مواد غذایی> مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی از افزایش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ گرم ۲۲ هزار و ۹۰۰ تومان است.

محمد علی کمالی سروستانی مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی از افزایش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۴ هزار و ۴۰۰ تا ۱۶ هزار تومان، مرغ آماده به طبخ در کشتارگاه ۱۹ هزار و ۶۰۰ تومان و خرده فروشی ۲۲ هزار و ۹۰۰ تومان است.

وی افزود: با واریز حقوق های کارمندی و کارگری پیش بینی می شود که طی ۵ تا ۶ روز آینده قیمت مرغ روند افزایشی داشته باشد و مجدد روال عادی به خود بگیرد.

کمالی سروستانی درباره تاثیر عرضه مرغ گرم و منجمد در بازار بیان کرد: با وجود افزایش افسار گسیخته قیمت مرغ در بازار، عرضه مرغ منجمد و گرم دولتی توانست این فاصله قیمت را به حداقل برسد.

وی از کاهش قیمت نهاده دامی در بازار سیاه خبر داد و گفت: با توزیع نهاده در سامانه بازارگاه، قیمت هر کیلو کنجاله سویا از ۱۷ هزار به ۱۳ هزار تومان و ذرت ۳ هزار تومان رسیده است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی درباره آخرین جزئیات جوجه ریزی بیان کرد: برآوردها حاکی از آن است که در آذر ماه ۱۰۵ تا ۱۱۰ میلیون قطعه جوجه ریزی صورت گرفته باشد.

کمالی سروستانی از انحصار در واردات نهاده های دامی خبر داد و گفت: واردات ذرت و کنجاله سویا توسط ۱۰ تا ۱۲ نفر صورت می گیرد که با این وجود این افراد بازار را در دست خود گرفتند، هر چند پشتیبانی امور دام نقش پررنگی در واردات دارد که این امر به تنظیم بازار کمک‌می کند.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: بنابر اعلام معاونت امور دام، ۱۰۰ درصد نهاده مورد نیاز مرغداران از سامانه بازارگاه تامین می‌شود و تنها در صورت  وجود مشکلاتی در اطلاعات قرنطینه به سامانه بازارگاه، کل نیاز از سامانه تامین نمی‌شود.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ درصد حواله دریافت نهاده به مرغداران داده می‌شود، گفت: گرچه تبدیل حواله به نهاده ممکن است چند روز طول بکشد، اما به طور کلی توزیع با نرخ مصوب بر بهبود روند بازار اثر گذار است.

وی درباره آینده جوجه ریزی در شب عید گفت: با توجه به تامین نهاده با نرخ مصوب و انگیزه مرغداران به جوجه ریزی، پیش بینی می‌شود که ۱۲۰ میلیون قطعه مورد نیاز برای ایام‌پایانی سال جوجه ریزی شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ نداریم، بیان کرد: با توجه به توزیع نهاده دامی با نرخ مصوب و انگیزه نسبی مرغداران به امر جوجه ریزی، کمبودی در عرضه مرغ نداریم.

وی قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۱۶ هزار و ۷۰۰ تا ۱۶ هزار و ۸۰۰ و مرغ گرم را ۲۳ تا ۲۴ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به زیان های اخیر مرغداران، اگر دولت بر قیمت های فعلی پافشاری کند، آینده صنعت مرغداری در معرض خطر قرار می گیرد.

کمالی سروستانی از افزایش قیمت جوجه یکروزه خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط قیمت هر قطعه جوجه یکروزه ۳ هزار و ۷۰۰ تومان است.

این مقام مسئول با بیان اینکه مرغداران نقشی در تعیین قیمت مرغ ندارند، گفت: هم اکنون ۲۳ هزار مرغدار مشغول تولید مرغ هستند که به هیچ عنوان انحصار قیمت را در اختیار ندارند و کشتارکننده‌های مرغ در بازار نقش اساسی دارند.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی افزود: اگر روال توزیع نهاده دامی و مرغ منجمد و گرم با نرخ مصوب ادامه یابد، روند نزولی قیمت مرغ در بازار ادامه دار خواهد شد.

وی در پایان آینده بازار مرغ  را در گرو نهاده های دامی دانست و گفت: با تامین ذرت و کنجاله مورد نیاز با نرخ مصوب، تولیدکنندگان مرغ تولیدی خود را با نرخ مصوب در بازار عرضه می‌کنند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
کد خبر 3208d674842a40aba51b29fbb1ebf341

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =