۰ نفر
۱۵ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۳
مواد غذایی> رئیس ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ برای توزیع رایگان تخم مرغ در مدارس مناطق محروم کشور اعلام آمادگی کرد.

طلاکش در نشست خبری در آستانه روز جهانی تخم مرغ با اشاره به اینکه مذاکرات متعدد با وزارت آموزش و پرورش درباره تامین تغذیه سالم در مدارس انجام شده است ، گفت : گرچه تخم مرغ منبع غذایی ارزشمندی است که تهیه آن برای خانواده های کم بضاعت کار سختی نیست با این حال ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ برای تامین نیاز غذایی دانش آموزان به صورت رایگان آمادگی دارد.

وی افزود: در دو سال گذشته با همکاری وزارتخانه های بهداشت و آموزش و پرورش طرح اصلاح تغذیه بوفه مدارس تدوین شد اما از آنجا که بوفه ها در اجاره و اختیار بخش خصوصی بود وزارت آموزش و پرورش نتوانست این طرح را اجرا کند.
رئیس ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ گفت: برای ترویج مصرف این ماده پروتئینی ارزشمند از دو سال گذشته تاکنون 60 هزار ساندویچ تخم مرغ در برخی مدارس کشور توزیع شده است.

طلاکش افزود: قرار است در هفته جهانی کودک هزار ساندویچ تخم مرغ توزیع خواهد شد.

وی با بیان اینکه رژیم غذایی مناسب یکی از شاخص های توسعه یافتگی جوامع است، گفت: متاسفانه در کشور، 800 هزار کودک زیر 6 سال که یک چهارم جمعیت کودکان را شامل می شوند سوءتغذیه پروتئینی ناشی از بدخوری دارند که مصرف روزانه تخم مرغ می تواند بخش قابل توجهی از سوء تغذیه را جبران کند.

رئیس ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ افزود: هر انسان سالم در روز می تواند یک عدد تخم مرغ مصرف کند و این دستور تغذیه برای گروه سنی زیر 18 سال یک ضرورت است.

طلاکش درباره مصرف تخم مرغ برای افرادی که بیماری های قلبی و عروقی دارند ، گفت: این گروه از افراد به هر میزان که بخواهند می توانند سفیده تخم مرغ مصرف کنند گرچه در جهان محدودیتی برای زرده تخم مرغ برای این گروه از افراد وجود ندارد، اما چون در کشور هنوز مطالعات در این زمینه به نتیجه نرسیده است بیماران قلبی و عروقی درخصوص مصرف زرده تخم مرغ ملاحظاتی را رعایت کنند.

وی افزود: برغم تمام دیدگاه هایی که تا امروز درباره افزایش کلسترول در صورت مصرف تخم مرغ ایجاد شده بود امروزه دیگر این موضوع در کشورهای توسعه یافته تغییر کرده است و معتقدند مصرف تخم مرغ هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

رئیس ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ گفت: براساس نتایج مطالعات و تحقیقات معتبرترین مرکز علمی تغذیه ای جهان در آمریکا افراد سالم روزانه 300 میلی گرم و بیماران قلبی، عروقی با کلسترول بالا و بیماران متابولیسم روزانه 200 گرم تخم مرغ می توانند مصرف کنند.

طلاکش افزود: بیماران قلبی، عروقی با کلسترول بالا به شرط کاهش مصرف اسیدهای چرب اشباع شده می توانند روزانه 200 گرم تخم مرغ را بدون نگرانی مصرف کنند.

وی تولید تخم مرغ را در کشور 950 هزار تن اعلام کرد و گفت: به زودی تخم مرغ غنی شده با امگا 3 و تخم مرغ حاوی ویتامین ای و اسید فولیک نیز تولید و عرضه خواهد شد.

مصرف سرانه تخم مرغ در کشور ما با احتساب محصولات فراوری شده با تخم مرغ مانند انواع سس، کیک و کلوچه 190 عدد است و بصورت مستقیم حداکثر 140 عدد مصرف می شود که در مقایسه با میانگین جهانی (260 عدد ) رقم بسیار پایینی است.

براساس آمارهای موجود مصرف سرانه تخم مرغ در ژاپن با وجود شیوع بیماری های قلبی و عروقی 332 عدد است.

منبع:تسنیم
کد خبر 43e56654f8c5420894fbce112bc1d0bb

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =