشور تا پایان سال گذشته انجام شد، به طور میانگین 9 درصد نانوایی‌های سنتی و حجیم آزاد پز شدند و حتی به 20 درصد هم نرسید و تنها استان تهران بود که به این عدد دست یافت.

نانوایی آزاد پز در سه استان نداریم

خسروتاج به اشاره به این که با توجه به شرایط هر استان حتی در 3 استان هیچ مورد آزاد پزی نداشته‌اند، افزود: معیارهایی مانند سطح قدرت خرید مردم،‌تعداد نانوایی‌های یارانه‌ای و آزاد پز و میزان دسترسی مردم در هر منطقه مد نظر قرار گرفته است.

همه سنگکی‌ها آزادپز نشده‌اند

وی در مورد اینکه برخی شایعات مبنی بر آزاد پز شدن تمام نانوایی‌های سنگکی وجود دارد، این گونه پاسخ داد: در کل استان تهران بیش از 1000 نانوایی سنگکی وجود دارد که تا به امروز 130 واحد نان سنگکی آزاد پز شده‌اند.

قائم‌مقام وزیر صنعت همچنین در پاسخ به این که برخی افراد مطلع اعلام می‌کنند طبق مصوبه مجلس بناست که بیش از 80 درصد نانوایی‌ها از ابتدای خرداد آزادپز شوند، تا بخشی از کسری بودجه دولت جبران شود، گفت: تا به حال هیچ چیزی به ما ابلاغ نشده و از چنین موضوعی اطلاع ندارم.

برخی نانوایی‌ها آرد یارانه ای را به جای پخت می فروشند

وی در پاسخ به اینکه شنیده می‌شود، برخی نانوایی‌ها آرد یارانه‌ای را به قیمت آزاد به قنادی‌ها یا نانوایی‌های آزاد پز می فروشند، خاطرنشان کرد: بالاخره در تمام نظام‌های یارانه‌ای بحث ایجاد فساد وجود دارد و در کشورهای اطراف یا حتی داخل مصارفی وجود دارد که قابل کنترل نیستند.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت تصریح کرد: طبیعی است که وقتی 72 هزار نانوایی داریم، علی رغم تمام نظارت‌های سازمان حمایت و تعزیرات اتفاقات این چنینی بیفتد.

خسروتاج گفت: بر این اساس معین شده که آزدپزها فاکتور خرید آرد خود را باید در دسترس بازرسان قرار دهند که مشخص شود آردشان را از کجا خریده‌اند. ممکن است برخی نانوایی‌ها کمتر از ساعت مشخص پخت کنند و مازاد آرد خود را بفروشند و قانون هدفمندی یارانه‌ها در همین راستا مطرح شد.

تنظیم بازار شب عید امسال بر عهده وزارت جهاد کشاورزی بود

خسروتاج همچنین در مورد اینکه برخی معتقدند بازار شب عید تنظیم آن طور که باید تنظیم نبوده و پرتقال کیلویی 6 هزار تومان فروخته شده، این گونه پاسخ داد که پس از قانون انتزاع تمام مسئولیت‌های تامین محصولات دامی،‌ زراعی و کشاورزی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است و وزارت صنعت مسئولیتی در این زمینه ندارد.
کد خبر 3195b0025bb54e29bdf23800d83f49a8

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • عباس شاهمرادی ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۳۱
    1 0
    باسلام:اصلأ این طرح دونرخی کردن نان کاملأ اشتباه بوده است،اگرمسئولین محترم این آزادپزی نانوایان را منطقه به منطقه اجرا می کردند شاید از این بهترجواب داده بود،الان خود مسئولین آرد و نان و نانوایان، و حتی مردم از این طرح عصبانی هستند،درتمام مناطق تهران هرنوع نانوایی جدید هست آزادشده است،نانوایی که نان را به قیمت آزاد می فروشد خریدار وجود ندارد،الزاما باید تعطیل کند،ویا ازمغازه سهمیه دار آردخودراتهیه کند،به این نتیجه می رسیم که آرد فروشی دوباره شروع خواهدشد،روزازنو روزی ازنو، اگر مسئولین دوست دارند کارپیش برود چاره کار یکسان سازی نرخ آرد و نان است،باشیب ملایم، این باقی مانده ی کلّ قیمت بسیار سنگین است برای دولت ومردم اگرکامل شود54درصد نان گرانترخواهدشد،بس تقسیم بر دوگرددامسال نیمش را اضافه کنند درسال آینده بقیه ی آن کلأ تکمیل گردد،البته بنده این راه را به عنوان یک نانوا پیشنهاد میکنم امیدوارم مورد پسند مسئولین محترم قرارگیرد،عباس شاهمرادی عضو هیئت مدیره شرکت تعاونی نانوایان تهران.