کشاورزی> مدیرعامل بانک کشاورزی با بیان این که ۸۰ درصد سرمایه مورد نیاز برای احداث صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی به صورت تسهیلات پرداخت می‌شود، گفت: ۲۰ هزار میلیارد تومان نیز برای احداث گلخانه پرداخت می‌شود.

مرتضی شهیدزاده در نشست خبری که در وزارت اقتصاد و دارایی برگزار شد، در پاسخ به سؤال مبنی بر اینکه یکی از مشکلات دست‌اندرکاران تولید کشاورزی نبود صنایع تبدیلی متناسب با آن است و این بانک چه تسهیلاتی را در اختیار این بخش قرار می‌دهد، اظهار داشت: بر اساس سیاست‌های وزیر جهاد کشاورزی اولویت اول پرداخت تسهیلات به زنجیره تولید است و یکی از زنجیره‌های تولید همین صنایع تبدیلی است.

وی افزود: بر این اساس و در جهت توسعه صنایع تبدیلی بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی 80 درصد منابع برای ایجاد صنایع تبدیلی توسط بانک و 20 درصد منابع مورد نیاز آن باید توسط بخش خصوصی تأمین شود.

شهیدزاده بیان داشت: بر این اساس باید آورده و سرمایه تسهیلات گیرنده کاملاً مشخص و شفاف باشد.

مدیرعامل بانک کشاورزی همچنین از اختصاص 20 هزار میلیارد ریال برای توسعه گلخانه‌ها خبر داد و اظهار داشت: از این مبلغ بخشی هم به استان سیستان و بلوچستان اختصاص می‌یابد.

شهیدزاده همچنین در مورد اختصاص تسهیلات خرد به کشاورزان اظهار داشت: متقاضی وام پس از اعلام درخواست خود از طریق سیستم‌های الکترونیک به بانک کشاورزی حداکثر پس از یک هفته می‌تواند 30 تا 50 میلیون تومان تسهیلات بانکی دریافت کند.

وی بیان داشت: اخذ این تسهیلات برای کشاورزان بعد از اعتبارسنجی انجام می‌شود و برای دریافت این مبلغ نیاز به وثیقه ملکی نیست و اعتبارسنجی کشاورز تا 3 سال بعد هم دارای اعتبار خواهد بود.

مدیرعامل بانک کشاورزی بیان داشت: اگر کشاورز بالاتر از 50 میلیون تومان تسهیلات بخواهد این رقم جزو تسهیلات متوسط و بیشتر از 200 میلیون تومان جزو تسهیلات کلان به شمار می‌رود.

شهیدزاده اظهار داشت: 92 درصد وام‌های بانک کشاورزی بدون وثیقه ملکی با ضمانت‌های کشاورزی و سفته‌های مدیران کشاورزی پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه 25 درصد از منابع بانک‌های تجاری باید به پرداخت تسهیلات کشاورزی اختصاص یابد، اظهار داشت: این در حالی است که با توجه به سود کم بخش کشاورزی این بانک‌ها تمایل چندانی برای پرداخت وام و تسهیلات به بخش کشاورزی نداشته، اما در هفته گذشته جلسه‌ای با سازمان مدیریت برنامه‌ریزی داشتیم و تمامی هیأت‌ مدیره‌های بانک‌ها را به این جلسه دعوت کردیم و با بیان بازده بخش کشاورزی در این جلسه آنها را به این بخش آشنا کردیم و امیدواریم نتایج مثبت خود را داشته باشد.

مدیرعامل بانک کشاورزی افزود: بیش از 95 درصد پرداخت تسهیلات به بخش کشاورزی توسط بانک کشاورزی انجام می‌شود.

شهیدزاده گفت: منابع بانک کشاورزی دو برابر افزایش یافته ضمن اینکه در دو سال گذشته 40 هزار میلیارد ریال بدهی این بانک به بانک مرکزی پرداخت شده است.

وی همچنین با بیان اینکه بانک کشاورزی در دوران تحریم یکی از فعال‌ترین بانک‌ها در روابط بین‌المللی بوده است، اظهار داشت: روز پس از برجام این بانک فعالیت گسترده‌ای داشت، چنانچه با 25 بانک اروپایی فعالیت کارگزاری را شروع کرده‌ است.

مدیرعامل بانک کشاورزی در مورد خرید تضمینی گندم نیز اظهار داشت: امسال در کمترین زمان ممکن بیشترین خرید تضمینی گندم توسط بانک کشاورزی انجام شد و این بانک در اسرع وقت مطالبات کشاورزان را بابت فروش گندم به بانک تأمین کرد و در پایان شهریور ماه امسال 97 درصد پول گندم‌کاران به آنها پرداخت شد.

شهیدزاده همچنین در مورد اثرگذاری نرخ تسهیلات در قیمت تمام شده تولید گفت: اثرگذاری نرخ تسهیلات کمتر از سه درصد است و اگر بتوانیم تکنولوژی‌های جدید را در این بخش رونق دهیم نرخ تسهیلات خیلی مؤثر نیست.

وی همچنین اظهار داشت: در زمینه توسعه تجارت با روسیه این بانک همکاری‌های لازم را برای صدور ضمانت‌نامه‌ انجام می‌دهد.

شهید زاده در ادامه با اشاره به اجرای طرح قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی محصولات کشاورزی در بورس کالا گفت: امسال خرید ذرت در استان خوزستان به صورت قیمت تضمینی در بورس کالا به اجرا درآمد و برنامه‌ریزی می‌شود، تا سال آینده برای محصولاتی غیر از گندم مثل دانه‌های روغنی و ذرت دانه‌ای به اجرا در‌آید.

مدیرعامل بانک کشاورزی در مورد سوئیفت هم اظهار داشت: بانک کشاورزی قبل و در حین تحریم عضو سوئیفت بود و در دوران تحریم عضویت این بانک لغو نشد و روز پس از برجام هم ورژن خودمان را بالا آوردیم.

وی در مورد بازگشایی خط اعتبار اسنادی LC اظهار داشت: در روزهای اخیر بانک کشاورزی 30 تا 40 میلیون دلار LC باز کرده است، اما برنامه بانک کشاورزی تامین منابع خارجی به صورت فاینانس به طور موقت و طولانی مدت است و در این مورد در حال مکاتبه با بانک‌های خارجی هستیم.

مدیرعامل بانک کشاورزی همچنین در مورد توسعه تکنولوژی‌ بخش کشاورزی اظهار داشت: سیاست دولت پس از برجام توسعه این بخش است.

وی در مورد قرارداد بانک کشاورزی با صندوق توسعه ملی اظهار داشت: در حال حاضر با صندوق توسعه ملی قرارداد داریم و مبلغ 750 میلیون دلار برای توسعه گلخانه‌ها از منابع این صندوق قرارداد بسته‌ شده است.

مدیرعامل بانک کشاورزی بیان داشت: البته قراردادی که با صندوق توسعه ملی بسته می‌شود قرارداد ارزی است و کسانی که بتوانند طرح‌های خود را به صادرات منتهی کنند، می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شود ضمن اینکه نرخ سود این وام‌ها حداقل 4 درصد است.

وی درباره توسعه منابع بانک کشاورزی اظهار داشت: بر اساس بند «م» تبصره قانون بودجه 94 مبلغ 5 هزار میلیارد ریال از محل فروش اموال دولتی برای افزایش سرمایه بانک‌ها اختصاص می‌یابد که با توجه به اولویت دولت در بخش کشاورزی مقرر شده تا این مبلغ به بانک کشاورزی اختصاص یابد و مراحل آن در حال نهایی شدن است و فکر می‌کنم تا پایان بهمن ماه مراحل آن به اتمام برسد و ثبت شود.

وی بیان داشت: سرمایه بانک کشاورزی با افزایش مبلغ 500 میلیارد تومان به 2300 میلیارد تومان می‌رسد.

مدیرعامل بانک کشاورزی همچنین به کمک دولت در برنامه ششم توسعه برای افزایش سرمایه بانک کشاورزی اشاره کرد و گفت: با همکاری وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر جهاد کشاورزی و سیف رئیس کل بانک مرکزی و همچنین نوبخت مقرر شده تا بالاترین رقم افزایش سرمایه در ماده 27 قانون بودجه در بین بانک‌ها به بانک کشاورزی اختصاص یابد و در صورت اختصاص این رقم مبلغ بیش از 2 هزار میلیارد تومان به سرمایه بانک کشاورزی افزوده خواهد شد و سرمایه این بانک در صورت تحقق این رقم به بیش از 5 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وی همچنین به فعالیت بانک کشاورزی در دوران تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: در دوره تحریم فعالیت این بانک سه برابر شده بود و سال گذشته 9 میلیارد دلار LC برای 11 بانک باز کردیم.

شهید‌زاده بیان داشت: همچنین حدود 14 هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه 95 اعتبار برای بخش کشاورزی اختصاص یافته است که در صورت تحقق آن و تصویب آن توسط مجلس طرح‌های توسعه‌ای کاهش انرژی مصرفی تولید و توسعه گلخانه ها در بانک‌ کشاورزی آغاز می‌شود.

وی یکی از دلایل قیمت بالای تمام شده محصولات کشاورزی را بهره‌وری پایین عنوان کرد و افزود: خروج کشورهایی مثل عربستان از مباحث صادراتی ما لطمه‌ای به صادرات نمی‌زند و ما با کشورهای زیادی برای صادرات محصولات کشاورزی در ارتباط هستیم.

منبع:فارس
کد خبر 424110b4e8c045b7a317e7157370946d

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =