کشاورزی> عضو شورای ملی زعفران از دستگیر‌ شدن تعدادی از عرضه‌کنندگان زعفران تقلبی در بازار خبر داد و گفت: با ادامه‌دار شدن این روند و رسیدن محصول در آستانه برداشت امسال امیدواریم بازار زعفران رو به تعادل و آرامش بیاورد.

علی حسینی اظهار کرد: چندی پیش تعدادی از عرضه‌کنندگان متقلب زعفران که گیاه‌ را با رنگ زعفران به بازار عرضه می‌کردند دستگیر شدند که اگر این خبر صحت داشته باشد و در آینده نیز ادامه پیدا کند، بازار زعفران رو به تعادل و ثبات می‌رود و می‌توان امیدوار بود که متقلبان دیگر امیدی برای ادامه‌ تخلفات خود در بازار زعفران ندارند.

وی افزود: همچنان بازار خارجی زعفران با مشکل مواجه است و صادرات این محصول استراتژیک ایرانی نسبت به گذشته کاهش یافته است، چرا که قیمت‌ها به گونه‌ای است که بازار از دست زعفران ایرانی در حال خارج شدن است.

عضو شورای ملی زعفران ادامه داد: یکی‌ دیگر از دلایل کاهش مبادله زعفران در بازار خارجی، نزدیک‌شدن به فصل برداشت است و این سبب می‌شود که محتکرانی که محصول زعفران سال گذشته را همچنان برای سود‌جویی بیشتر انبار کرده‌اند چندان فرصتی نداشته باشند، چرا که تا شهریورماه محصول تازه به بازار می‌آید و به همین سبب در حال حاضر نیز چندان مشتری برای زعفران وجود ندارد و تجار خارجی خواهان زعفران امسال هستند.

حسینی تصریح کرد: احتکار‌کنندگان زعفران باید بدانند که ایران تامین‌کننده زعفران جهان است و تنها نیمی از تولیداش به کشور‌های مختلف صادر می‌شود، بنابراین علی‌رغم صادرات همچنان مازاد این محصول در بازار داخلی وجود دارد و آنها نمی‌توانند برای بازار زعفران تعیین تکلیف کنند.

وی اظهار امیدواری کرد: با ادامه‌ برخورد با متخلفان در بازار زعفران و رسیدن محصول تازه برداشت شده به بازار، بازار زعفران در ماه آینده آرامش بیشتری داشته باشد.


منبع:ایسنا
کد خبر 3c1d7f3bc46844309acaa8533c848ed0

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • پدرام ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۸
    0 0
    وقتی عضو شورای ملی زعفران از زعفران همین قدر اطلاعات دارد باید به اون شورایی که از این دست اعضاء دارد، افسوس خورد. فکر نمی کردم که کسی در این جایگاه حداقل دانش درباره این محصول و زمان کاشت و داشت و برداشت ان را هم نداشته باشد. قابل توجه این عضو شورای ملی زعفران عرض کنم که برخلاف گفته جنابعالی که گفته اید "تا شهریورماه محصول تازه به بازار می‌آید"، کاشت و داشت و برادشت عمده زعفران در خراسان بزرگ در طول یک ماه و آنهم "آبانماه" صورت می گیرد حال نمی دانم ایشان از کجا اینهمه دانش را کسب کرده اند. سالی که نکوست از بهارش پیداست بیچاره ما کشاورزان که باید چینین افرادی برای محصول ما تصمیم بگیرند.